Sasanka jest byliną z rodziny jaskrowatych, którą można spotkać praktycznie w całej Europie. Mimo to na terenach Polski nie występuje obecnie często i najpopularniejsza jest w ogrodach, a nie na dziko. Charakterystyczne w jej wyglądzie są puszyste i pierzaste kwiaty w pierwszej fazie rozwoju. Owłosienie na płatkach kwiatów znika jednak po kilku miesiącach, a cała roślina tworzy dość okazałą kępę. Same listki stają się zaś całkowicie gładkie, a nawet błyszczące. Zimę rośliny spędzają pod ziemią – późną jesienią wszystkie pędy ulegają zasuszeniu, a kwiat sasanki przyjmuje formę rozgałęzionego kłącza. Z powodu niewielkich wymagań jest ona popularnym kwiatem ozdobnym. Sprawdź, jakie ma wymagania!

Sasanka zwyczajna i nie tylko – różne gatunki rośliny

sasanka zachód

Wszystkie rośliny z opisywanego rodzaju są raczej niewielkie, ponieważ mają mniej więcej 20–30 centymetrów wysokości. To, jak wygląda sasanka, jest uzależnione od gatunku, ponieważ poszczególne kwiaty potrafią znacząco różnić się kolorem. W Polsce możemy obserwować rosnące naturalnie takie gatunki, jak:

  • sasanka zwyczajna – ma najczęściej najpopularniejsze kwiaty barwy fioletowej;
  • sasanka alpejska – mimo nazwy spotykana praktycznie we wszystkich częściach Europy i ma charakterystyczne białe płatki;
  • sasanka słowacka – w tym przypadku nazwa również może być myląca, gdyż gatunek jest spotykany także w innych krajach. Kwiaty są zazwyczaj barwy liliowej;
  • sasanka łąkowa – fioletowe płatki mają lekko szarawe zabarwienie;
  • sasanka wiosenna – oprócz typowego lekko niebieskiego koloru kwiatów, także ich kształt jest wyjątkowy. Mają one bowiem formę zwisających dzwonków;
  • sasanka otwarta – jak sugeruje nazwa, kwiaty są lekko otwarte, a barwa płatków jest niebiesko-fioletowa.

Oprócz tego w wielu przydomowych ogródkach można zaobserwować tzw. sasankę ogrodową. Nie jest to kolejny gatunek, ale zbiorcza nazwa roślin o wymieszanych genach, które można spotkać wyłącznie w hodowli, a nie rosnące na dziko.

Jak powinno wyglądać idealne stanowisko dla sasanek?

Jeżeli chodzi o stanowisko, sasanka jest kwiatem, który może umiarkowanie dostosować się do warunków. Potrzebuje ona przede wszystkim dużo nasłonecznienia. Dostosowuje się zarówno do umiarkowanej, jak i dużej ilości światła słonecznego, ale źle znosi półcień i całkowite zacienienie. W warunkach naturalnych można ją bowiem zauważyć na górskich zboczach, które są obficie nasłonecznione. W domu dobrze jest starać się odtworzyć te warunki, aby cieszyć się obfitym kwitnieniem. Oprócz samego miejsca ważne jest też odpowiednie podłoże.

Jakie wymagania glebowe mają sasanki?

sasanka ku słońcu

Podłoże dla opisywanych kwiatów powinno być przede wszystkim dobrze przepuszczalne. Jeśli jest ono za bardzo zbite, warto rozrzedzić je piaskiem, aby zapewnić odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni. Bogactwo składników odżywczych nie jest zbyt istotną kwestią, ponieważ sasanki dadzą sobie radę na wielu glebach. Naturalne porastanie górskich zboczy sprawia, że wyrosną nawet na ubogich ziemiach. Najlepsze będzie dla nich jednak nieco wapienne podłoże o odczynie na skali lekko zasadowej. Kwaśny odczyn nie uniemożliwi co prawda rozkwitu, lecz z pewnością sprawi, że rośliny zestarzeją się znacznie szybciej.

