Twardzioszek czosnaczek

Twardzioszek czosnaczek – opis grzyba

Twardzioszek czosnaczek to pospolity w Polsce gatunek grzyba z rodziny twardzioszkowatych. Ze względu na charakterystyczny zapach czosnku jest cenionym grzybem jadalnym.

Muchomor porfirowy

Muchomor porfirowy – charakterystyka tego grzyba

Muchomor porfirowy to gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych, występujących w lasach na półkuli północnej. Jest grzybem trującym, który można pomylić z jadalnym muchomorem twardawym.

Borowik żonkilowy

Borowik żonkilowy – cenny i rzadki grzyb jadalny

Borowik żonkilowy (Neoboletus junquilleus) to cenny i bardzo rzadki w Polsce gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, występujący w lasach liściastych. Ma jaskrawożółty kapelusz i trzon.

Kolczakówka piekąca

Kolczakówka piekąca – grzyb chroniony i wymierający

Kolczakówka piekąca to gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych, występujący w lasach iglastych w Polsce i innych krajach Europy. Dawniej gatunek dość pospolity, obecnie uznany za wymierający. Od 2004 roku objęty w Polsce ochroną ścisłą.

Krowiak aksamitny

Krowiak aksamitny – niezwykły grzyb leśny

Krowiak aksamitny to dość rzadki gatunek grzyba, występujący w lasach iglastych i mieszanych w Polsce oraz innych krajach Europy i Ameryki Północnej. Jego duże, ciemnobrązowe kapelusze z aksamitnym kutnerem na trzonie rosną na korzeniach drzew liściastych i iglastych od sierpnia do października.

Kępkowiec jasnobrązowy

Kępkowiec jasnobrązowy (Lyophyllum decastes) – opis grzyba

Kępkowiec jasnobrązowy to gatunek grzyba z rodziny kępkowcowatych, występujący w Polsce i wielu krajach Europy. Rośnie od września do grudnia, tworząc charakterystyczne olbrzymie kępki zrośniętych ze sobą owocników.

borowik omglony

Borowik omglony – cechy i właściwości gatunku

Borowik omglony (Cyanoboletus pulverulentus) to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, występujący również w Polsce. Dawniej uznawany za grzyba jadalnego, obecnie ze względu na zawartość arsenu odradza się jego zbieranie.

lakówka

Lakówka pospolita – jadalny grzyb lasów

Lakówka pospolita (Laccaria laccata) to jeden z najpospolitszych i najszerzej rozprzestrzenionych grzybów występujących w lasach na terenie całej Polski.

Pieprznik ametystowy

Pieprznik ametystowy

Pieprznik ametystowy (Cantharellus amethysteus) to piękny i aromatyczny grzyb z rodziny kolczakowatych. Jego charakterystyczną cechą jest fioletowy kutner na kapeluszu, stąd nazwa "ametystowy". Jest cenionym grzybem jadalnym, występującym w lasach na terenie Polski.

Gołąbek jasnożółty

Gołąbek jasnożółty – cechy i opis grzyba

Gołąbek jasnożółty to gatunek grzybów z rodziny gołąbkowatych, występujący w wilgotnych lasach liściastych w Ameryce Północnej, Europie i Japonii. Jest grzybem jadalnym o cytrynowożółtym, lśniącym kapeluszu i białym miąższu.

Tęgoskór pospolity

Tęgoskór pospolity – informacje o tym grzybie

Tęgoskór pospolity to gatunek grzybów z rodziny tęgoskórowatych. Charakteryzuje się nieregularnym, kulistym kształtem bez trzonu i silnym zapachem. Jest twardy i ciężki, z grubym perydium. Występuje powszechnie w całej Polsce.

muchomor królewski

Muchomor królewski – właściwości i zastosowanie

Muchomor królewski (Amanita regalis) to gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych, występujący w niektórych krajach Europy, m.in. w Polsce, gdzie jest rzadki i zagrożony wyginięciem. Poznaj jego cechy, wygląd, występowanie i zastosowanie.

wachlarzowiec olbrzymi

Wachlarzowiec olbrzymi (Meripilus giganteus)

Wachlarzowiec olbrzymi, zwany również flagowcem olbrzymim, to jeden z największych grzybów nadrzewnych. Jego pojedyncze rozety osiągają wagę do kilkunastu kilogramów.

Gołąbek białozielonawy – gatunek grzyba jadalnego gorszej jakości

Pochodzący z rodziny gołąbkowatych gołąbek białozielonawy to jadalny grzyb występujący w lasach liściastych i iglastych w Ameryce Północnej i Europie. Ze względu na gorzki smak oraz podobieństwo do trujących muchomorów nie jest zbyt popularny wśród grzybiarzy.

Psilocybe semilanceata, łysiczka lancetowata – magiczny grzyb psychodeliczny

Łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata), zwana również czapką wolności lub magicznym grzybem, to dość pospolity w Polsce gatunek grzybów z rodziny Hymenogastraceae. Zawiera związek psylocybinę, wywołujący zaburzenia percepcji i halucynacje. Rosnąca m.in. na łąkach i pastwiskach łysiczka lancetowata ze względu na swoje specyficzne działanie nazywana jest grzybem psychodelicznym.

pustułka pęcherzykowata

Pustułka pęcherzykowata – wszystko co warto wiedzieć o tym grzybie

Pustułka pęcherzykowata (łac. Hypogymnia physodes) to pospolity w Polsce gatunek grzyba należący do rodziny tarczownicowatych. Jest to porost, czyli organizm składający się z glonów i grzyba żyjących w symbiozie. Charakteryzuje się listkowatą, rozetkowatą plechą w kolorach szaro-zielonych.

Mleczaj smaczny – gatunek grzyba o pomarańczowo-brązowym kapeluszu

Mleczaj smaczny (Lactifluus volemus) to powszechnie występujący w Polsce gatunek grzyba z rodziny gołąbkowatych, posiadający charakterystyczny pomarańczowo-brązowy kapelusz. Jest grzybem jadalnym, chociaż ze względu na swój specyficzny smak, nie wszystkim przypada do gustu.