• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Rośliny ogrodowe

Sasanka – jak należy uprawiać tę roślinę? Wymagania, uprawa i pielęgnacja

4 stycznia, 2022
sasanka

Sasanka to kwiat, który naturalnie jest rzadko spotykany. Można go jednak łatwo dostać w sklepach ogrodniczych, ponieważ po zakwitnięciu stanowi miłą dla oka ozdobę. Warto poznać roślinę nieco lepiej – w naszym tekście przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Sasanka zwyczajna i nie tylko – różne gatunki rośliny
2 Jak powinno wyglądać idealne stanowisko dla sasanek?
3 Jakie wymagania glebowe mają sasanki?
4 Sasanka – uprawa i dbanie o rozwój rośliny
5 Sasanka i nawozy – czy to dobre połączenie?
6 Czy sasanka ogrodowa wymaga przycinania?
7 Czy sasanka może być rozmnażana?
8 Sasanka – kwiat o trujących właściwościach!
9 Czy sasanka rosnąca dziko jest objęta ochroną?

Sasanka jest byliną z rodziny jaskrowatych, którą można spotkać praktycznie w całej Europie. Mimo to na terenach Polski nie występuje obecnie często i najpopularniejsza jest w ogrodach, a nie na dziko. Charakterystyczne w jej wyglądzie są puszyste i pierzaste kwiaty w pierwszej fazie rozwoju. Owłosienie na płatkach kwiatów znika jednak po kilku miesiącach, a cała roślina tworzy dość okazałą kępę. Same listki stają się zaś całkowicie gładkie, a nawet błyszczące. Zimę rośliny spędzają pod ziemią – późną jesienią wszystkie pędy ulegają zasuszeniu, a kwiat sasanki przyjmuje formę rozgałęzionego kłącza. Z powodu niewielkich wymagań jest ona popularnym kwiatem ozdobnym. Sprawdź, jakie ma wymagania!

Sasanka zwyczajna i nie tylko – różne gatunki rośliny

Wszystkie rośliny z opisywanego rodzaju są raczej niewielkie, ponieważ mają mniej więcej 20–30 centymetrów wysokości. To, jak wygląda sasanka, jest uzależnione od gatunku, ponieważ poszczególne kwiaty potrafią znacząco różnić się kolorem. W Polsce możemy obserwować rosnące naturalnie takie gatunki, jak:

  • sasanka zwyczajna – ma najczęściej najpopularniejsze kwiaty barwy fioletowej;
  • sasanka alpejska – mimo nazwy spotykana praktycznie we wszystkich częściach Europy i ma charakterystyczne białe płatki;
  • sasanka słowacka – w tym przypadku nazwa również może być myląca, gdyż gatunek jest spotykany także w innych krajach. Kwiaty są zazwyczaj barwy liliowej;
  • sasanka łąkowa – fioletowe płatki mają lekko szarawe zabarwienie;
  • sasanka wiosenna – oprócz typowego lekko niebieskiego koloru kwiatów, także ich kształt jest wyjątkowy. Mają one bowiem formę zwisających dzwonków;
  • sasanka otwarta – jak sugeruje nazwa, kwiaty są lekko otwarte, a barwa płatków jest niebiesko-fioletowa.
Zobacz także
Rośliny monokarpiczne – charakterystyka, przykłady i cykl życiowy hapaksantów

Oprócz tego w wielu przydomowych ogródkach można zaobserwować tzw. sasankę ogrodową. Nie jest to kolejny gatunek, ale zbiorcza nazwa roślin o wymieszanych genach, które można spotkać wyłącznie w hodowli, a nie rosnące na dziko.

Jak powinno wyglądać idealne stanowisko dla sasanek?

Jeżeli chodzi o stanowisko, sasanka jest kwiatem, który może umiarkowanie dostosować się do warunków. Potrzebuje ona przede wszystkim dużo nasłonecznienia. Dostosowuje się zarówno do umiarkowanej, jak i dużej ilości światła słonecznego, ale źle znosi półcień i całkowite zacienienie. W warunkach naturalnych można ją bowiem zauważyć na górskich zboczach, które są obficie nasłonecznione. W domu dobrze jest starać się odtworzyć te warunki, aby cieszyć się obfitym kwitnieniem. Oprócz samego miejsca ważne jest też odpowiednie podłoże.

