Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis) to zimozielone drzewo iglaste, które występuje w bardzo różnych odmianach. Jak uprawiać je w ogrodzie? Jakich warunków potrzebuje? Sprawdź!
Cyprysik nutkajski pochodzi z Ameryki Północnej i w swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 30 m wysokości. Obecnie na całym świecie hodowane są różnorodne odmiany tej rośliny, które bardzo różnią się pokrojem, wysokością, czy kolorem. Z poniższego artykułu dowiesz się, które z nich są najciekawsze i jak warto je uprawiać.
Cyprysik nutkajski – odmiany
- Compacta – to odmiana karłowa, która osiąga zaledwie metr wysokości. To krzew o gęstym i kulistym pokroju. Jego gałązki są zielone z niebieskawym nalotem.
- Glauca – to duże drzewo, które docelowo może osiągnąć nawet 20 m wysokości. Końcówki pędów i wierzchołek przewieszają się i mają zielononiebieską barwę.
- Aureovariegata – wyróżnia się ciekawymi kolorami gałęzi. Są one zielononiebieskie, ale fragmentarycznie wybarwiają się na barwę kremową. Po około dekadzie ciągłego wzrostu osiąga około 10 m wysokości.
- Gloria Polonica – to odmiana cyprysika nutkajskiego wyhodowana w Polsce. Jej zielone pędy zwisają i również mają kremowe przebarwienia.
- Variegata – pokrój rośliny jest stożkowaty a drzewko w wieku 10 lat osiąga zaledwie metr wysokości. Krzew jest dwubarwny a końcówki jego gałązek się przewieszają.
- Tatra – odmiana wyhodowana w Czechach. Jest ciemnozielona o płaczącym pokroju. Rośnie szybko i osiąga wysokość od 2 do 5 metrów.
Cyprysik nutkajski – uprawa w ogrodzie
Wszystkie odmiany cyprysika nutkajskiego są odporne na niskie temperatury. Rośliny te mogą znosić mróz dochodzący do -25 stopni. Z tego powodu mogą rosnąć na terenie całej Polski i raczej nie muszą być zabezpieczane na zimę.
Jeżeli chcesz zasadzić to drzewo w swoim ogrodzie wybierz dla niego słoneczne stanowisko. Wprawdzie cyprysik poradzi sobie w półcieniu, jednak najlepiej wybarwia się w słońcu. Chociaż są odporne, powinny być chronione przed mocnym wiatrem.
Wymagania glebowe nie są szczególnie wysokie. Drzewa te najlepiej sadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie pH. Przed włożeniem sadzonki do gruntu, warto wzbogacić podłoże kompostem. Raz na jakiś czas warto zasilić ją dostępnymi w sklepach nawozami dla iglaków.
Rośliny tego gatunku nie nadają się do terenów pomokłych. Wówczas są narażone na infekcje grzybiczne. Umiarkowaną wilgotność podłoża uzyskasz dzięki ściółkowaniu gleby korą z kompostem.
Cyprysik nutkajski jest odporny na większość chorób. Kiedy gleba wokół niego jest zbyt wilgotna może jednak zapadać na infekcje grzybiczne, takie jak na przykład szara pleśń.
Cyprysik nutkajski w ogrodzie
Igły i szyszki, delikatny zapach oraz wieczna zieleń to największe zalety cyprysików. Ogrodnicy bardzo cenią również różnorodność odmian tej rośliny. Dzięki temu jest ona polecana do bardzo różnych ogrodów.
Odmiany karłowate będą doskonałą ozdobą niewielkich ogródków w stylu japońskim, czy angielskim. Większe drzewa sprawdzą się jako solitery. Te średniej wielkości można posadzić na tle krzewów iglastych, czy wieloletnich bylin. Będą fantastyczną ozdobą ogrodów naturalistycznych, czy wiejskich.
Jeżeli chcesz, aby rośliny tego gatunku wyrastały w twoim ogrodzie, możesz wybierać spośród bardzo różnych odmian. Jego wymagania nie są szczególnie wysokie, trzeba jedynie zadbać o zatrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności poprzez ściółkowanie z pomocą kory.
Fot. główne: Walter Siegmund (talk) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0