Magnolia – krzew, który zachwyca barwnymi i pięknie rozwiniętymi kwiatami już na początku wiosny. Które z jej gatunków najlepiej nadają się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Przeczytaj!

Gdy inne rośliny ogrodowe zaczynają puszczać liście, magnolia już kwitnie. Przełamuje szarzyznę wczesnej wiosny, gdy natura leniwie budzi się do życia. Dziko rosnący krzew magnolii można spotkać szczególnie na Bliskim Wschodzie i w północnej Ameryce. W Polsce zajmuje szczególne miejsce na prywatnych posesjach, w parkach i ogrodach botanicznych.

Magnolia – najpopularniejsze gatunki w Polsce

magnolia nawożenie

Magnolia (z łac. Magnolia) jest rośliną z grupy okrytonasiennych. Do grupy obejmującej wszystkie gatunki magnolii zalicza się aż 120 różnych odmian. W Polsce najbardziej rozpowszechnionymi są:

 1. Magnolia pośrednia (łac. Magnolia soulangeana) magnolia ta posiada okazałe kwiaty o barwie białej do purpurowoczerwonej i średnicy nawet 20 cm! Jest bardzo chętnie wybierana ze względu na okazałe kwiaty i porę kwitnienia, które przypada na kwiecień.
 2. Magnolia purpurowa (łac. Magnolia liliiflora) – gatunek obficie kwitnący w maju równocześnie z pojawieniem się u niej liści. Magnolia purpurowa to jeden z najchętniej sadzonych gatunków tej rośliny w polskich ogrodach. Zawdzięcza to pięknym tulipanowym kwiatom o średnicy do 12 cm, które wybarwiają się w najróżniejszych odcieniach różu.
 3. Magnolia gwiaździsta (łac. Magnolia stellata) – kolejna wcześnie kwitnąca odmiana. Krzew magnolii gwiaździstej zwykle osiąga 3 metry wysokości. Intensywny rozwój dużych i pachnących kwiatów rozpoczyna się już na początku kwietnia.

Magnolie – uprawa drzewka i wymagania

magnolia stanowisko

W Polskich ogrodach dominują odmiany o zjawiskowych i rozłożystych kwiatach. Do uzyskania takiego efektu magnolia wymaga troski i wsparcia. Czynności te polegają na regularnym podlewaniu w okresie suszy i wybraniu osłoniętego od wiatru miejsca. Dodatkowo lepiej unikać przycinania zdrowych gałęzi. Poza tym uprawa magnolii obejmuje ściółkowanie przed zimą. Ze względu na płytki i dosyć kruchy system korzeniowy krzewy te należy chronić przed zimowymi mrozami. Trzymając się tych zaleceń, można w prosty sposób zadbać o tę niesamowitą roślinę, która odwdzięczy się bajkowymi kwiatami wiosną.

Kwiaty magnolii – czym się charakteryzują?

magnolia kwiaty

Szczególnie istotne w przypadku sadzenia magnolii jest uzyskanie określonych barw kwiatów. Magnolia ma kwiaty o kolorach od białego, przez różowy i fioletowy, po żółty. Ilość ewentualnych do wytworzenia zawiązków kwiatowych można zauważyć w lecie, które poprzedza kwitnienie. Ich silne i gęste owłosienie pozwala na przetrwanie mrozów. Magnolia zwykle wykształca kwiaty o średnicy od kilku do nawet 20 centymetrów. Mogą pojawić się już wczesną wiosną pod koniec marca albo dopiero w środku lata. Niektóre gatunki niespodziewanie kwitną dwukrotnie podczas jednego roku, jednak zawsze za pierwszym razem kwiaty są bardziej okazałe niż w drugim cyklu kwitnienia. 

Magnolia i jej kwiaty – podział pod względem momentu kwitnienia

magnolia uprawa

Zjawiskowe kwiaty magnolii są często powodem, który skłania ogrodników do ich posadzenia przy domu. Wszystkie odmiany drzewka można podzielić na 2 grupy pod względem momentu wypuszczania kwiatów:

 • przedliścienne,
 • poliścienne.

Do roślin, które kwitną przed pojawieniem się na nich liści, zaliczają się następujące odmiany magnolii:

 • pośrednia (Magnolia soulangeana);
 • japońska (Magnolia kobus);
 • wierzbolistna (Magnolia salicifolia);
 • naga (Magnolia denudata);
 • purpurowa (Magnolia liliiflora).

Rośliny kwitnące po pojawieniu się młodych liści na drzewku to m.in. magnolia:

 • Siebolda (Magnolia sieboldii);
 • wielkolistna (Magnolia macrophylla);
 • drzewiasta (Magnolia acuminata);
 • parasolowata (Magnolia tripetala).

Stanowisko idealne dla magnolii – jakie?

magnolia niebo

Najlepszym miejscem dla magnolii w ogrodzie będzie towarzystwo następujących roślin:

Chodzi nie tylko o odpowiednie kompozycje roślinne, ale też identyczne potrzeby stanowiskowe. Magnolia bowiem lubi towarzystwo roślin, które preferują gleby o odczynie kwasowym. Jednym z trudniejszych wymagań drzewka jest umiejscowienie go w osłoniętej i dobrze nasłonecznionej przestrzeni ogrodu. Warto pamiętać, że do zakwitnięcia konieczna jest spora ilość promieni słonecznych. W innym wypadku drzewko magnolii może nie wykształcić tak intensywnego kwiatu.

