Obecnie liczba odmian narcyzów dochodzi do kilkunastu tysięcy, a ogrodnicy cały czas hodują nowe. Co sprawia, że te kwiaty wzbudzają takie zainteresowanie? Z pewnością chodzi o ich efektowny wygląd i niezbyt wygórowane wymagania. Narcyzy najładniej prezentują się w grupach. Popularne jest też sadzenie ich wzdłuż ścieżek. Dowiedz się, kiedy sadzić żonkile, a następnie sprawdź, jak powinno wyglądać stanowisko pod ich cebulki.

Zapamiętaj!

  • Im bliżej zimy sadzisz żonkile, tym większe ryzyko, że nie zdołają się ukorzenić ❄️
  • Najlepiej robić to na przełomie sierpnia i września, kiedy jest jeszcze ciepło, ale kończą się upały 🌡️
  • W październiku jeszcze mają szansę się przyjąć 📆
  • Jeśli gleba jest uboga, najlepiej sezon wcześniej zasilić ją kompostem 🌱
  • Sadź żonkile na słonecznym stanowisku ☀️

Kiedy sadzić cebulki żonkili?

Polecanym terminem sadzenia narcyzów jest koniec sierpnia i początek września. To czas, kiedy jest jeszcze ciepło, a więc cebulki mają kiedy się ukorzenić. Kiedy sadzić żonkile, jeśli przeoczyłeś ten okres? Październik to ostateczny moment, w którym rośliny mają szansę dobrze się przyjąć. Sadzenie narcyzów w listopadzie jest już bardzo ryzykowne i zazwyczaj nie wychodzi. Pojawiają się już wtedy przymrozki, które utrudnią zadomowienie się w ziemi roślinom.

Stanowisko pod narcyzy

Wybierz dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Nie powinno być ono narażone na stanie wody, unikaj więc zagłębień terenu. Idealnie, jeśli ziemia na twojej posesji jest żyzna i przepuszczalna, natomiast żonkile poradzą sobie na różnych typach gleby. Mniej bogate podłoże warto zasilić kompostem już sezon wcześniej.

Sadzenie żonkili w skrócie
Głębokość i odstęp: mniejsze cebulki – 4 cm, większe cebulki – 6 cm, w odstępie 15–20 cm
Kiedy: koniec sierpnia, początek września, w ostateczności październik
Stanowisko: słoneczne; dobrze odprowadzające wodę
W czym sadzić: bezpośrednio w ziemi lub włóż cebulki najpierw do koszyczka chroniącego przed kretami
Gleba: żyzna, przepuszczalna
Wskazówki: przed zasadzeniem lekko spulchnij glebę; od razu po zasadzeniu podlej cebulki

Więcej o glebie 🌱

Idealna gleba dla żonkili jest lekko kwaśna (pH 6–7) i piaszczysto-gliniasta. Nie znoszą terenów podmokłych ani ciężkiej, jałowej ziemi. Jeśli najpierw sadzisz cebulki w doniczce, zacznij od solidnej warstwy drenażu. Warto też ściółkować miejsce, w którym sadzisz cebulki, aby woda wolniej odparowywała – będzie można je rzadziej podlewać.

Sadzenie narcyzów

Przygotowanie stanowiska należy zacząć od usunięcia kamieni oraz trawy i innych roślin. Następnie dobrze jest lekko spulchnić glebę. Teraz wystarczy wykopać niewielkie dołki (około 4 cm na mniejsze cebulki, a 6 cm na większe). Pomiędzy nimi powinno znajdować się 15–20 cm przestrzeni. Jeśli w twoim ogrodzie ryją krety lub inne gryzonie, przed wsadzeniem cebulek do ziemi warto umieścić je najpierw w specjalnym koszyczku. Posiadają one otwory, które nie blokują rozrostu korzeni, a są skutecznym zabezpieczeniem przed ostrymi ząbkami zwierząt.

Pielęgnacja narcyzów

Żonkil a narcyz – czy to to samo? Nie do końca. Żonkil to gatunek narcyza.

Choć z dużym prawdopodobieństwem kwiaty rozwiną się nawet bez dalszych działań z twojej strony, jest kilka czynności, które warto wykonać, aby mieć pewność, że żonkile zakwitną. Jest to:

  • podlanie cebulek zaraz po posadzeniu;
  • nawożenie na wiosnę, przed rozpoczęciem kwitnienia;
  • ściółkowanie podłoża, na przykład żwirem;
  • a po kilku latach przebywania roślin w ziemi wykopanie ich i rozdzielenie cebulek przybyszowych od rośliny matecznej.

To już wszystkie najważniejsze informacje o sadzeniu narcyzów. Nie są to kwiaty trudne w sadzeniu i pielęgnacji, a bardzo satysfakcjonujące w podziwianiu. Należy jedynie nie zapomnieć o jesiennym terminie sadzenia, bo jeśli przypomnisz sobie o żonkilach dopiero na wiosnę, będzie już za późno. Teraz wiesz, kiedy sadzić żonkile.

Najczęściej zadawane pytania – kiedy sadzić żonkile?

Czy można posadzić żonkile na wiosnę?

Na wiosnę można jedynie przesadzać do ogrodu już ukorzenione cebulki, np. z doniczek. Jeśli zostały Ci luźne cebulki, możesz spróbować je posadzić na początku marca, ale w tym samym roku już nie zakwitną. Trzeba je też wówczas zasadzić głębiej – 15 cm pod ziemią.

Kiedy wykopać cebulki żonkili?

Aby Twoje żonkile obficie zakwitły w kolejnym sezonie, wykop cebulki na samym początku lipca i schowaj je w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Na przełomie sierpnia i września zasadź je ponownie – w tym samym lub w innym miejscu.

Czy żonkile są wieloletnie?

Tak! Żonkile to rośliny wieloletnie, które mogą zakwitać ponownie, jeśli zapewnisz im optymalne warunki.

Ile lat rosną żonkile?

Przez pierwsze 5 lat żonkile świetnie sobie radzą i pięknie kwitną. Potem powoli tracą tę zdolność, choć niektóre wytrzymują nawet 8 lat. Aby je odmłodzić, wykop cebulki przed pierwszymi upałami i pozwól im przejść w stan spoczynku, zanim znów zasadzisz je na jesieni.

Kiedy nawozić żonkile?

Dla najlepszych efektów warto nawozić żonkile 2–3 razy w sezonie. Pierwszy raz zrób to na początku wegetacji, a następnie gdy pojawią się zielone pąki kwiatowe. Trzeci raz użyj nawozu podczas kwitnienia, jeśli nie jest zadowalające. Zamiast tych 3 dawek można też zaaplikować wolnodziałający nawóz podczas sadzenia i powtarzać to raz w roku.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023