Hibiskus to jedna z roślin ogrodowych, które potrafią bujnie zakwitnąć, zapewniają piękny efekt kolorystyczny. Sprawdź, co posadzić obok hibiskusa.

Zapamiętaj!

  • Hibiskus powinien być sadzony po wiosennych przymrozkach.🌺
  • Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska, żyznej gleby o obojętnym pH oraz regularnego podlewania.🌺
  • Rośliny ozdobne na tło hibiskusa ogrodowego to m.in. krzewy iglaste lub żywopłoty z gatunków liściastych, trawy ozdobne, azalie, róże, hortensje i lawenda.🌺
  • Można sadzić obok siebie różne odmiany ketmii, które zapewnią piękne kwiaty od wiosny do późnej jesieni.🌺

Hibiskus w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja roślin

Hibiskus należy sadzić po wiosennych przymrozkach. Sadzonki Hibiscus syriacus i Hibiscus moscheutos (hibiskus bagienny o jajowatych liściach) są dość łatwo dostępne. Kupisz je w każdym dobrze zaopatrzonym internetowym sklepie ogrodniczym.

Hibiskus ogrodowy potrzebuje stanowiska słonecznego. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru. Lubi żyzną glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ziemia powinna być bogata w próchnicę i przepuszczalna. Specyficzne wymagania ketmii syryjskiej zawężają listę gatunków, które mogą rosnąć obok niej. Te piękne krzewy ozdobne wymagają towarzystwa roślin lubiących wilgotne, kwaśne podłoże i mocne nasłonecznienie.

hibiskus (róża chińska) - informacje podstawowe

Rośliniarskie porady🌺

Susza jest niebezpieczna dla hibiskusów. W związku z tym regularne podlewanie to podstawa pielęgnacji kompozycji ogrodowych z ketmią w roli głównej. Warto też stosować nawóz ogrodniczy. Ketmia nie jest odporna na mrozy, dlatego pamiętaj o okryciu ziemi wokół rośliny.

Rośliny ozdobne na tło dla hibiskusa ogrodowego

Hibiskus bylinowy osiąga wysokość 2 m. Dobrze znosi cięcie, dlatego można z niego tworzyć ciekawe żywopłoty. Należy przyciąć zdrewniałe pędy jesienią lub wczesną wiosną. Skracaj pędy dwuletnie i starsze, pozostawiając część pąków liściowych i kwiatowych.

Okres kwitnienia obejmuje całe lato. Roślina wytwarza duże bordowe lub różowe kwiaty, które osiągają nawet 15 cm średnicy. Pierwsze kwiatostany hibiskusa bagiennego pojawiają się w sierpniu, lecz po krótkim czasie przekwitają. Szpaler z ketmii dobrze wygląda na tle ciemnej zieleni. Na drugim planie mogą rosnąć zimnozielone krzewy iglaste lub żywopłoty z gatunków liściastych.

hibiskus - zdjęcia

Co posadzić obok hibiskusa syryjskiego?

Dobrym tłem dla hibiskusa są trawy ozdobne. Warto je posadzić na drugim planie, gdyż ketmia nie jest ozdobna przez cały rok. Wybieraj azalie, róże, ślazówkę, hortensję i lawendę, które będą kolorowym akcentem. Byliny uzupełnią paletę barw na rabacie. Posadź obok siebie różne odmiany ketmii, aby cieszyć oczy pięknymi kwiatami od wiosny do późnej jesieni.

Hibiskus jest rośliną wyjątkowo efektowną. Uzupełnij swoją kolekcję ciekawych gatunków, aby móc co roku cieszyć oczy dekoracyjnymi kwiatami. Sprawdź, co posadzić obok hibiskusa.

co posadzić obok hibiskusa - pomysły

Często zadawane pytania

W jakim miejscu posadzić hibiskusa?

Hibiskus najlepiej posadzić w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione lub lekko ocienione. Roślina preferuje przepuszczalne, żyzne i lekko wilgotne gleby.

Czym podlewać hibiskusa?

Hibiskusa należy podlewać regularnie wodą, zwłaszcza w okresie wzrostu, gdyż jest wrażliwy na niedobór wody. W upalne dni zwiększ częstotliwość podlewania, ale unikaj nadmiernego przelania. Woda do podlewania powinna być przefiltrowana lub przegotowana, aby usunąć chlor, który może być szkodliwy dla rośliny.

Czy hibiskus ma duże korzenie?

Hibiskus nie ma bardzo dużych korzeni, ale jego system korzeniowy jest dość rozległy. Dlatego ważne jest, aby roślina miała wystarczająco dużo miejsca w glebie, aby swobodnie się rozwijać.

Czy hibiskusa obcina się na zimę?

Hibiskusa można przycinać późną jesienią lub wczesną wiosną. Przycinanie pomaga utrzymać kształt krzewu i wspiera obfite kwitnienie. W przypadku hibiskusa rosnącego w doniczce można go przycinać, aby utrzymać jego rozmiar i kontrolować wzrost.

Czy hibiskus zimuje w ogrodzie?

Aby zapewnić roślinie ochronę przed mrozem, warto okryć roślinę na zimę. Można to zrobić, stosując warstwę ściółki u podstawy krzewu oraz okrywając gałęzie materiałem izolującym, takim jak agrowłóknina lub juta.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023