Jaka gleba jest odpowiednia dla magnolii w ogrodzie?

Należy pamiętać, że magnolia to krzew kwasolubny. Wymaga więc gleby żyznej, o odczynie lekko kwaśnym, próchniczej i delikatnie przepuszczalnej. Dlatego w wielu przypadkach przed posadzeniem krzewu na spodzie dołka trzeba umieścić dodatkową ilość torfu lub zastosować na powierzchni nawóz zakwaszający. W innym wypadku roślina może mieć spore problemy z intensywnym kwitnieniem. Nie zapominaj również o konieczności ściółkowania dla utrzymania gleby w odpowiednim stanie.

Dla uchronienia się przed zniszczeniem systemu korzeniowego lepiej jest zaniechać zruszania ziemi wokół rośliny. Pamiętaj, że magnolia ma płytkie korzenie, których absolutnie nie można skaleczyć!

Czy magnolia wymaga podlewania?

magnolia podlewanie

Krzew magnolii na co dzień nie wymaga podlewania. Sytuacja zmienia się jednak w momencie występowania wielu dni bez deszczu. Aby zapobiec przesuszeniu wrażliwych korzeni, należy je intensywnie podlewać w okresach suszy. Aby ograniczyć ubytek wody z gleby i nie doprowadzić do intensywnego wysuszania, konieczne jest też okładanie ziemi wokół pnia warstwą ściółki lub torfu. Jednocześnie warto obserwować, do jakiego stopnia podłoże magnolii zostało przesuszone i w razie konieczności należy wykonać podlewanie.

Magnolia ogrodowa i jej nawożenie

Uprawa magnolii i jej pielęgnacja wymagają cyklicznego nawożenia. Bardzo dobrze nadadzą się do tego naturalne produkty, takie jak kompost. Stosuj również gotowe mieszanki przeznaczone dla magnolii. W ich składzie znajdują się:

 • bor;
 • magnez;
 • fosfor;
 • potas;
 • miedź.

Gotowe mieszanki mikroskładników przygotowane z myślą o magnolii mogą zawierać obniżoną zawartość azotu. Należy je stosować w okresie jesiennym. Unikaj tych, które zawierają wapń, ponieważ magnolia nie rośnie najlepiej na glebie wapiennej. Standardowe nawożenie wspomagające wzrost możesz przeprowadzać od przełomu marca i kwietnia do lipca.

Na jakie choroby może cierpieć magnolia?

magnolia kwiaty

Magnolia zalicza się do roślin odpornych na choroby. Jednak podczas jej uprawy i pielęgnacji mogą pojawić się błędy objawiające się osłabieniem drzewka. Jeden z nich skutkuje utratą liści wczesnym latem albo jeszcze na wiosnę. Zwykle przyczyną jest sadzenie magnolii w nieprawidłowy sposób. Chodzi przede wszystkim o uszkodzenie systemu korzeniowego. Najlepszym ratunkiem dla takiego krzewu będzie nawożenie. Kolejny problem, który możesz zaobserwować, to brunatnienie liści. Zazwyczaj powodem jest źle dobrane stanowisko o niewystarczającej ilości nasłonecznienia. Jedyne sensowne wyjście to przesadzenie rośliny w inne miejsce.

Poza tymi przypadłościami magnolia może chorować na:

 • choroby grzybowe – zwykle powodem jest zaleganie pod pniem opadłych liści lub podlewanie drzewka strumieniem po liściach;
 • choroby bakteryjne – najczęściej zagrożeniem dla magnolii jest bakteria Pseudomonas syringae, która powoduje czernienie i obumieranie pędów; aby zlikwidować ogniska bakteryjne, należy usunąć i spalić chore pędy, a drzewko opryskiwać produktami bogatymi w miedź.

Magnolia w ogrodzie – inne zagrożenia

Oczywiście to nie wszystkie powody, które powodują zaburzenia w rozwoju magnolii. Sporym zagrożeniem są gryzonie, które lubią podgryzać płytkie korzenie. Najlepszym sposobem jest ich odstraszenie. Jeśli zdecydujesz się na substancje chemiczne, zawsze stosuj je w deratyzatorach. Magnolia może być też atakowana przez mszyce – cierpią wtedy szczególnie młode listki i pędy. Ratunkiem jest sięgnięcie po oprysk do zwalczania mszyc. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiednim stanowisku, technice podlewania i nawożeniu magnolia w ogrodzie nie jest skłonna do chorób.

Ile kosztuje magnolia w doniczce? Czy jest trująca?

magnolia choroby

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz mnóstwo ofert sadzonek magnolii. W zależności od odmiany i wielkości krzewu cena może się różnić. Zwykle jednak zaczyna się od 12 do 15 zł za najmniejsze okazy i dochodzi do nawet 100 zł za najbardziej wyrafinowane. Co ciekawe, magnolia zalicza się do roślin, której kwiaty można jeść. W krajach azjatyckich wysuszone i sproszkowane płatki kwiatowe stosuje się do przyprawiania potraw z ryżu.

Podsumowanie 

Pamiętaj, by nie pozostawiać tego pięknego drzewka bez wsparcia. Chociaż jest odporne na choroby i mróz, musi być pielęgnowane. Marzysz o własnej magnolii? Teraz jej uprawa nie ma już przed tobą tajemnic!

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021