Groszek pachnący jest rośliną jednoroczną wysiewaną z nasion. Należy do rodziny bobowatych i wytwarza nasiona w strąkach. Dawniej bardzo popularny w przydomowych ogródkach, obecnie znowu wraca do łask. Kolorowe kwiaty o pięknym zapachu mogą ozdabiać ogród, taras i balkon, nadają się także na niewielkie romantyczne bukiety. Ich barwy to biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy i niebieski. Kwitnienie trwa przez całe lato. Poznaj zasady, którymi należy się kierować, gdy chcesz ozdobić swoje otoczenie przedstawicielami tego wyjątkowego gatunku.
Groszek pnący – stanowisko i wymagania pnącza
Groszek pachnący preferuje podłoże żyzne, próchnicze i zasobne w wapń. Lekko zasadowy odczyn gleby oraz jej przepuszczalność to doskonałe warunki dla tego pnącza. Dostęp do światła słonecznego, brak zalewania i wysuszania systemu korzeniowego to podstawowe wymagania. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, który mógłby zaszkodzić wiotkim pędom oraz wysuszać podłoże.
Podpory dla wąsów czepnych groszku
Groszek ma charakterystyczny sposób czepiania się podpór za pomocą wąsów czepnych. Powstają one z niektórych liści, które przekształcają się w ten narząd służący roślinie do podtrzymywania pędów. Groszek pnący wytwarza też dość duże przyrosty (nawet do 2 m) i masę drobnych, delikatnych owalnych liści oraz pachnących kolorowych kwiatów. Dlatego w uprawie potrzebuje odpowiednich podpór dla swoich płożących i pnących łodyg. Można go prowadzić przy altanach, ogrodzeniach i tarasach.
Groszek pachnący na balkonie – uprawa w pojemnikach
Pojemniki z groszkiem pnącym to piękna i wielobarwna ozdoba balkonów i tarasów. Uprawianemu w pojemnikach pnączu należy dostarczyć odpowiednią dawkę substancji pokarmowych. Optymalnie będzie nawozić go co 3 tygodnie nawozami organicznymi. Przy niższych temperaturach wzrost pnącza zwalnia, dlatego nie warto spieszyć się z wystawianiem skrzynek na balkon. Najlepiej poczekać z tym aż do połowy maja.
Jak rozmnażać groszek pachnący – nasiona czy rozsada?
Metody rozmnażania jednorocznego groszku pachnącego wymagają użycia materiału siewnego. Aby zapewnić sobie ładne wybarwienie i silny wzrost, dobrze jest zakupić nasiona w sklepie ogrodniczym. Można też próbować zebrać nasiona ze strąków.
Rozmnażanie z nasion – siew wprost do gruntu
Groszek pnący najlepiej jest rozmnażać generatywnie, czyli z nasion. Umieszcza się po kilka sztuk w jednym dołku zrobionym w ziemi w kwietniu lub maju prosto do gruntu. Aby przedłużyć kwitnienie, można wysiewać nasiona partiami w odstępach co kilkanaście dni. Warto zapewnić ochronę przed zagłuszeniem roślinami dzikimi i regularnie odchwaszczać groszek, zwłaszcza na początku jego wegetacji.
Rozmnażanie z rozsady – początek wczesną wiosną
Pnącze można również rozmnażać poprzez rozsadę. Jak to robić? Wystarczy wysiać nasiona pojedynczo do pojemników z wilgotnym podłożem. Pamiętaj o tym, aby zagłębić je nieco w ziemi, na maksymalnie 2 cm. Należy zacząć wcześnie, w lutym lub w marcu, i umieścić skrzynki w słonecznym miejscu. Następnie przykryj nasiona folią i czekaj, aż wykiełkują. W drugiej połowie maja można przesadzić tak powstałe sadzonki na miejsce docelowe w ogrodzie.
Groszek pachnący – uprawa w ogrodzie
Dekoracyjne kwiaty i pędy mogą także ozdabiać twój ogród. Musisz tylko zapewnić odpowiednie warunki: stanowisko, podłoże, podlewanie oraz podpory. Pięknie może prezentować się groszek pachnący na płocie lub altanie. Gdy zadbasz o to, aby roślina miała umiarkowanie suchą glebę oraz słoneczne i ciepłe stanowisko, z pewnością odwdzięczy ci się długimi przyrostami i obfitym kwitnieniem. Aby dodatkowo wspomóc ją w sezonie wegetacyjnym, można stosować systematyczne nawożenie odżywkami dla roślin kwitnących w odpowiedniej dawce.
Groszek pachnący wieloletni czy jednoroczny?
Oprócz popularnego groszku pachnącego (Lathyrus odoratus), który jest rośliną jednoroczną, w sprzedaży spotkać można groszki, które są bylinami. Wieloletnie gatunki to groszek wiosenny oraz szerokolistny. Pierwszy z nich dorasta do około 30 cm i wytwarza czerwone kwiaty zebrane w grona. Płatki z czasem przebarwiają się na niebiesko, co wygląda niezwykle efektownie, gdyż na jednym pędzie znajdują się kwiaty w obu barwach. Z kolei groszek szerokolistny jest mocno rosnącym gatunkiem, osiąga 3 m wysokości. Kwitnie on w okolicy lipca i sierpnia, a jego kwiaty są różowo-czerwone.
Wprowadź nieco świeżości i uroku do swojego otoczenia i zaplanuj pergolę lub fragment ogrodzenia, po których będą się wspinały pędy groszku pachnącego. Ta kolorowa i pięknie pachnąca roślina zwabi do twojego ogrodu mnóstwo naturalnych zapylaczy, da owadom pożywienie, a tobie możliwość obserwowania przyrody z bliska.