Twardzioszek czosnaczek to pospolity w Polsce gatunek grzyba z rodziny twardzioszkowatych. Ze względu na charakterystyczny zapach czosnku jest cenionym grzybem jadalnym.
Muchomor porfirowy to gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych, występujących w lasach na półkuli północnej. Jest grzybem trującym, który można pomylić z jadalnym muchomorem twardawym.
Pieczarka miejska (Agaricus bitorquis) to gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych, dawniej zwany pieczarką szlachetną. Jest smacznym grzybem jadalnym, choć często zarobaczonym.
Borowik żonkilowy (Neoboletus junquilleus) to cenny i bardzo rzadki w Polsce gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, występujący w lasach liściastych. Ma jaskrawożółty kapelusz i trzon.
Granicznik płucnik (Lobaria pulmonaria) to gatunek grzyba z rodziny granicznikowatych, zaliczany również do porostów ze względu na współżycie z glonami. W Polsce występuje rzadko i znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Kolczakówka piekąca to gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych, występujący w lasach iglastych w Polsce i innych krajach Europy. Dawniej gatunek dość pospolity, obecnie uznany za wymierający. Od 2004 roku objęty w Polsce ochroną ścisłą.
Pieprznik pomarańczowy to jadalny grzyb o charakterystycznym jaskrawopomarańczowym kapeluszu. Jest rzadkim i chronionym gatunkiem występującym w lasach pod bukami.
Chrobotek strzępiasty (Cladonia fimbriata) to jeden z najpospolitszych w Polsce gatunków porostu. Tworzy charakterystyczne, postrzępione na brzegach podecja z kieliszkowatymi zakończeniami.
Krowiak aksamitny to dość rzadki gatunek grzyba, występujący w lasach iglastych i mieszanych w Polsce oraz innych krajach Europy i Ameryki Północnej. Jego duże, ciemnobrązowe kapelusze z aksamitnym kutnerem na trzonie rosną na korzeniach drzew liściastych i iglastych od sierpnia do października.
Gołąbek śmierdzący to gatunek grzybów z rodziny gołąbkowatych, występujący w lasach w całej Polsce. Charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem, przypominającym zgniłe warzywa. Jest grzybem niejadalnym.
Kępkowiec jasnobrązowy to gatunek grzyba z rodziny kępkowcowatych, występujący w Polsce i wielu krajach Europy. Rośnie od września do grudnia, tworząc charakterystyczne olbrzymie kępki zrośniętych ze sobą owocników.
Borowik omglony (Cyanoboletus pulverulentus) to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, występujący również w Polsce. Dawniej uznawany za grzyba jadalnego, obecnie ze względu na zawartość arsenu odradza się jego zbieranie.
Lakówka pospolita (Laccaria laccata) to jeden z najpospolitszych i najszerzej rozprzestrzenionych grzybów występujących w lasach na terenie całej Polski.
Pieprznik ametystowy (Cantharellus amethysteus) to piękny i aromatyczny grzyb z rodziny kolczakowatych. Jego charakterystyczną cechą jest fioletowy kutner na kapeluszu, stąd nazwa "ametystowy". Jest cenionym grzybem jadalnym, występującym w lasach na terenie Polski.
Pniarek lekarski (Fomitopsis officinalis) to wieloletni grzyb z rodziny pniarkowatych, który w Polsce rośnie niemal wyłącznie na starych modrzewiach. Już od czasów starożytnych stosowany w medycynie ludowej jako panaceum na różne dolegliwości. Poznaj jego wygląd, właściwości, występowanie i zastosowanie.
Gołąbek jasnożółty to gatunek grzybów z rodziny gołąbkowatych, występujący w wilgotnych lasach liściastych w Ameryce Północnej, Europie i Japonii. Jest grzybem jadalnym o cytrynowożółtym, lśniącym kapeluszu i białym miąższu.
Borowik oprószony, zwany też suchogrzybkiem oprószonym, to jeden z grzybów z rodziny borowikowatych, występujący w polskich lasach. Charakteryzuje się czerwonobrązowym, aksamitnym kapeluszem i żółtym, włóknistym trzonem.
Maślak lepki (Suillus viscidus), znany także jako maślak szary, to pospolity grzyb z rodziny maślakowatych, rosnący w lasach iglastych pod modrzewiami. Charakteryzuje się lepką, śluzowatą skórką kapelusza oraz ciemnoszarymi porami.
Tęgoskór pospolity to gatunek grzybów z rodziny tęgoskórowatych. Charakteryzuje się nieregularnym, kulistym kształtem bez trzonu i silnym zapachem. Jest twardy i ciężki, z grubym perydium. Występuje powszechnie w całej Polsce.
Muchomor królewski (Amanita regalis) to gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych, występujący w niektórych krajach Europy, m.in. w Polsce, gdzie jest rzadki i zagrożony wyginięciem. Poznaj jego cechy, wygląd, występowanie i zastosowanie.
Lakownica spłaszczona to powszechnie występujący w polskich lasach grzyb z rodziny żagwiowatych. Jego charakterystyczny owocnik ma kształt płaski lub kopytkowaty i rozmiary dochodzące nawet do 50 cm.
Wachlarzowiec olbrzymi, zwany również flagowcem olbrzymim, to jeden z największych grzybów nadrzewnych. Jego pojedyncze rozety osiągają wagę do kilkunastu kilogramów.
Pochodzący z rodziny gołąbkowatych gołąbek białozielonawy to jadalny grzyb występujący w lasach liściastych i iglastych w Ameryce Północnej i Europie. Ze względu na gorzki smak oraz podobieństwo do trujących muchomorów nie jest zbyt popularny wśród grzybiarzy.
Łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata), zwana również czapką wolności lub magicznym grzybem, to dość pospolity w Polsce gatunek grzybów z rodziny Hymenogastraceae. Zawiera związek psylocybinę, wywołujący zaburzenia percepcji i halucynacje. Rosnąca m.in. na łąkach i pastwiskach łysiczka lancetowata ze względu na swoje specyficzne działanie nazywana jest grzybem psychodelicznym.
Podgrzybek tęgoskórowy (Pseudoboletus parasiticus) to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Rośnie w Polsce, ale jest dość rzadki i objęty ochroną częściową.
Pustułka pęcherzykowata (łac. Hypogymnia physodes) to pospolity w Polsce gatunek grzyba należący do rodziny tarczownicowatych. Jest to porost, czyli organizm składający się z glonów i grzyba żyjących w symbiozie. Charakteryzuje się listkowatą, rozetkowatą plechą w kolorach szaro-zielonych.
Mleczaj smaczny (Lactifluus volemus) to powszechnie występujący w Polsce gatunek grzyba z rodziny gołąbkowatych, posiadający charakterystyczny pomarańczowo-brązowy kapelusz. Jest grzybem jadalnym, chociaż ze względu na swój specyficzny smak, nie wszystkim przypada do gustu.
Borowik górski, zwany także masłoborowikiem górskim, to gatunek borowika występujący w górskich lasach iglastych w Polsce. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym gatunku grzyba.
Koźlarz różnobarwny to interesujący gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Jest on powszechnie występującym grzybem jadalnym, tworzącym mykoryzę z brzozami.
Koźlarz sosnowy jest rzadkim i wartościowym gatunkiem grzyba z rodziny borowikowatych, rosnącym w polskich lasach pod sosnami. Jest smaczny i ceniony przez grzybiarzy.
Koźlarz topolowy to popularny jesienny grzyb z rodziny borowikowatych, występujący w lasach i zadrzewieniach pod osikami i topolami. Jest smaczny i ceniony przez grzybiarzy.