Jakie wymagania glebowe mają sasanki?

Podłoże dla opisywanych kwiatów powinno być przede wszystkim dobrze przepuszczalne. Jeśli jest ono za bardzo zbite, warto rozrzedzić je piaskiem, aby zapewnić odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni. Bogactwo składników odżywczych nie jest zbyt istotną kwestią, ponieważ sasanki dadzą sobie radę na wielu glebach. Naturalne porastanie górskich zboczy sprawia, że wyrosną nawet na ubogich ziemiach. Najlepsze będzie dla nich jednak nieco wapienne podłoże o odczynie na skali lekko zasadowej. Kwaśny odczyn nie uniemożliwi co prawda rozkwitu, lecz z pewnością sprawi, że rośliny zestarzeją się znacznie szybciej.

Sasanka – uprawa i dbanie o rozwój rośliny

Cechą charakterystyczną opisywanych roślin jest brak skomplikowanych wymagań i zabiegów, których wymagają do prawidłowego rozwoju. W zasadzie nie potrzebują one podlewania, ponieważ całą wodę pobierają z deszczu i z gleby. Umożliwia im to dobrze rozwinięty system korzeniowy, który sprawia, że pobierają one wilgoć nawet z pozornie wysuszonych miejsc. Dostarczanie wody jest konieczne praktycznie tylko wtedy, gdy w ogrodzie panuje długotrwała susza. W przypadku zbyt wilgotnej ziemi rośliny mogą zacząć gnić i rozwijać inne choroby, dlatego ich przelewanie jest zdecydowanie niewskazane.

Zobacz także
Bodziszek korzeniasty – uprawa rośliny w ogrodzie. Co warto wiedzieć?

Sasanka i nawozy – czy to dobre połączenie?

Naturalna ubogość górskich terenów w składniki odżywcze sprawia, że kwiaty nie potrzebują wiele do prawidłowego rozwoju. Sasanki nie muszą być zatem nawożone, a tak naprawdę nadmiar dodatków może sprawić, że zaczną one gorzej kwitnąć. Szczególnie źle znoszą one zawartość azotu, aczkolwiek jeśli jest on dodawany do roślin kwitnących obok nich, mogą to znieść. Jeśli musisz zastosować nawóz, na przykład ze względu na duży nieurodzaj lub szczególnie trudne warunki, najlepiej wybrać organiczną mieszankę.

Czy sasanka ogrodowa wymaga przycinania?

Nieskomplikowana pielęgnacja odnosi się również do przycinania. Sasanki nie potrzebują tego typu zabiegów, gdyż mogą one ingerować w ich swobodny rozwój. Szczególnie nie wolno pozbywać się charakterystycznych włosków pokrywających młode pędy. Stanowią one bowiem naturalną ochronę przed chłodem. Przed rozpoczęciem nowego sezonu możesz jednak ułatwić kwiatom kolejny rok. Warto wówczas przyciąć nieco stare liście oraz pędy. Nie jest to co prawda coś niezbędnego, lecz z pewnością pomoże obficiej kwitnąć.

Czy sasanka może być rozmnażana?

Najprostszym sposobem na rozmnożenie sasanki będzie zebranie jej nasion i ich posadzenie. Można także przeprowadzić rozmnażanie wegetatywne, jednak nie jest ono polecane początkującym hodowcom. Trzeba bowiem umiejętnie podzielić korzeń, a podczas tej operacji łatwo o jego uszkodzenie. W przypadku wysiewu z nasion można przeprowadzić go bezpośrednio do gruntu. Dobrze jest zrobić to jesienią, ponieważ zimno pobudzi roślinę do szybszego kiełkowania. Czasami z nasion nie od razu wykluwają się kiełki, lecz z pewnością pojawią się one na przyszły rok.

Sasanka – kwiat o trujących właściwościach!

Nie wszyscy wiedzą o tym, że opisywana roślina zawiera anemonię. Jest to substancja, która może wywołać uczulenie po zjedzeniu oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Można je zatem uznać za trujące. Spożycie kwiatów lub liści nie grozi co prawda śmiercią, jednakże należy tego unikać. Brak dostępu do kwiatów powinny mieć szczególnie małe dzieci oraz zwierzęta, dla których sasanki mogą być bardziej niebezpieczne.

