Barwinek pospolity (Vinca minor), zwany również barwinkiem mniejszym, należy do rodziny roślin toinowatych. Ten wieloletni krzew rośnie dziko niemal w całej Europie, z wyjątkiem północnej części kontynentu. Barwinek osiąga zaledwie 1530 cm, jednak bardzo szybko się rozrasta, tworząc przepiękny, niebiesko-zielony dywan. Wymagania tej rośliny, sposób pielęgnacji, a także jej cenę poznasz w dalszej części naszego poradnika.

Barwinek pospolity – kwitnienie

barwinek pospolity kwitnienie

Ponieważ barwinek mniejszy kwitnie przez całą wiosnę, jest bardzo chętnie wybierany jako ozdoba ogrodów, parków i cmentarzy. Kwiaty ponownie pojawiają się latem i utrzymują się aż do jesieni.

Jak wyglądają liście i kwiaty barwinka?

Efektowne, pięciolistne kwiaty barwinka pospolitego pojawiają się w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym. Mają one średnicę około 2,5 cm. Zimozielone, skórzaste liście barwinka również stanowią ozdobę rośliny i pięknie eksponują urodę delikatnych kwiatów.

Barwinek w ogrodzie – wymagania

Barwinek pospolity ma niewielkie wymagania. Jeśli jednak chcesz, by jego kwiaty ozdabiały twoją rabatę przez długi czas, zadbaj o odpowiednie podłoże.

stanowiskosłoneczne, półcień, cień
podłożeżyzne, dobrze przepuszczalne, próchnicze
odczyn glebylekko kwaśny, obojętny
wytrzymałośćodporny na mróz i suszę
zastosowanierabaty, pojemniki

Barwinek pospolity – pielęgnacja

barwinek pospolity pielegnacja

Ogromną zaletą omawianej rośliny są jej niewielkie wymagania również w kwestii pielęgnacji. Posadzony w odpowiednim podłożu barwinek nie będzie od ciebie wymagał szczególnej troski. Musisz jednak wiedzieć, że uprawa tej rośliny zależy w dużej mierze od stanowiska i pogody.

Jak podlewać i nawozić barwinka pospolitego?

Kiedy podlewać barwinka mniejszego? Należy to robić w czasie długo utrzymującej się suszy. Regularnego podlewania wymagają też rośliny posadzone w słonecznym miejscu. Aby nie spalić liści, powinieneś to robić wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli barwinek w twoim ogrodzie kwitnie słabo, możesz rozpocząć dokarmianie niewielkimi dawkami nawozów do roślin kwitnących, nie częściej niż raz w miesiącu. Jeśli natomiast twoje rośliny pięknie kwitną i się rozrastają, nie musisz ich nawozić. 

Rozmnażanie barwinka pospolitego

Omawianą krzewinkę rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej. Jeśli chcesz przeprowadzić taki zabieg, najlepszym momentem będzie wiosna.

Barwinek pospolity – jak zimować?

Barwinek mniejszy jest rośliną odporną na niskie temperatury. W czasie bardzo silnych mrozów warto zabezpieczyć krzewinkę, okrywając ją włókniną. 

Barwinek pospolity – choroby

Barwinek jest bardzo wytrzymałą i odporną rośliną. Niemniej jednak czasem w uprawie mogą pojawiać się trudności. Najczęstsze choroby barwinka pospolitego to:

  • rdza roślin, czyli charakterystyczne, rdzawe plamy na liściach. Rozwojowi choroby sprzyja zbyt wysoka wilgotność. Aby pozbyć się rdzy, zastosuj chemiczny lub naturalny oprysk, a porażone rośliny usuń z ogrodu i zniszcz;
  • szara plamistość liści, która może się pojawić, jeśli barwinki są zbyt gęsto posadzone. Zainfekowane części rośliny powinieneś usunąć. W razie konieczności zastosuj oprysk.

Barwinki w ogrodzie czy doniczkach?

barwinki w ogrodzie czy doniczkach

Jeśli chcesz zazielenić barwinkiem swoją rabatę, będziesz potrzebował około 10 sadzonek na metr kwadratowy. Przed posadzeniem roślin dokładnie oczyść teren z chwastów i wymieszaj ziemię z kompostem. Świeżo posadzone krzewinki regularnie podlewaj. Roślinę możesz sadzić od kwietnia do września. Zaletą barwinków jest to, że można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale i w donicach. Długo utrzymujące się kwiaty będą piękną ozdobą zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych pojemników. Jeśli uprawiasz barwinki w doniczkach, pamiętaj o regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu.

Barwinek pospolity – cena

Sadzonki barwinka pospolitego kosztują od 5 do 10 złotych, w zależności od odmiany. Jeśli zamierzasz obsadzić barwinkiem dużą przestrzeń, korzystną opcją okazuje się zakup roślin w wielopaku.

Czy barwinek pospolity jest trujący?

czy barwinek pospolity jest trujący

Barwinek jest rośliną trującą, dlatego nie powinien być sadzony w miejscach dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Barwinek pospolity to piękna krzewinka, dzięki której łatwo ozdobisz rabaty i skalniaki. Świetnie sprawdza się również w uprawie pojemnikowej, dlatego jeśli szukasz długo kwitnącej rośliny na taras, barwinek będzie odpowiednim wyborem. Ogromną zaletą tych roślin są niewielkie wymagania i wytrzymałość.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022