Podczas gdy wczesna jesień może jeszcze zachwycać kolorami, zimą w ogrodzie robi się szaro i smutno, zwłaszcza gdy stopnieje śnieg. Ogrodnicy z niecierpliwością oczekują pierwszych wiosennych dni, gdy mogą przystąpić do pracy i czekać na wschodzące rośliny. Wiosna w ogrodzie to czas intensywnego wzrostu i kwitnienia. Wzrost temperatur w słoneczne dni sprawia, że przez wszechobecną szarość zaczynają przebijać pierwsze kwiaty wczesnowiosenne. Które pojawiają się najwcześniej? Co warto posadzić na rabatach i w donicach, by już na początku wiosny cieszyć się pięknem przyrody? Podpowiadamy!

Najbardziej znane wiosenne kwiaty

Pierwsze kwiaty wiosenne pojawiają się, gdy tylko słońce grzeje nieco mocniej. Rosną nisko, przy samej ziemi, a niektóre przebijają się przez zalegający jeszcze śnieg. Jako pierwsze wyrastają te na trawnikach – stokrotki, którym niestraszne są nawet przymrozki. Kilka słonecznych i cieplejszych dni wystarczy, by na przełomie lutego i marca pojawiły się pierwsze śnieżyczki przebiśniegi, śnieżniki, śnieżyce wiosenne, miłki, szafirki, ranniki zimowe, ciemierniki, krokusy czy kosaćce cebulowe. Oznacza to, że ogród zaczyna mienić się różnymi barwami – od białej przez żółtą po fioletową. Jakiś czas później wschodzą zawilce, pierwiosnki, sasanki, jaskry, hiacynty, irysy, narcyzy i tulipany. Które wczesnowiosenne kwiaty są najchętniej uprawiane w przydomowych ogródkach?

Pierwsze wiosenne kwiaty – narcyz

To jeden z bardziej popularnych i lubianych kwiatów cebulowych, który wschodzi już w marcu. Narcyz to roślina mało wymagająca, łatwa w uprawie. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska, grunt wilgotny, przepuszczalną glebę. Narcyzy (popularne żonkile) wsadza się do gruntu we wrześniu. Ta roślina cebulowa może kwitnąć przez wiele lat, jednak raz na kilka warto wykopać cebulki, przesuszyć i ponownie zasadzić jesienią. Te kwiaty wczesnowiosenne pięknie prezentują się w wazonach.

Pierwsze kwiaty wiosny – krokusy

Jednymi z pierwszych roślin kwitnących wiosnąkrokusy. To one zostały uznane za kwiaty zwiastujące rychłe nadejście wiosny. Aby uprawiać krokusy, wystarczy wsadzić je we wrześniu do gruntu – wybierz glebę wilgotną i lekko kwaśną. Najlepiej zasadź je w miejscu dobrze nasłonecznionym i w grupach, bo tak prezentują się najokazalej.

Popularne kwiaty wczesnej wiosny

Kwiaty kwitnące na początku wiosny to także przebiśniegi i zawilce. Przebiśniegi to białe kwiaty, które z łatwością można uprawiać w ogrodzie. Do gruntu sadzi się je wczesną jesienią. Najlepsze będzie dla nich stanowisko półcieniste, z żyzną i wilgotną glebą. Przebiśnieg to zwiastun wiosny, który zakwita na przełomie lutego i marca. Rośnie zwykle w kępach tworzących piękne białe dywany. Drugi z popularnych kwiatów wczesnowiosennych, czyli zawilec gajowy, rośnie dziko w leśnych zagajnikach, jednak przy domu można wsadzić jego ogrodową odmianę. Roślina ma drobne kwiatki o różnym kolorze (np. odmiana japońska kwitnie na różowo w okresie jesiennym).

Wczesnowiosenne kolorowe kwiaty ogrodowe

Wśród pierwszych roślin wiosennych należy wymienić także pierwiosnek lekarski, który ma drobne żółte kwiaty i charakterystyczny zapach. Można go spotkać na łąkach, polanach, ale także w ogródkach. Doskonale przyjmie się zarówno na rabacie, jak i w donicy lub na skalniaku. Pierwiosnki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i wilgotnej, żyznej glebie. Jeśli chcesz zasadzić kolorowe kwiaty w ogrodzie, postaw na szafirki i tulipany. To wiosenne rośliny cebulowe, które najlepiej zasadzić jesienią (we wrześniu). Szafirki ładnie prezentują się w grupie – najczęściej występują odmiany niebieskie, jednak spotka się również różowe i białe. Możesz umieścić takie kwiaty na rabatkach lub skalniakach.

Tulipan – lubiany kwiat wiosenny

Wiele osób decyduje się zasadzić w ogrodzie tulipany, które należą do najpiękniejszych kwitnących roślin wiosennych. To również kwiaty cebulowe, które do gruntu należy wsadzić jesienią. Kiełkują, gdy przyroda budzi się do życia (zazwyczaj już w marcu), natomiast kwitną w kwietniu. Tulipany lubią rosnąć na żyznej i przepuszczalnej glebie, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Występują w wielu odmianach różniących się kolorem, wysokością i wyglądem. Po przekwitnięciu należy wykopać cebulki, przesuszyć i przechować w przewiewnym miejscu, by jesienią posadzić je ponownie. Wśród odmian tulipanów możesz znaleźć kwiaty paskowane, a nawet czarne.

Wiosenny ogród – wcześnie kwitnące krzewy

Wiosna to czas, gdy kwitną nie tylko kwiaty wczesnowiosenne, lecz również pierwsze krzewy. Jednym z najbardziej znanych jest forsycja, która zakwita w okresie od marca do kwietnia i zachwyca żółtymi drobnymi kwiatami. Forsycje nie mają szczególnych wymagań co do uprawy czy stanowiska, a przycina się je po przekwitnięciu. Wśród krzewów pięknie kwitnących wczesną wiosną warto wymienić:

Komponując ogród, warto uwzględnić w swoich planach również kwitnące krzewy, które dodadzą uroku i idealnie wpasują się w przestrzeń przydomową.

Jak zadbać o kwiaty wczesnowiosenne?

Kwiaty wczesnowiosenne warto zasadzić w odpowiednich miejscach, przede wszystkim dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Każdy kwiat ma również swoje wymagania glebowe, które należy wziąć pod uwagę, planując rozmieszczenie poszczególnych roślin.

  1. Pierwsze kwiaty wydostające się jeszcze spod śniegu dobrze jest wsadzić tam, gdzie rosną zimozielone rośliny – różaneczniki, juki, irga płożąca.
  2. Trzeba pamiętać, by cebul i bylin nie wsadzać zbyt gęsto.
  3. Cebule najlepiej wsadzać na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości, by wykopać pod koniec lipca i przechować aż do kolejnej jesieni.
  4. Wyjątkiem są przebiśniegi, które mogą pozostać pod ziemią przez kilka lat.

Jeśli odpowiednio zajmiesz się swoim ogródkiem, zaplanujesz rozmieszczenie roślin – kwiatów i drzew – już od pierwszych miesięcy wiosny będziesz cieszyć się ich pięknem. Dzięki kwiatom wczesnowiosennym sprawisz, że ogród zachwyci cię kolorami, a może nawet zapachami. Będziesz też mieć możliwość przygotowania pięknego bukietu do wazonu.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022