Chcesz, aby twoje podwórko nabrało charakteru, a jednocześnie zachwycało elegancją? W takim razie ogród geometryczny jest właśnie dla ciebie! Jego stworzenie wydaje się być proste, ale pamiętaj, że liczą się tu detale. Zobacz, jak założyć taki ogródek.
Ogród geometryczny charakteryzuje się tym, że jego kształt jest równy, a wszystkie elementy – często w geometrycznych kształtach – mają swoje ściśle określone miejsce. Nie ma tu chaosu, a znaczenie mają tak naprawdę wszystkie łuki. Najlepiej jest postawić na architekta, który wykona projekt takiego ogródka, ale jeśli włożysz w to trochę pracy i wyobraźni, poradzisz sobie z tym zadaniem sam. Jak więc to zrobić i na co zwracać największą uwagę?
Geometria, czyli oczywisty warunek konieczny
Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że znakiem rozpoznawczym ogrodu geometrycznego jest po prostu… geometria. Istotne są tu wszelkie figury i regularne formy, które odnaleźć można w kształcie rabat. Nie ma znaczenia, czy będą to koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty czy romby – istotna jest symetria. Ponadto zauważalne są równo wytyczone ścieżki na trawniku, przystrzyżone krzaczki itp.
Symetria w ogrodzie geometrycznym
Różne elementy zwykle są usytuowane symetrycznie względem siebie – klomby po przeciwległych stronach działki, równomiernie postawione kwiaty w donicach – tu wszystko ma swoje ściśle określone miejsce. Funkcją samych ścieżek i alejek jest zaś nie tylko wytyczanie drogi przez podwórko. Mają one za zadanie podzielić ogród na równe części. Żaden z tych elementów nie może też ginąć na tle trawnika. W związku z tym ścieżki, twarde nawierzchnie, schody i tarasy muszą wyraźnie się odznaczać.
Roślinność w ogrodzie geometrycznym – na co warto postawić?
Podstawową kwestią jest posegregowanie roślin pod względem kształtu, wielkości i rodzaju, by nie tworzyć niechcianego bałaganu. Dobrze będzie wyglądać także przystrzyżenie krzewów, by tworzyły one równe figury (np. koła lub półkola).
Rośliny łatwe do formowania
Jeśli zaś chodzi o same rośliny, najodpowiedniejsze będą tu wszelkie cisy, bukszpany czy drzewka, które są łatwe do formowania. Poza tym ważne jest, aby wszystko sprawiało wrażenie jednej, pasującej do siebie całości. W związku z tym sprawdzą się zimozielone krzewy, które mogą tworzyć kształt ogrodu i wyznaczać miejsce na zasadzenie innych elementów. Warto wykorzystać też rośliny cebulowe, warzywa dekoracyjne, kwitnące krzewy i trawy. Przykładami mogą być: jałowiec pospolity, bukszpan, barwinek pospolity, żywotnik chiński, liliowce, lawenda, aksamitki, ozdobna kapusta itp.
Pielęgnacja roślin w ogrodzie geometrycznym
Przy tego typu roślinach należy pamiętać, że wymagają one stałej pielęgnacji, przycinania w stożki, kule czy prostokąty. Również trawę trzeba często przycinać, bo tak naprawdę każde odstające źdźbło zaburzy porządek.
Ogród geometryczny – co jeszcze warto mieć?
Ogród geometryczny warto urozmaicić innymi materiałami. Po pierwsze dobrym pomysłem jest zrobienie ścieżek, do których wykonania potrzebny będzie żwir lub betonowe płyty. W tym pierwszym przypadku trzeba mieć na uwadze, że wymaga to częstego sprzątania, bo kamyczki przemieszczają się po trawie. Z pewnością łatwiejsze w utrzymaniu będą płyty, które dodatkowo posłużą przez wiele lat. Z drugiej strony żwir wygląda bardzo elegancko, aczkolwiek warto zadbać o to, by było on jasny. Może znajdować się nie tylko w alejkach, ale także pomiędzy kwiatami czy drzewkami, tworząc swego rodzaju dywan i dając wrażenie wybicia zielonych elementów na jasnym tle.
Meble ogrodowe
Warto postawić tu na minimalizm, by nie odejść nazbyt od tematu przewodniego. Materiały są w zasadzie dowolne – meble mogą być zarówno drewniane, jak i metalowe. Dobrze jednak podkreślić nowoczesny charakter aranżacji. Oprócz tego, kiedy będziesz projektować ogród, nie zapomnij o tarasie – najlepiej, aby był on na kamieniu lub betonie, z zachowaniem geometrii. Ciekawą opcją jest też drewno wyłożone na tarasie, otaczające ogród. W donicach zaś możesz nasadzić piękne kompozycje kwiatów, ale zrób to bez zbędnej przesady – trzymaj się podobnej kolorystyki i grupuj rośliny w donicach. Rozstaw je w miarę symetrycznie na działce, by uniknąć chaosu.
Ogród geometryczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących harmonię i symetrię. Styl ten wymaga nieco więcej pracy niż standardowy ogródek działkowy. Należy bowiem dbać o trawnik, formować rośliny i utrzymywać porządek na ścieżkach.