Spodobał ci się jaśmin nagokwiatowy i zastanawiasz się, jakie wymagania ma ten krzew ozdobny? Sprawdź zatem nasz artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat jego uprawy, pielęgnacji i wymagań.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jest krzewem należącym do rodziny oliwkowatych i pochodzi z północnych Chin. Do Europy trafił ponad sto lat temu, a mimo upływu tak długiego czasu uprawa jaśminu nagokwiatowego w Polsce wciąż nie jest popularna, co spowodowane jest głównie jego wysokimi wymaganiami cieplnymi. Warto wiedzieć, że jaśmin kwitnie zimą od października do pierwszych mrozów. Przeczytaj, jak wygląda jaśmin nagokwiatowy i o co musisz zadbać, chcąc zacząć go uprawiać.

Jaśmin nagokwiatowy – wygląd

Jaśmin nagokwiatowy to sporych rozmiarów krzew, który osiąga od 2 do 5 m wysokości. Może rosnąć swobodnie lub być prowadzony przy podporach jako pnącze. Wyróżnia się m.in. długimi i elastycznymi pędami, które bez problemu można dowolnie formować i przywiązywać do rozmaitych podpór, choć nie jest to konieczne.

Kwiaty jaśminu nagokwiatowego

Jego największym atutem są rzecz jasna niewielkie żółte kwiaty rurkowate, które przybierają intensywne odcienie i są bezwonne. Kwiaty rozmieszczone są pojedynczo na całej długości wiotkich, cienkich i bezlistnych pędów w okresie zimowym, ale ten krzew ozdobny jest tak samo atrakcyjny po przekwitnięciu aż do czasu późnej jesieni, ponieważ jest pokryty ozdobnymi, trójlistkowymi błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym, które opadają na zimę. Jako ciekawostkę warto dodać, że kwiaty jaśminu wielu osobom kojarzą się z forsycją, lecz co ważne – ten krzew zakwita znacznie wcześniej.

Jak uprawiać jaśmin nagokwiatowy?

Jeśli niebawem zamierzasz zacząć uprawę tego krzewu, to musisz wiedzieć, że bardzo lubi słońce, dlatego potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska. Nie powinien być też narażony na wiatr, dlatego roślinę trzeba odpowiednio przed nim osłonić. Równie ważna jest gleba, która powinna być lekko wilgotna, żyzna, przepuszczalna i próchnicza, zaś jej odczyn obojętny. Jaśmin nagokwiatowy lubi też ściółkowanie podłoża kompostem czy obornikiem.

Jak pielęgnować jaśmin nagokwiatowy?

Na szczęście jeśli chodzi o wymagania pielęgnacyjne, to są one niewielkie, ponieważ jaśmin nagokwiatowy sam sobie dobrze radzi. Musisz jednak pamiętać, aby regularnie pozbywać się najstarszych gałęzi, gdy twoja roślina będzie już stara. W innym przypadku będzie po prostu źle wyglądała. Dlatego gdy tylko zauważysz, że gałązki przybierają matowy kolor zielono-brązowy i mają widoczną warstwę korka, to wytnij je – najlepiej po kwitnieniu. Dbaj też o odpowiednie nawodnienie – to szczególnie ważne w okresie kwitnienia rośliny.

Jak można rozmnożyć jaśmin nagokwiatowy?

Rozmnażanie jaśminu nagokwiatowego nie jest trudną czynnością. Jedną z najpopularniejszych możliwości jest uzyskanie nowych roślin poprzez odkłady poziome. Pędy leżące na wilgotnej ziemi bardzo łatwo się ukorzeniają. Gdy zauważysz, że takie sadzonki puszczą korzenie, możesz bezpiecznie odciąć je od rośliny i posadzić w wybranym miejscu. Rozmnażanie jest też możliwe poprzez podzielenie krzewu na mniejsze części – ten sposób sprawdza się wiosną, bądź pobranie sadzonek wierzchołkowych – w okolicach maja i czerwca.

Jaśmin nagokwiatowy i jego zastosowania

Jaśmin nagokwiatowy o intensywnie żółtych kwiatach znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach. Najczęściej wykorzystuje się jego długie pnącza do ozdoby ścian, pergoli, ogrodzeń i słupków. Zwisające swobodnie pędy mogą być też wspaniałą ozdobą schodów, czy balustrad. Ten rozłożysty krzew może znaleźć się też na skarpie lub podwyższonej rabacie.

Jaśmin nagokwiatowy to roślina, która kwitnie zimą i może być doskonałą ozdobą zimowego ogrodu. Jej kwiaty na pewno sprawią, że zyska wiele uroku. Pamiętaj jednak, że ten krzew ma dość sporo wymagań – nie zapominaj o nich, jeśli chcesz się długo cieszyć jego pięknem!

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022