Barwinek pospolity to bardzo wytrzymała roślina, często spotykana w parkach, lasach, a także w ogrodach. Jego zaletą jest bardzo długie kwitnienie. Chcesz uprawiać barwinka na ogrodowej rabacie? Poznaj wymagania tej rośliny!
Barwinek pospolity (Vinca minor), zwany również barwinkiem mniejszym, należy do rodziny roślin toinowatych. Ten wieloletni krzew rośnie dziko niemal w całej Europie, z wyjątkiem północnej części kontynentu. Barwinek osiąga zaledwie 15–30 cm, jednak bardzo szybko się rozrasta, tworząc przepiękny, niebiesko-zielony dywan. Wymagania tej rośliny, sposób pielęgnacji, a także jej cenę poznasz w dalszej części naszego poradnika.
Barwinek pospolity – kwitnienie

Ponieważ barwinek mniejszy kwitnie przez całą wiosnę, jest bardzo chętnie wybierany jako ozdoba ogrodów, parków i cmentarzy. Kwiaty ponownie pojawiają się latem i utrzymują się aż do jesieni.
Jak wyglądają liście i kwiaty barwinka?
Efektowne, pięciolistne kwiaty barwinka pospolitego pojawiają się w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym. Mają one średnicę około 2,5 cm. Zimozielone, skórzaste liście barwinka również stanowią ozdobę rośliny i pięknie eksponują urodę delikatnych kwiatów.
Barwinek w ogrodzie – wymagania
Barwinek pospolity ma niewielkie wymagania. Jeśli jednak chcesz, by jego kwiaty ozdabiały twoją rabatę przez długi czas, zadbaj o odpowiednie podłoże.
stanowisko | słoneczne, półcień, cień |
podłoże | żyzne, dobrze przepuszczalne, próchnicze |
odczyn gleby | lekko kwaśny, obojętny |
wytrzymałość | odporny na mróz i suszę |
zastosowanie | rabaty, pojemniki |
Barwinek pospolity – pielęgnacja

Ogromną zaletą omawianej rośliny są jej niewielkie wymagania również w kwestii pielęgnacji. Posadzony w odpowiednim podłożu barwinek nie będzie od ciebie wymagał szczególnej troski. Musisz jednak wiedzieć, że uprawa tej rośliny zależy w dużej mierze od stanowiska i pogody.
Jak podlewać i nawozić barwinka pospolitego?
Kiedy podlewać barwinka mniejszego? Należy to robić w czasie długo utrzymującej się suszy. Regularnego podlewania wymagają też rośliny posadzone w słonecznym miejscu. Aby nie spalić liści, powinieneś to robić wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli barwinek w twoim ogrodzie kwitnie słabo, możesz rozpocząć dokarmianie niewielkimi dawkami nawozów do roślin kwitnących, nie częściej niż raz w miesiącu. Jeśli natomiast twoje rośliny pięknie kwitną i się rozrastają, nie musisz ich nawozić.
Rozmnażanie barwinka pospolitego
Omawianą krzewinkę rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej. Jeśli chcesz przeprowadzić taki zabieg, najlepszym momentem będzie wiosna.
Barwinek pospolity – jak zimować?
Barwinek mniejszy jest rośliną odporną na niskie temperatury. W czasie bardzo silnych mrozów warto zabezpieczyć krzewinkę, okrywając ją włókniną.
Barwinek pospolity – choroby
Barwinek jest bardzo wytrzymałą i odporną rośliną. Niemniej jednak czasem w uprawie mogą pojawiać się trudności. Najczęstsze choroby barwinka pospolitego to:
- rdza roślin, czyli charakterystyczne, rdzawe plamy na liściach. Rozwojowi choroby sprzyja zbyt wysoka wilgotność. Aby pozbyć się rdzy, zastosuj chemiczny lub naturalny oprysk, a porażone rośliny usuń z ogrodu i zniszcz;
- szara plamistość liści, która może się pojawić, jeśli barwinki są zbyt gęsto posadzone. Zainfekowane części rośliny powinieneś usunąć. W razie konieczności zastosuj oprysk.
Barwinki w ogrodzie czy doniczkach?

Jeśli chcesz zazielenić barwinkiem swoją rabatę, będziesz potrzebował około 10 sadzonek na metr kwadratowy. Przed posadzeniem roślin dokładnie oczyść teren z chwastów i wymieszaj ziemię z kompostem. Świeżo posadzone krzewinki regularnie podlewaj. Roślinę możesz sadzić od kwietnia do września. Zaletą barwinków jest to, że można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale i w donicach. Długo utrzymujące się kwiaty będą piękną ozdobą zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych pojemników. Jeśli uprawiasz barwinki w doniczkach, pamiętaj o regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu.
Barwinek pospolity – cena
Sadzonki barwinka pospolitego kosztują od 5 do 10 złotych, w zależności od odmiany. Jeśli zamierzasz obsadzić barwinkiem dużą przestrzeń, korzystną opcją okazuje się zakup roślin w wielopaku.
Czy barwinek pospolity jest trujący?

Barwinek jest rośliną trującą, dlatego nie powinien być sadzony w miejscach dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.
Barwinek pospolity to piękna krzewinka, dzięki której łatwo ozdobisz rabaty i skalniaki. Świetnie sprawdza się również w uprawie pojemnikowej, dlatego jeśli szukasz długo kwitnącej rośliny na taras, barwinek będzie odpowiednim wyborem. Ogromną zaletą tych roślin są niewielkie wymagania i wytrzymałość.
Zobacz także:- Jałowiec pospolity – jak pielęgnować i uprawiać go w ogrodzie?
- Ligustr pospolity – idealny krzew na żywopłot. Uprawa, odmiany, pielęgnacja
- Lilak pospolity – popularny krzew do uprawy w ogrodzie, który przypomina bez
- Lilak, czyli ozdobny krzew do uprawy w ogrodzie. Jak należy go pielęgnować?
- Rośliny na żywopłot zimozielony – krzewy do formowania, które szybko zasłonią nas od świata zewnętrznego
- Lilak Meyera – niższy, ale równie piękny gatunek lilaka. Poznaj odmianę „Palibin” i inne