Jakie rośliny warto posadzić wzdłuż ogrodzenia? To zależy od efektu, który chcesz osiągnąć! Sprawdź, co posadzić przy płocie, aby uzyskać kwitnące rabaty, gęste żywopłoty i ściany drzew. Co posadzić przy ogrodzeniu?

Zapamiętaj!

  • Jeśli Twój płot posiada wolne przestrzenie, to rośliny będą przez nie wyrastać. Weź to pod uwagę, zwłaszcza gdy płot graniczy z posesją sąsiada. 🌱
  • Zwróć uwagę jak wiele słońca pada na Twój płot. Cieniolubne rośliny mogą nie przetrwać przy mocno nasłonecznionym płocie. 🌱
  • Cokolwiek nie posadzić, musisz zadbać aby rośliny miały wystarczająco miejsca aby się rozrastać. 🌱

Jak stworzyć żywopłot z dekoracyjnych krzewów liściastych?

Przy nieestetycznym ogrodzeniu wiele osób umieszcza zimozielone gatunki. Na nasadzenia przy ruchliwej ulicy nadają się takie rośliny jak bukszpan lub tawuła. Możesz też wybrać hortensję z dużymi kwiatostanami, która zasłoni nieco posesję.

Co posadzić przy płocie? Warto postawić na kłujące berberys lub tarninę. Ich kolce będą dodatkową barierą dla ludzi i zwierząt. Aby żywopłot był zwarty, musisz regularnie przycinać i nawozić rośliny. Trzeba też dbać o ochronę przed szkodnikami i chorobami.

Porada dla Rośliniarzy 🌱

Pamiętaj, że nie każda roślina do posadzenia przy płocie nada się aby tenże płot zastąpić. Wiele krzewów wymaga niskich cięć, i nie będą one już stanowić porządnej bariery. 
co posadzić przy płocie

Co posadzić przy płocie – szybko rosnące pnącza

Pnącza lubią żyzną glebę i szybko zakryją płot lub siatkę. Niektóre z nich, np. winobluszcz, najlepiej rosną przy chropowatej powierzchni. Gatunki roślin pnących, które tworzą zieloną ścianę, to np. bluszcz pospolity lub kokornak. Polecane są także nasadzenia pnączy jednorocznych. Wśród nich warto wymienić kobeę, nasturcję i wilec.

Typowe rośliny wzdłuż ogrodzenia – zielona ściana iglaków

Z odmian roślin iglastych takich jak żywotniki i cyprysiki można tworzyć efektowne wysokie żywopłoty. Świetnie znoszą cięcie i nadają się do formowania. Dobrym przykładem na to może być szpaler tui. Ich sadzonki są tanie i łatwo dostępne.

Niektóre wieloletnie drzewa i krzewy radzą sobie również w cieniu. Należą do nich cis i jałowiec. Sosny i świerki są łatwe w uprawie i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z uwagi na duże rozmiary rośliny te należy sadzić w odpowiednim rozstawie.

Najczęściej zadawane pytania

Co zamiast tui przy płocie?

Podobne lecz inne od tui na żywopłot są bukszpany i ostrokrzewy. Jeśli chcesz coś drastycznie różniącego, polecamy hortensje

Co posadzić przy płocie zimozielone?

Zimozielone rośliny, które pięknie ozdobią lub przysłonią płot to: berberys, cis, bukszpan lub jaśmin. 

Co szybko rośnie przy płocie?

Pnącza takie jak bluszcz, kokornak, lub nasturcje

Co posadzić przy płocie? Wybierz wysokie rośliny, które zamaskują wygląd ogrodzenia. Dzięki temu ozdobisz swoją działkę i zachowasz prywatność. Gdy chcesz posadzić rośliny w swoim ogrodzie, zwróć uwagę na gęstość pędów oraz odporność na suszę, mróz i zanieczyszczenia. Łatwość uprawy gatunków wybranych do aranżacji umożliwi ci uzyskanie imponujących efektów przy niewielkim nakładzie sił.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023