Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się już w marcu. Do najbardziej znanych zalicza się przebiśniegi, zawilce, śnieżyczki czy pierwiosnki. Który z nich to pierwszy kwiat wiosny? Sprawdź, który zwiastuje, że zbliża się długo wyczekiwana pora roku!

Wczesną wiosną, gdy miejscami leży jeszcze śnieg, przebijają się pierwsze kwiaty wiosenne. Widać je w lasach, na łąkach, a także trawnikach i w przydomowych ogródkach. Najpierw pojawiają się białe kwiatki, a następnie w przyrodzie zaczyna się robić kolorowo – żółto, różowo i niebiesko. Wszystko za sprawą wczesnowiosennych kwiatów – zwiastunów nowej pory roku. Który z nich można uznać za pierwszy kwiat wiosny? Czy wczesnowiosenne rośliny można sadzić także w donicach i uprawiać na balkonach? Sprawdź nasze wskazówki.

Pierwszy kwiat wiosny – przebiśnieg

Przebiśnieg to pierwszy wiosenny kwiatek, który zakwita już na przełomie lutego i marca, tworząc na ziemi śnieżnobiały dywan. Te rośliny można także uprawiać w ogródku. Nie są wymagające, doskonale znoszą chłody, a do tego dość długo upiększają tonące dotychczas w szarościach ogródki. Warto wybrać dla nich stanowisko zacienione z żyzną, wilgotną glebą. Aby pięknie i intensywnie się rozwijały, można podsypywać je wieloskładnikowym nawozem lub kompostem. Cebulki przebiśniegów wsadza się do ziemi jesienią. Najlepiej sadzić je kępkami np. wokół wierzb, dereni, paproci, a także na skalniakach lub w otoczeniu krokusów. Rośliny nazywane śnieżyczkami są objęte ochroną.

Wczesnowiosenny krokus, czyli szafran

Przez niektórych za pierwszy kwiat wiosny uznawany jest krokus, który także może przebijać się przez zalegający na rabatkach śnieg. Choć pięknie prezentuje się w środowisku naturalnym, warto zadbać, by zdobił również ogródek. Krokusy to jedne z pierwszych roślin pojawiających się wiosną. Są łatwe w uprawie i niewymagające. Te fioletowe kwiatuszki lubią miejsca nasłonecznione lub lekko zacienione oraz żyzną, przepuszczalną, próchniczą glebę. Cebulki sadzi się jesienią, najlepiej w większych grupach. Jeśli chcesz, możesz wybrać także odmianę białą lub żółtą.

Hiacynt i narcyz, czyli pierwsze kwiaty w ogrodzie

Jakie rośliny możesz posadzić w ogrodzie, by już od wczesnej wiosny cieszyć oczy ich widokiem? To przede wszystkim kwiaty cebulowe. Do roślin cebulowych zalicza się narcyzy (żółta odmiana nazywana jest żonkilem), hiacynty, a także tulipany. Wiele odmian sadzi się na początku jesieni. Wiosenne kwiaty cebulowe można spotkać w wielu ogrodach, ponieważ są prawdziwą ozdobą najbliższego otoczenia.

Czym wyróżniają się narcyzy, hiacynty i pierwiosnki?

Narcyzy sadzi się jesienią, a raz na kilka lat wykopuje się cebulki, aby je przesuszyć i ponownie wsadzić w następnym sezonie. Cięte narcyzy doskonale prezentują się w wazonie. Hiacynty możesz zaś uprawiać nie tylko w ogródku, lecz także w doniczkach. Charakterystyczną cechą tych pierwszych kwiatów wiosny jest ich intensywny, drażniący zapach. Masz do wyboru różne odmiany kolorystyczne (czerwoną, pomarańczową, niebieską, fioletową, białą). Do wcześnie kwitnących roślin zalicza się także pierwiosnki, które ładnie wyglądają na skalniakach i brzegach rabatek ogrodowych.

Popularne kwiaty zwiastujące wiosnę

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a spod śniegu zaczynają wyglądać pierwsze rośliny. W parkach, lasach liściastych i ogrodach kwitną kolorowe kwiaty. Choć wokół jest jeszcze szaro, pierwsze krzewy i kwiaty zaczynają cieszyć oczy – to długo wyczekiwane przedwiośnie. Co posadzić, by ogród prezentował się jeszcze piękniej? Szafirek jest wdzięczną rośliną najczęściej o niebieskim kolorze. Pasuje na rabaty i skalniaki, a także do doniczek. Pamiętaj, że najlepszy efekt osiągniesz, gdy zasadzisz go w kępach. Rannik zimowy to kolejna roślina, której kwiaty pojawiają się już w lutym. Być może to właśnie ją należy uznać za pierwszy kwiat wiosny. Rannik nie jest bardzo wymagający. Lubi chłodne i półcieniste stanowiska, preferuje próchnicze i zasadowe podłoża. Dobrze prezentuje się w towarzystwie przebiśniegów i pierwiosnków.

Sasanka i przylaszczka, czyli pierwsze kwiaty wiosny

Zawilce gajowe to popularne białe kwiaty rosnące w lasach. Znane są także ich odmiany ogrodowe z różowymi kwiatami (zawilec japoński). Co ciekawe, różne odmiany kwitną w innym czasie, co sprawia, że możesz mieć te rośliny w ogrodzie przez cały rok. Wiele osób sadzi także kosaćce, czyli popularne irysy dorastające od 10 do 80 cm wysokości. Ich kwiaty są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany i często pięknie pachną. Warto jednak przypomnieć, że zakwitają one nieco później niż sasanki czy przylaszczki, bo dopiero w okolicy kwietnia, a nawet maja, więc trudno uznać kosaciec za pierwszy kwiat wiosny. Będzie jednak łatwy w uprawie i urośnie niemal na każdym stanowisku. Jeśli zależy ci na różnorodności w ogrodzie, wybierz cebulicę o dzwonkowatych kwiatach w kolorze białym lub bladoniebieskim (w zależności od odmiany).

Ciemiernik biały, czyli wiosna w styczniu

Wiosnę możesz poczuć już w styczniu, jeśli zasadzisz w ogrodzie ciemiernik. Jego kwiaty przebijają się przez śnieg i mogą przetrwać aż do maja. Ta wytrzymała roślina preferuje glebę próchniczo-gliniastą. Późną jesienią lub wiosną należy wyciąć wszystkie liście tuż przy ziemi, natomiast lepiej nie przesadzać ciemiernika, ponieważ ma bardzo wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy.

Czy da się powiedzieć, jaki jest pierwszy kwiat wiosny? Niezależnie od odpowiedzi, wszystkie wymienione rośliny sprawiają, że można z nadzieją wypatrywać ciepłych dni. Ogród wygląda pięknie i zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Aby cieszyć się jego pięknem, trzeba zadbać o posadzone rośliny. Nie zapominaj o ich nawożeniu i podlewaniu!

Zobacz także: