Tabela – właściwości muchomora czerwonego

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Niejadalny, silnie trujący
SezonCzerwiec – Listopad
WystępowanieWystępuje w lasach liściastych, iglastych i mieszanych w Polsce
WyglądCzerwony kapelusz z białymi kropkami, biały trzon
RozmiarKapelusz do 20 cm średnicy, trzon do 20 cm wysokości
WłaściwościZawiera silne toksyny – muskarynę i kwas ibotenowy
Zastosowanie w kuchniNie nadaje się do spożycia, grozi śmiercią

Siedlisko i występowanie

Muchomor czerwony rośnie od czerwca do listopada, najczęściej w lasach liściastych, iglastych i mieszanych na terenie całej Polski. Preferuje cieplejsze rejony nizinne i podgórskie. Często występuje pośród mchów lub w pobliżu ścieżek leśnych.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Charakterystycznym elementem tego grzyba jest jaskrawoczerwony, lejkowaty kapelusz o średnicy do 20 cm. Jego powierzchnia pokryta jest białymi plamkami, które z czasem zanikają. Trzon osiąga do 20 cm wysokości, jest biały, zwieńczony białym pierścieniem. Miąższ biały, po uszkodzeniu czerwienieje. Ma słaby, nieraz opisywany jako mdły zapach.

Toksyczność i objawy zatrucia

Muchomor czerwony należy do grupy śmiertelnie trujących grzybów. Zawiera dwie silne toksyny – muskarynę i kwas ibotenowy, które uszkadzają wątrobę, nerki i mogą prowadzić do śmierci. Objawy zatrucia to nudności, wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi. W cięższych przypadkach obrzęk i niewydolność narządów prowadząca do zgonu.

Ciekawostki o muchomorze czerwonym:

  • Zatrucie muchomorem czerwonym może przebiegać bezobjawowo przez kilka dni, po czym nagle wystąpią poważne dolegliwości.
  • Dawniej wykorzystywany był jako trucizna na muchy stąd jego nazwa.
  • W Polsce notuje się kilkanaście zatruć rocznie, z czego kilka ze skutkiem śmiertelnym.
  • Należy do grzybów pod ochroną gatunkową.

Podsumowanie

Muchomor czerwony to niebezpieczny grzyb o wysokiej toksyczności, który może stanowić śmiertelne zagrożenie. Rośnie w polskich lasach od czerwca do listopada. Charakteryzuje się czerwonym kapeluszem w białe kropki i białym trzonem. Ze względu na zawartość śmiertelnych toksyn nie nadaje się do spożycia. Warto zapoznać się z jego wyglądem, by uniknąć pomyłek.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023