Dąbrówka rozłogowa jest lubiana przez ogrodników ze względu na jej zebrane w rozetę ozdobne liście. Ma także ładne kwiaty. Chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej i poznać szczegóły na temat jej uprawy? Jeśli tak, czytaj dalej.
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to gatunek pochodzący z krajów północnej Afryki i Europy. Rośnie również w Polsce. Należy do rodziny jasnotowatych, do której zaliczają się między innymi zioła takie jak melisa czy mięta. To bardzo pospolita roślina, którą można spotkać w różnych rejonach naszego kraju.
Charakterystyka dąbrówki rozłogowej
Dąbrówka tworzy pod ziemią krótki, rozgałęziający się bocznie korzeń. Wyrasta z niego pojedyncza łodyga o wysokości do 30 cm. Ma zielony kolor, a czasem jest lekko czerwonawa. W przekroju jest czworokanciasta. Wyrastają z niej na krótkich ogonkach jajowate liście, zbierające się w rozetę. Są ciemnozielone, choć w niektórych odmianach uprawnych bywają purpurowe lub przebarwiają się na inne ciekawe kolory.
Dąbrówka – kwiat
Najciekawszy jest kwiatostan dąbrówki rozłogowej, który wyrasta na szczycie łodygi. Ma postać grona, na którym pojawiają się licznie drobne kwiaty. Mają niebiesko – fioletowy kolor, ale istnieją też odmiany o różowych lub białych płatkach. Warto przyjrzeć się teraz, czym różnią się poszczególne formy rośliny.
Dąbrówka rozłogowa – odmiany
Ogrodnicy wyhodowali wiele interesujących odmian dąbrówki. Mają przeróżny wygląd, bywają odmiany niższe i wyższe, ale najłatwiej podzielić je ze względy na kolor kwiatów. Oto kilka ciekawych odmian dąbrówki rozłogowej:
- „Alba” z białymi kwiatami.
- „Atropurpurea” to średnia odmiana o niebieskich kwiatach. Jej liście bardzo ładnie przebarwiają się w słońcu.
- „Braunherz”– hoduje się ją ze względu na piękne liście, które przebarwiają się na brunatny kolor. Jej kwiaty są niebieskie.
- „Cameleon” to kolejna odmiana, którą uprawia się ze względu na ciekawe liście. Te charakteryzują się kolorowymi plamami. Ma standardowe dla dąbrówki niebiesko-fioletowe kwiaty.
- „Gold Chang” jest odmianą o różowych kwiatach i dekoracyjnych, złotych liściach.
Nie sposób wymienić wszystkich form uprawnych rośliny. Dąbrówka jest popularnym gatunkiem i ogrodnicy wyhodowali ich ogromną ilość. Jeśli na naszej liście nie znalazłeś żadnej odmiany, która ci się podoba, możesz z łatwością poszukać innych odmian.
Uprawa dąbrówki rozłogowej
Dąbrówka rozłogowa jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Posadzić należy ją na stanowisku półcienistym. W całkowitym cieniu też sobie poradzi, ale może wolniej rosnąć. Silna ekspozycja na słońce nie jest wskazana, ponieważ dąbrówka może uschnąć. Umieszczona w odpowiednio wilgotnym podłożu może poradzić sobie jednak nawet na bardzo słonecznym miejscu.
Roślina jest mrozoodporna, jednak jeśli zima jest bezśnieżna, warto zabezpieczyć dąbrówkę, ponieważ części rośliny narażone na bezpośredni, silny wiatr, mogą przemarznąć. Śnieg działa w tym przypadku podobnie jak dla człowieka kurtka, która chroni przed wiatrem. Jeśli go brakuje, dąbrówkę można wspomóc, używając na przykład białej agrowłókniny.
Dąbrówka rozłogowa – rozmnażanie
Dąbrówka rozłogowa rozmnaża się bardzo łatwo nawet bez pomocy człowieka. Robi to za pomocą rozłogów. Aby pozyskać nowe sadzonki do posadzenia w innym miejscu, należy wykonać podział kęp, czyli po prostu rozdzielić najbardziej rozrośnięte z nich na kilka mniejszych. Tę czynność wykonuje się jesienią, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku.
Możliwe jest także rozmnażanie Ajuga reptans przez ukorzenione rozetki liści. Wystarczy odciąć ją od rośliny matecznej, a następnie umieścić w gruncie. Nie potrzeba tu nawet ukorzeniacza. W następnym sezonie sadzonka powinna wypuścić już kwiaty.
Dąbrówka to roślina rzadko sprawiająca trudności w uprawie, ale jej ekspansywność może być czasem problemem. Trzeba uważać, by nie zagłuszyła innych roślin. Wypuszcza piękne kwiaty, a ozdobne liście są jej dodatkową zaletą. Warto więc zainteresować się uprawą tego gatunku.