Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) należy do rodziny cyprysowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, a konkretnie z jej zachodniego wybrzeża. To drzewo ma piękny pokrój, a jego korona, w zestawieniu z innymi iglakami, jest o wiele bardziej delikatna. Czy roślina pochodząca z ciepłego klimatu będzie w stanie rozwijać się harmonijnie w naszym otoczeniu? Czy cyprys Lawsona może czasem sprawiać problemy w uprawie? Jakie ma wymagania? Więcej o potrzebach i potencjalnych zagrożeniach dla iglastej rośliny dowiesz się z tego poradnika!

Cyprysik Lawsona – odmiany

Jedną z ciekawych odmian jest cyprysik Lawsona 'Columnaris’. Charakteryzuje się prostym, kolumnowym wzrostem i szarozielonym ubarwieniem korony. Takie drzewo dorasta do wysokości maksymalnie 5 metrów. Inne popularne warianty to:

  • ’Alumii’ – stożkowata korona w kolorze niebiesko-zielonym;
  • ’Bautchensis’ – zaokrąglona, szarozielona korona;
  • ’Blue Surprise’ – stożkowata korona w kolorze szaroniebieskim;
  • ’Ellwoodii’ – w kolorze ciemnoniebieskim o kolumnowym pokroju;
  • ’Gnome’ – kulista korona w kolorze ciemnej zieleni.

Cyprysik Lawsona – wymagania

Cyprysik Lawsona wymaga odpowiedniego stanowiska i gleby, aby mógł się rozwijać. Zapoznaj się z informacjami z tabeli, aby wiedzieć, gdzie odnajdzie się najlepiej.

stanowiskosłońce, półcień
podłożeżyzna, dobrze przepuszczalna
odczyn glebylekko kwaśny
wytrzymałośćwrażliwy na mrozy

Cyprysik Lawsona – uprawa

Pielęgnacja jest już mniej wymagająca. Wystarczy, że będziesz regularnie podlewał roślinę i zabezpieczał ją przed mrozem. Warto jednak poznać więcej konkretnych wskazówek.

Cyprysik Lawsona – podlewanie

Cyprysiki Lawsona uprawiane w gruncie należy lekko podlewać w czasie suszy. Te drzewa iglaste lubią wysoką wilgotność podłoża i powietrza, dlatego warto zastosować ściółkowanie. Zwróć jednak uwagę, że drzewka posadzone w doniczkach powinny mieć stale wilgotne podłoże. Musisz jednocześnie uważać, by nie przelewać rośliny. W pojemniku dla cyprysika najlepiej zastosować drenaż.

Cyprysik Lawsona – nawożenie

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w przypadku cyprysików Lawsona jest umiarkowane. Nawożenie rośliny kilka razy w sezonie umiarkowanymi dawkami nawozu do iglaków okaże się wystarczające.

Cyprysik Lawsona – rozmnażanie i przycinanie 

Cyprysy Lawsona można rozmnażać poprzez nasiona i sadzonki pobrane późnym latem bezpośrednio z drzewa. Aby takie sadzonki mogły się ukorzenić, muszą być ścięte z tzw. piętką. Należy zanurzyć je w ukorzeniaczu, a następnie umieścić w świeżym, dobrze przepuszczalnym podłożu.

Cyprysik Lawsona ma piękny pokrój nawet bez formowania. Jeśli jednak chcesz, aby twoje drzewka zachowały stożkowaty lub kolumnowy kształt, możesz je przyciąć. Najlepszy czas na taki zabieg to wiosna.

Cyprysik Lawsona – zimowanie

Opisywane przez nas iglaki są bardzo wrażliwe na mróz. Jak je chronić? Należy okryć je włókniną przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Brak zimowania sprawia, że cyprysiki przemarzają i często nie da się ich uratować.

Kiedy sadzić cyprysiki Lawsona?

Najlepszy czas na sadzenie cyprysików Lawsona to okres od wiosny (po przymrozkach) do jesieni (przed przymrozkami). Po przeczytaniu poprzedniego akapitu na pewno domyślasz się, jak przemarznięte podłoże może wpływać na te rośliny.

Cyprys Lawsona – choroby

Żółknięcie korony sprawia, że roślina niemal całkowicie traci swój urok. Wyróżnia się kilka czynników, które mają wpływ na to, że gałęzie żółkną, a cyprysik gubi igły:

  • niedostateczna ilość wody;
  • przemarznięcie;
  • zbyt mała ilość składników odżywczych;
  • choroba grzybowa;
  • szkodniki.

Cyprys Lawsona – gdzie i jak ozdobi przestrzeń?

Zaletą cyprysików Lawsona jest to, że pięknie prezentują się zarówno posadzone pojedynczo, jak i w grupach. Mogą być zatem częścią twojego żywopłotu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, cyprysiki można uprawiać w donicach. To ciekawa ozdoba ogrodów i tarasów. Te drzewa w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się w okresie bożonarodzeniowym – są wykorzystywane jako choinka.

Źródłem powodzenia cyprysików Lawsona jest także ich cena – drzewka można kupić już od kilkunastu złotych za sztukę. 

Czy cyprysik Lawsona jest trujący?

Cyprysik Lawsona zawiera substancje o właściwościach toksycznych. Jeśli uprawiasz go w ogrodzie, w którym bawią się dzieci, zachowaj ostrożność. Jeżeli zaś towarzyszą ci zwierzęta domowe, zwróć uwagę, aby nie podgryzały drzewka.

Cyprysik Lawsona to piękne drzewo o delikatnej koronie igieł, które posłuży jako naturalna dekoracja nie tylko w ogrodzie. Niska cena i łatwe rozmnażanie cyprysików to ich kolejny atut. Za niewielkie pieniądze można ozdobić nimi sporą część ogrodu lub posadzić jako żywopłot. Warunkiem zdrowego wzrostu rośliny jest odpowiednia jakość podłoża, wysoka wilgotność i zimowanie. 

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022