Tawuła to krzew, który co roku będzie zachwycał cię obfitością kwiatów, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Co warto wiedzieć przed posadzeniem takiej rośliny w ogrodzie, aby zapewnić jej najkorzystniejsze warunki wzrostu? Wyjaśniamy!

Tawuła – podstawowe informacje i wybrane gatunki

Tawuła to popularny liściasty krzew ogrodowy z rodziny różowatych. Miłośnicy pięknych ogrodów, zależnie od opracowania, dowodzą, że na świecie wyróżnia się ok. 100–120 gatunków tych krzewów. Różne warianty popularne są na półkuli północnej od chłodniejszych rejonów Europy, przez Azję, aż po Meksyk. W Polsce jako rodzime występują zaledwie dwa gatunki, czyli tawuła wierzbolistna i tawuła średnia. Krzewy te często funkcjonują w ogrodach, ale służą także do obsadzenia obszarów zieleni miejskiej (np. w parkach i skwerach).

Różnorodność jest także w kwestii rozmiarów, ponieważ można posadzić w ogrodzie niższe rośliny, które osiągną zaledwie 50–60 cm wysokości albo zdecydować się na wyższe odmiany. Najbardziej popularne dorastają do 1,5 albo 2 metrów wysokości. Najwyższe tawuły mogą osiągać nawet 3–4 metry.

Popularne odmiany tawuły

Jako rośliny ozdobne w ogrodach najczęściej sadzone są odmiany mieszane wyhodowane specjalnie w tym celu. Ciekawe przykłady to np.:

 • tawuła „Genpei”, która jednocześnie wypuszcza białe i fioletowe kwiaty;
 • tawuła japońska (Spiraea japonica) o białych lub różowych kwiatach i ozdobnych, kolorowych liściach;
 • tawuła „Goldenprincess”, która zachwyca liśćmi w złotawym kolorze;
 • tawuła van Houtte’a ze śnieżnobiałymi, drobnymi kwiatami z żółtym środkiem.

Tawuła zaczyna kwitnąć wczesną wiosną, ale najbardziej spektakularnie krzewy wyglądają w kwietniu i w maju. Wówczas obsypane są białymi, różowymi albo fioletowymi kwiatami. Na roślinie zauważysz płaskie kwiatostany (tzw. baldachogrono i baldachim) albo wiechy. Część odmian charakteryzuje się również kolorowymi dekoracyjnymi liśćmi, które występują np. w kolorze pomarańczowym. Liście te mogą mieć różny kształt, od zaokrąglonego po równowąski (najczęściej jajowaty, owalny, rombowaty albo lancetowaty).

Uprawa i pielęgnacja kwitnących krzewów

Opisywana przez nas roślina jest popularna nie tylko z uwagi na wygląd. Krzewy nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani wiedzy ogrodniczej. Ich uprawa nie sprawi problemu nawet zupełnym amatorom.

Tawuła preferuje stanowiska słoneczne. To jedyny warunek, o którego spełnienie warto sumiennie zadbać. Dlaczego? Na stanowiskach cienistych lub półcienistych krzewy wolniej rosną i znacznie słabiej kwitną. Te z ozdobnymi liśćmi nie wybarwiają się też odpowiednio.

Tawuła to krzew, który najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej i lekko wilgotnej, ale poradzi sobie również w mniej komfortowych warunkach. Rośliny są w większości mrozoodporne.

Podlewanie i nawożenie krzewów

Jeśli chcesz wyhodować naprawdę gęste krzewy, warto od czasu do czasu sprawdzać stan gleby i podlewać rośliny, kiedy susza trwa przez dłuższy czas. Dotyczy to przede wszystkim młodych okazów – starsze krzewy świetnie poradzą sobie nawet bez dodatkowej opieki.

Co jakiś czas tawuły warto też nawozić preparatami uniwersalnymi albo przeznaczonymi do krzewów kwitnących. Dzięki temu zakwitną jeszcze piękniej i bardziej obficie niż zazwyczaj.

Kiedy przycinać tawułę?

Jedyny zabieg pielęgnacyjny, który trzeba będzie wykonać, to przycinanie krzewów. Kiedy i jak zabrać się do pracy?

