Zapamiętaj!
- W ogrodach uprawia się zielone, purpurowe i żółte berberysy 🍂
- Berberys dobrze czuje się w grupowych nasadzeniach. Pasują do niego zwłaszcza inne krzewy 🌿
- Iglaki, tawuła japońska, bukszpan, róża i hortensja stworzą z nim harmonijną kompozycję 🌺
- Nie należy go uprawiać w pobliżu zbóż ani drzew owocowych – może im zaszkodzić ⚠️
Berberysy to rodzaj ciernistych roślin o niezwykle dekoracyjnym ulistnieniu, które osiągają około 7 metrów wysokości. Zanim dowiesz się, co posadzić obok berberysów, powinieneś poznać najpopularniejsze gatunki krzewu. Oto one:
- berberys pospolity (berberys zwyczajny);
- berberys Thunberga;
- berberys ottawski;
- berberys koreański;
- berberys Juliany (zimozielony).
Berberysy występują w kolorze żółtym, zielonym i purpurowym. Liście niektórych gatunków mają charakterystyczną, jasną obwódkę, a delikatne, żółte kwiaty pojawiają się w maju. Ozdobę stanowią również czerwone owoce berberysu.
Uprawa berberysu – gleba, stanowisko, nawożenie
Berberys jest bardzo łatwy w uprawie i pielęgnacji. Najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych i przepuszczalnych. Wymaga słonecznego, ewentualnie lekko zacienionego stanowiska. Jest odporny na suszę i niskie temperatury. Krzewy berberysu lubią okazjonalne nawożenie kompostem lub obornikiem.
Iglaki, byliny i krzewy, czyli co posadzić obok berberysu
Większość odmian berberysu doskonale czuje się w grupowych nasadzeniach, w towarzystwie drzew iglastych. Na tle dorosłych krzewów pięknie wyglądają niskie byliny kwitnące w kontrastowych kolorach (np. tawuła japońska). Kuliste odmiany omawianej rośliny świetnie sprawdzą się na rabatach obok innych krzewów, takich jak:
Oto kilka ważnych wskazówek.
- Gatunki dobieraj na podstawie parametrów gleby i nasłonecznienia w ogrodzie.
- Unikaj sadzenia berberysu w pobliżu upraw zbożowych, ponieważ jest żywicielem rdzy źdźbłowej.
- Najlepiej uprawiaj go w ogrodzie ozdobnym, z dala od krzewów i drzew owocowych – system korzeniowy berberysu zagraża rozwojowi tych roślin.
Berberis Thunberga jako żywopłot
Zastanawiasz się co posadzić zamiast tui? Ogrodnicy polecają mrozoodporny Berberis thunbergii, który szybko rośnie i osiąga około 1,5 m wysokości. Ze względu na kolumnowy pokrój świetnie nadaje się na żywopłoty. Sadzonki są dostępne w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Należy sadzić rośliny co około 0,2–0,5 m lub 1 m w przypadku gatunków osiągających większe rozmiary.
Berberysy Thunberga – kiedy przycinać?
Żywopłot z berberysu najlepiej przycinać wczesną wiosną. Podczas tego zabiegu musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ na pędach krzewu znajdują się długie ciernie.
Cięcie odmładzające ✂️
Można także przyciąć berberys wczesnym latem. Jak wykonać cięcie odmładzające zaniedbanego berberysu? Usuń martwe lub słabe gałązki, które są schowane w głębi krzewu i nie dociera do nich wystarczająco światła. Resztę pędów przytnij 30–50 cm nad ziemią. Tak zredukowany berberys odrodzi się i zacznie wypuszczać młode, bujnie ulistnione pędy. Jeśli natomiast krzew jest w dobrym stanie, możesz przyciąć 1/5 lub 1/3 starszych pędów, a resztę pozostawić i cieszyć się kwitnieniem.
Berberys w ogrodzie – podsumowanie
Wiesz już, co posadzić obok berberysów. Pora na podsumowanie informacji na temat tych krzewów:
- to łatwe w uprawie rośliny, odporne na mrozy i szkodniki;
- mają niewielkie wymagania glebowe;
- większość odmian berberysu jesienią zrzuca liście;
- lubią otoczenie innych roślin w ogrodzie;
- można je sadzić w ogrodzie pojedynczo lub w grupach;
- kolumnowy berberys to piękny żywopłot;
- masz duży wybór ciekawych odmian o zielonych, bordowych i żółtych liściach;
- jesienią liście berberysu przebarwiają się na kolor pomarańczowy.
Najczęściej zadawane pytania
Z czym połączyć berberys?
Zastanawiasz się, co posadzić obok berberysów? Najlepiej rośliny, których liście kontrastują z nimi kolorystycznie. Purpurowy krzew dobrze prezentuje się w towarzystwie iglaków o chłodnej, zielonej lub niebieskawej barwie. Z kolei dla zielonego berberysu dobrym towarzystwem będą krzewy i byliny kwitnące w żywych kolorach.
Jak szybko rośnie berberys?
Różne odmiany berberysów odznaczają się różnym tempem wzrostu. Mają też bardzo różne wysokości maksymalne – od 40 cm do nawet 4 m. Przeciętnie przyrastają 10–15 cm rocznie.
Jak wygląda berberys zimą?
Niektóre gatunki i odmiany są zimozielone, a inne zrzucają liście przed zimą. Bardzo odporny na mróz jest berberys Thunberga, który wiosną i latem ma zielone liście, a na jesieni wybarwia się na żółto, pomarańczowo i czerwono. W czasie zimy pozostają na nim czerwone owoce.
Czy berberysy można sadzić w cieniu?
Jeśli chcesz połączyć berberys z roślinami cieniolubnymi, jest to możliwe. Wybierz odmianę o ciemnozielonych liściach, np. berberys brodawkowaty. Dużo lepiej znosi on zacienienie niż odmiany purpurowe, żółte lub czerwone.