Sasanka – uprawa i dbanie o rozwój rośliny

Cechą charakterystyczną opisywanych roślin jest brak skomplikowanych wymagań i zabiegów, których wymagają do prawidłowego rozwoju. W zasadzie nie potrzebują one podlewania, ponieważ całą wodę pobierają z deszczu i z gleby. Umożliwia im to dobrze rozwinięty system korzeniowy, który sprawia, że pobierają one wilgoć nawet z pozornie wysuszonych miejsc. Dostarczanie wody jest konieczne praktycznie tylko wtedy, gdy w ogrodzie panuje długotrwała susza. W przypadku zbyt wilgotnej ziemi rośliny mogą zacząć gnić i rozwijać inne choroby, dlatego ich przelewanie jest zdecydowanie niewskazane.

Sasanka i nawozy – czy to dobre połączenie?

sasanka kwiaty

Naturalna ubogość górskich terenów w składniki odżywcze sprawia, że kwiaty nie potrzebują wiele do prawidłowego rozwoju. Sasanki nie muszą być zatem nawożone, a tak naprawdę nadmiar dodatków może sprawić, że zaczną one gorzej kwitnąć. Szczególnie źle znoszą one zawartość azotu, aczkolwiek jeśli jest on dodawany do roślin kwitnących obok nich, mogą to znieść. Jeśli musisz zastosować nawóz, na przykład ze względu na duży nieurodzaj lub szczególnie trudne warunki, najlepiej wybrać organiczną mieszankę.

Czy sasanka ogrodowa wymaga przycinania?

Nieskomplikowana pielęgnacja odnosi się również do przycinania. Sasanki nie potrzebują tego typu zabiegów, gdyż mogą one ingerować w ich swobodny rozwój. Szczególnie nie wolno pozbywać się charakterystycznych włosków pokrywających młode pędy. Stanowią one bowiem naturalną ochronę przed chłodem. Przed rozpoczęciem nowego sezonu możesz jednak ułatwić kwiatom kolejny rok. Warto wówczas przyciąć nieco stare liście oraz pędy. Nie jest to co prawda coś niezbędnego, lecz z pewnością pomoże obficiej kwitnąć.

Czy sasanka może być rozmnażana?

sasanka bok

Najprostszym sposobem na rozmnożenie sasanki będzie zebranie jej nasion i ich posadzenie. Można także przeprowadzić rozmnażanie wegetatywne, jednak nie jest ono polecane początkującym hodowcom. Trzeba bowiem umiejętnie podzielić korzeń, a podczas tej operacji łatwo o jego uszkodzenie. W przypadku wysiewu z nasion można przeprowadzić go bezpośrednio do gruntu. Dobrze jest zrobić to jesienią, ponieważ zimno pobudzi roślinę do szybszego kiełkowania. Czasami z nasion nie od razu wykluwają się kiełki, lecz z pewnością pojawią się one na przyszły rok.

Sasanka – kwiat o trujących właściwościach!

Nie wszyscy wiedzą o tym, że opisywana roślina zawiera anemonię. Jest to substancja, która może wywołać uczulenie po zjedzeniu oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Można je zatem uznać za trujące. Spożycie kwiatów lub liści nie grozi co prawda śmiercią, jednakże należy tego unikać. Brak dostępu do kwiatów powinny mieć szczególnie małe dzieci oraz zwierzęta, dla których sasanki mogą być bardziej niebezpieczne.

Czy sasanka rosnąca dziko jest objęta ochroną?

sasanka szaro

Na terenie Polski pięć wspomnianych na początku gatunków jest objętych ochroną gatunkową. Do niedawna na liście znajdowała się także sasanka zwyczajna, jednak obecnie jest już ona wymarła. Liczebność pozostałych gatunków sasanki również nie jest zadowalająca, zwłaszcza że od kilku lat obserwuje się spadek występowania tych kwiatów. Ich występowaniu zagrażają takie czynniki, jak gospodarka leśna, rolnictwo oraz zbyt duże natężenie ruchu turystycznego. Pamiętaj zatem, że jeśli zobaczysz dziko rosnącą sasankę, nie niszcz jej kwiatów i zostaw je w spokoju.

Sasanki to piękne kwiaty, które warto posiadać w swoim ogródku. Nieskomplikowana pielęgnacja sprawia, że będą one pięknie kwitnąć w praktycznie każdym miejscu i na odpowiednim stanowisku.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022