Zobacz także
Ogród japoński przed domem, czyli jak zaprojektować ogród w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni?

Czy sasanka rosnąca dziko jest objęta ochroną?

Na terenie Polski pięć wspomnianych na początku gatunków jest objętych ochroną gatunkową. Do niedawna na liście znajdowała się także sasanka zwyczajna, jednak obecnie jest już ona wymarła. Liczebność pozostałych gatunków sasanki również nie jest zadowalająca, zwłaszcza że od kilku lat obserwuje się spadek występowania tych kwiatów. Ich występowaniu zagrażają takie czynniki, jak gospodarka leśna, rolnictwo oraz zbyt duże natężenie ruchu turystycznego. Pamiętaj zatem, że jeśli zobaczysz dziko rosnącą sasankę, nie niszcz jej kwiatów i zostaw je w spokoju.

Sasanki to piękne kwiaty, które warto posiadać w swoim ogródku. Nieskomplikowana pielęgnacja sprawia, że będą one pięknie kwitnąć w praktycznie każdym miejscu i na odpowiednim stanowisku.

Zobacz także:
  • Pierwszy kwiat wiosny – przebiśnieg, krokus czy pierwiosnek? Poznaj najpopularniejsze wiosenne kwiaty
  • Kocimiętka – co to za roślina? Wymagania, uprawa i właściwości
  • Laurowiśnia wschodnia – jak wygląda uprawa tej rośliny? Pielęgnacja i wymagania
  • Kwiaty wczesnowiosenne – jakie wiosenne kwiaty zasadzić w ogrodzie? Które kwitną jako pierwsze?
  • Wielosił błękitny – jak uprawiać tę rzadką roślinę w swoim ogrodzie?
  • Kiedy sadzić bratki ogrodowe, aby długo cieszyły oko swoimi kolorami?
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Piwonia drzewiasta – jakiej pielęgnacji i warunków wymaga ten okazały kwiat?
Next PostWerbena patagońska – co to za roślina? Sadzenie i niezbędna pielęgnacja

Zobacz także

kamasja

Kamasja (Camassia) – poznaj ten piękny kwiat. Uprawa, rozmnażanie, gatunki i odmiany

29 czerwca, 2022
rozplenica

Rozplenica – powody, dla których musisz mieć tę trawę!

24 stycznia, 2022
pluskwica

Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

5 lipca, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

    5 lipca, 2022
  • brzoza omszona

    Brzoza omszona – najważniejsze informacje o Betula Pubescens

    5 lipca, 2022
  • pluskwica

    Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

    5 lipca, 2022
  • Dereń rozłogowy

    Dereń rozłogowy – uprawa i charakterystyka odmiany Cornus sericea?

    5 lipca, 2022
  • Krasnokwiat

    Krasnokwiat znowu modny – uprawa, rozmnażanie i inne najważniejsze informacje o kwiecie tylko u nas!

    5 lipca, 2022
  • mietelnik

    Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!

    5 lipca, 2022
  • Rdest wężownik

    Rdest wężownik – pielęgnacja, rozmnażanie i uprawa Polygonum bistorta

    5 lipca, 2022
  • jodła hiszpańska

    Jodła hiszpańska – uprawa i podstawowe informacje na temat Abies pinsapo!

    5 lipca, 2022
  • szczaw polny

    Szczaw polny – podstawowe informacje o Rumex acetosella

    5 lipca, 2022
  • wiąz syberyjski

    Uprawa, przycinanie i pielęgnacja Ulmus pumila. Wiąz syberyjski to idealna roślina na cudowny żywopłot!

    5 lipca, 2022
  • wilczomlecz groszkowy

    Wilczomlecz groszkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i rozmnażanie

    5 lipca, 2022
  • Bodziszek wspaniały

    Bodziszek wspaniały – uprawa i pielęgnacja Geranium Magnificum

    5 lipca, 2022
  • Łuskiewnik różowy

    Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria

    5 lipca, 2022
  • Macierzanka zwyczajna

    Macierzanka zwyczajna – uprawa, właściwości lecznicze i najważniejsze informacje o Thymus pulegioides l.

    5 lipca, 2022
  • Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty – jak uprawiać ozdobną roślinę w swoim ogrodzie? Praktyczne wskazówki i informacje na temat lagurus ovatus

    5 lipca, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.