Rośliny bez podlewania zazwyczaj usychają. W związku z tym, jeżeli zapomnisz przez dłuższy czas o tym, że twoje kwiaty doniczkowe potrzebują wody, możesz się niemiło zaskoczyć. Na szczęście można dobrać gatunki w taki sposób, aby wybaczały błędy. Jeżeli notorycznie zdarza Ci się zapomnieć o pielęgnacji roślin, możesz zwrócić się w stronę gatunków pochodzących z Afryki lub innych suchych rejonów świata. Panujący tam klimat sprawił, że rośliny wypracowały metody na przetrwanie okresowych suszy.

Rośliny bez podlewania – aloes

W momencie, gdy inne rośliny bez podlewania umierają, aloes będzie stał niewzruszony. Zawdzięcza to swojej specyficznej budowie. Jego wnętrze tworzy galaretowata substancja, która w dużej części składa się z wody. Dzięki temu jest on w stanie wytrzymać okresowe przesuszenia, bo korzysta ze zgromadzonych zapasów. Co więcej, jest to bardzo ciekawa roślina, która przez ostatnie lata stała się niesamowicie modna. Na rynku pojawiły się napoje z cząstkami aloesu oraz kosmetyki na jego bazie. Ta fascynacja jest w pełni uzasadniona, bo roślina ma wiele ciekawych właściwości.

Kaktusy i sukulenty – najczęściej polecane rośliny bez podlewania

Jeżeli ktoś zapyta, jakie rośliny bez podlewania są w stanie wytrwać, to odpowiedzią większości osób będą – kaktusy. Popularne są również sukulenty, grupa roślin, która różni się od kaktusów tym, że nie ma areoli, czyli miejsca, z którego wyrastają ciernie. Kaktusy bardzo dobrze znoszą okresowe susze, ponieważ przechowują wodę w swoich mięsistych, zgrubiałych pędach. Mnogość różnych wariantów sprawiła, że zwiększyła się ich popularność. Ogrodnicy mogą wybierać spośród wielu kształtów, kolorów oraz rozmiarów. Lubią one wystawy południowe oraz południowo-zachodnie.

Zamiokulkas zamiolistny – niewymagająca roślina doniczkowa

Jest to bardzo elegancka roślina, która często znajduje dla siebie miejsce w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Jej elementem ozdobnym są długie, wąskie oraz smukłe liście, które mają kolor ciemnozielony. Gatunek rośnie powoli, może jednak osiągnąć nawet 1 metr wysokości. Jego naturalnym miejscem występowania jest Zanzibar. Panuje tam bardzo trudny, suchy klimat. W związku z tym roślina musiała wypracować odpowiednią strategię przetrwania. Wykazuje dużą odporność na brak wody oraz światła. Zamiokulkas nie wytwarza pnia oraz łodygi, opiera się całkowicie na podziemnym pnączu.

Dracena – roślina, której niestraszny jest brak wody

Wśród rośliny bez podlewania wyróżnia się też dracena. W związku z tym często jest wykorzystywana jako roślina biurowa, ponieważ jest w stanie wytrzymać sporo czasu bez podlewania. Zalecana jest również początkującym ogrodnikom, którym zdarza się mimo najlepszych chęci zapomnieć o obowiązkach względem roślin. Magazynuje ona wodę w swoim pniu. Dodatkowym atutem wynikającym z hodowania tej rośliny jest wyższa jakoś powietrza. Dracena potrafi absorbować szkodliwe dla naszego zdrowia związki, takie jak formaldehydy oraz oczyszczać powietrze.

Sansewieria – język teściowej lub wężownica

Gatunek, który wzbudza wiele sympatii. Przydomek język teściowej prawdopodobnie został jej nadany ze względu na ostro zakończone, podłużne liście. Mogą one również przypominać wijącego się węża. Są dwubarwne, podstawowym kolorem jest ciemnozielony, a na nim występują liczne jaśniejsze pasma. Gatunek ten może wydawać w warunkach hodowlanych owoce, które mają postać małych czerwonych lub pomarańczowych jagód. Sprawdza się ona również w roli naturalnego oczyszczacza powietrza, ponieważ może wspomóc cię w walce ze smogiem. W Polsce możesz spotkać kilka odmian rośliny. Bez podlewania wytrzyma przez dłuższy czas.

Podlewanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, o którym każdy ogrodnik powinien pamiętać niezależnie od swojego stażu. Wszyscy jesteśmy jednak ludźmi, chwile roztargnienia się nam zdarzają. W związku z tym dobrze, jeżeli roślina doniczkowa może przetrać krótkotrwałe przesuszenie. Znacznie ułatwi nam to hodowlę. Będzie to dodatkowy atut w sytuacji, gdy decydujemy się na wyjazd służbowy lub prywatny, a nie mamy osoby, której moglibyśmy przekazać rośliny.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022