Magnolia soulangeana zaliczana jest do grupy dużych krzewów, mających szeroko rozpostarte gałęzie. Czasem jednak przybiera formę drzewa. Ten popularny mieszaniec przyszedł do nas z Francji. Wyróżnia się pięknym wyglądem, dlatego szybko zaczął pojawiać się w polskich ogrodach. Warto też podkreślić, że magnolia Soulangeana to całkiem szeroka paleta wielu odmian, różniących się między sobą m.in. pokrojem, zapachem, czy wielkością. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda!
Magnolia soulangeana – wygląd
Magnolia Soulangeana to krzew lub małe drzewo, które dorasta do około 4 m wysokości (choć czasem osiąga nawet 8–10 m wysokości)! Rośnie w bardzo szybkim tempie, jego zaokrąglona korona jest dość niska, luźna i gałęzista. Pień tej odmiany magnolii jest niski i nierzadko pokrzywiony.
Kwiaty
Ozdobne, piękne kwiaty pojawiają się pionowo na pędach przed liśćmi – wczesną wiosną. Wyróżnia je bardzo duży rozmiar (ich średnica wynosi ok. 10-12 cm) i kielichowaty kształt. Oprócz tego mają mięsiste, zachodzące na siebie płatki, które są białe wewnątrz i różowe na zewnątrz, zaś ich przebarwienie u podstawy jest fioletoworóżowe. Sporym atutem tych dekoracyjnych kwiatów jest też przyjemny, delikatny zapach.
Liście
Jeśli natomiast chodzi liście, jakie posiada magnolia soulangeana, to są one ciemnozielone (jesienią przebarwiają się na żółto), wydłużone (do 20 cm), skórzaste, z wierzchu błyszczące, zaś pod spodem delikatnie owłosione wzdłuż widocznych nerwów. Liście bardzo zmienne, choć zwykle przybierają kształt szeroko-lancetowaty lub odwrotnie jajowaty. Można je dostrzec na pędach po kwietniu lub podczas kwitnienia rośliny.
Jak powinna przebiegać uprawa magnolii soulangeana?
Choć często mówi się, że magnolia × soulangeana jest trudna w uprawie, to jednak jeśli zastosowujesz się do podanych tutaj informacji, to uprawa powinna się udać bez problemu!
Stanowisko
Magnolia soulangeana najlepiej się czuje posadzona na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Miejsce do sadzenia powinno być także ciepłe i dość obszerne (minimum 6–8 m kwadratowych). To bardzo ważne, aby roślina miała zapewnione dużo miejsca, dlatego odradza się jej uprawę niedaleko dachów czy innych drzew.
Podłoże
Jeśli chodzi o glebę, to ta roślina ozdobna wymaga ziemi żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, dostatecznie wilgotnej i najlepiej o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 5–6). Ta odmiana magnolii nie przepada za wysokim poziomem wód gruntowych, ale bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie ziemi – korą lub szyszkami. To świetny sposób na to, aby zadbać o właściwy odczyn gleby i zapobiec przemarzaniu systemu korzeniowego i przesuszeniu gleby.
Kiedy sadzić magnolię pośrednią?
Idealnym okresem na sadzenie magnolii pośredniej jest wiosna i jesień. Uprawia się ją z sadzonek, które możesz kupić np. w pojemniku w każdym centrum ogrodniczym.
Jak pielęgnować magnolię pośrednią?
Magnolia soulangeana wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego musisz poświęcić jej nieco czasu. Jednym z najważniejszych jest systematyczne i umiarkowane podlewanie młodych magnolii. Starsze okazy wymagają nawadniania jedynie w okresach suszy. Pamiętaj, aby nie podlewać liści. Jeśli natomiast chodzi o nawożenie, to powinno być ono przeprowadzane nawet kilka razy w roku. Najlepiej nadają się do tego specjalne nawozy dedykowane dla magnolii i różaneczników, bogate w niezbędne składniki do wzrostu i kwitnienia.
Czy magnolia Soulange’a wymaga przycinania?
Magnolia soulangeana nie wymaga przycinania – ani corocznego cięcia pielęgnacyjnego, ani zabiegu formowania korony. Gdy jednak zauważysz, że jest ono niezbędne (np. roślina wyrasta zbyt mocno), to dokonaj przycięcia późnym latem, używając do tego ostrego i zdezynfekowanego narzędzia.
Czy magnolia pośrednia bywa atakowana przez choroby i szkodniki?
Niestety tak. Do tych najczęściej występujących chorób zaliczamy przede wszystkim żółknięcie liści i brązowienie liści, co wynika z niewłaściwej pielęgnacji magnolii. Ponadto magnolie pośrednie są narażone na choroby grzybowe, szarą pleśń i szkodniki – m.in. mszyce, czy przędziorki.
Jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościła nowa roślina, to magnolia soulangeana może być doskonałym wyborem. Wystarczy, że zapewnisz jej odpowiednie warunki do rozwoju, a ta na pewno odwdzięczy się wyjątkowo pięknymi pąkami kwiatowymi!