 1. Zwykle tawułę przycina się wczesną wiosną, jeszcze przed okresem kwitnienia. Zeszłoroczne pędy należy wówczas skrócić do wysokości ok. 20–30 cm nad ziemią, aby pobudzić krzew do wydania wielu kwiatów.
 2. Potem, aby pomóc roślinie w regeneracji, należy dobrze ją podlać wodą wymieszaną z nawozem.
 3. Kiedy krzew przekwitnie, trzeba dokładnie go obejrzeć.
 4. Dobrze będzie usunąć wówczas pędy uszkodzone, nadłamane albo pokładające się. Taki zabieg odciąży roślinę i poprawi jej wygląd.

Tawuła – rozmnażanie

Tawuła należy do krzewów ozdobnych, które bez większych kłopotów możesz samodzielnie rozmnażać. Aby to zrobić, zastosuj jedną z trzech popularnych metod:

 • podział bryły korzeniowej – wczesną wiosną musisz wykopać krzew i ostrożnie rozdzielić część nadziemną oraz korzenie. Następnie uzyskane w ten sposób dwie rośliny należy posadzić na miejscach docelowych.
 • wykorzystanie odrostów korzeniowych – ta metoda rozmnażania krzewów jest bardzo łatwa, ale nie zawsze możliwa do przeprowadzenia. Nie wszystkie odmiany tawuły wytwarzają odrosty korzeniowe. Jeśli jednak je zauważysz, wyjmij roślinę z ziemi. Potem ostrym narzędziem (np. sekatorem) odetnij odrost wraz z kilkoma korzeniami. Umieść sadzonkę w donicy z ziemią i dobrze podlej. Kiedy młody krzew wzmocni się, przesadź go na docelowe miejsce. Przesadzania najlepiej podejmować się wiosną albo jesienią.
 • pobranie sadzonek półzdrewniałych. Sadzonki przygotowuje się po kwitnieniu rośliny. Odcięty pęd warto najpierw umieścić w ukorzeniaczu. Potem trzeba włożyć go do donicy i zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu. Czynności, które musisz wykonać, to utrzymywanie stałej wilgotności podłoża oraz ustawienie donicy w półcieniu. Ta metoda rozmnażania tawuły jest jednak najbardziej ryzykowna i nie zawsze się udaje.

Jak przygotować krzewy do zimowania?

Tawuła to krzew odporny na mróz, półzimozielony. Nie musisz więc specjalnie przygotowywać swoich okazów do zimowania ani zapewniać im dodatkowej ochrony. Warto natomiast pozostawić na krzewach zasuszone owocostany, które będą stanowiły ciekawą ozdobę w zimowym ogrodzie.

Choroby i pasożyty – na to uważaj!

Tawuła to silnie rosnący krzew odporny nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz także na większość chorób i szkodniki. Jedyny problem, który może się pojawić, to choroba grzybowa (mączniak). Jak ją rozpoznać? Na pędach, kwiatach i liściach pojawia się biały nalot. Im szybciej zadziałasz w takiej sytuacji, tym lepiej! Rozwijający się grzyb powoduje zwijanie się liści i hamuje rozwój pąków. Roślina staje się coraz słabsza, więdnie, a w końcu obumiera. Jedynym skutecznym sposobem jest wówczas zastosowanie środków grzybobójczych, które znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Jeśli wolisz spróbować najpierw naturalnych metod, postaw na wywar ze skrzypu polnego, czosnku albo wrotyczu.

Czy można przeciwdziałać pojawieniu się mączniaka? Aby mu zapobiegać, nie sadź krzewów zbyt ciasno i zwróć uwagę na ich właściwe nawożenie – nadmiar azotu sprzyja pojawieniu się grzybów.

Tawuły to wiele gatunków pięknych krzewów ozdobnych. Wiosną ich pędy pokryte są różowymi, fioletowymi albo białymi kwiatami. Rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – świetnie rosną też w niemal każdych warunkach. To wszystko sprawia, że tawuła staje się krzewem idealnym do ogrodów oraz obsadzania miejskich terenów rekreacyjnych.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022