Filodendron pnący to jeden z najpopularniejszych roślinnych mieszkańców domów. Jest bardzo delikatny i elegancki – pasuje do wnętrz minimalistycznych oraz rustykalnych. Nie jest specjalnie wymagający. Co zrobić, by pięknie się prezentował? Sprawdź!

Philodendron scandens to niesamowicie popularna roślina doniczkowa. Polacy na jego punkcie oszaleli już lata temu! Nic dziwnego, bo jego sercowate liście są urocze. I choć jest to roślina trująca, zawieszona poza zasięgiem dzieci i zwierząt może być niezwykłą ozdobą salonu. A co najważniejsze – jak każdy filodendron, nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Philodendron Scandens – magiczny mieszkaniec domów

Philodendron pnący zwany jest też filodendronem sercolistnym, ze względu na wyjątkowo piękne liście w kształcie serca. Rośnie dość szybko i choć w warunkach domowych dorasta jedynie do 3 metrów, w naturze jego pędy są ogromne i mają aż 10 metrów!

Pochodzący z Ameryki Południowej philodendron ma bardzo luźny pokrój. Sercowate i lśniące liście układają się naprzemiennie w kierunku światła. Są bardzo miękkie i osiągają pokaźne rozmiary – nawet do 20 cm!

Jako rośliny doniczkowe filodendrony pnące podbiły serca miłośników kwiatów właśnie niesamowitym ulistnieniem. W sprzedaży najczęściej można spotkać:

  • Philodendron Scandens Brasil – ciemnozielone liście mają jasne, nieregularne plamy wokół nerwu;
  • Philodendron Scandens Micans – ciemnozielone liście z jasnymi nerwami, czerwonym spodem liści i ogonkami;
  • Philodendron Scandens Lemon Lime – z cytrynowym kolorem liści.

Każdy z nich jest niezwykle uroczy, a razem tworzą przepiękną, zieloną ścianę. Jak jednak o nie dbać?

Filodendron pnący – jak o niego dbać?

Bez względu na wybraną przez ciebie odmianę, filodendron pnący potrzebuje odpowiednich warunków, aby prezentować się okazale. Przede wszystkim wymaga podpory, do której należy przywiązać jego korzenie czepne. Jakie jeszcze są jego potrzeby?

Filodendron pnący – ekspozycja i warunki

Filodendron pnący najlepiej radzi sobie ze światłem rozproszonym. W naturalnych warunkach dopływ promieni słonecznych ograniczony jest przez wysokie korony drzew. Z tego powodu filodendron pnący najlepiej rośnie w pokojach po wschodniej stronie domu.

Philodendron Scandens to roślina egzotyczna, która nie ma spoczynku zimowego. Wymaga utrzymania stałej temperatury, która nie może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie wzrost rośliny zostanie zahamowany. Ważna jest też wilgotność powietrza, która nie powinna wynosić mniej niż 70%.

Filodendron pnący – podlewanie i nawożenie

Philodendron Scandens zdecydowanie bardziej preferuje obfite i regularne podlewanie oraz zraszanie. Można go od czasu do czasu przesuszyć, ale wpłynie to na jego rozrost. Raz na jakiś czas należy też oczyścić liście z kurzu wilgotną szmatką.

W okresie wiosenno-letnim filodendrona pnącego warto nawozić co 2 tygodnie. Jesienią i zimą wystarczy raz na miesiąc. Pamiętaj, że potrzebuje on żyznej, kompostowej ziemi. Zadbaj też o jej odpowiedni drenaż.

Philodendron Scandens – specjalne wymagania

To, co najlepiej wpływa na wzrost filodendrona pnącego, to… przesadzanie! Mało jest roślin, które to lubią, ale młode filodendrony to uwielbiają, Należy przesadzać je przynajmniej raz w roku. Starszym roślinom doniczki wystarczy zmieniać co 2-3 lata. Filodendron pnący dobrze reaguje również na przycinanie. Znacznie zagęszcza ono roślinę.

Filodendron pnący to niesamowicie popularna roślina, która świetnie odnajdzie się na wschodniej ekspozycji. Choć może stać w donicy, dużo lepiej prezentuje się jako okaz wiszący. W takiej formie zdecydowanie łatwiej też uchronić i dzieci, i zwierzęta przed jego trującym działaniem.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2021