Tawuła japońska to krzew ozdobny rodem z Japonii. W jej przypadku zachwycają nie tylko liście, ale również kwiaty. Dowiedz się, jak dbać o tę roślinę i jak sprawić, że młode przyrosty będą obsypywać się liśćmi i kwiatami.
W każdym ogrodzie doskonale sprawdzą się rośliny ozdobne. Tawuła japońska to krzew, który na pewno zachwyci nawet początkujących amatorów ogrodnictwa. Jest bardzo łatwa w uprawie, a wielość odmian sprawia, że możesz wybrać, do jakiego typu ogrodu szukasz rośliny. Sprawdź, jak o nią dbać!
Tawuła japońska – charakterystyka rośliny ozdobnej
Tawuła japońska to gęsty, rozłożysty krzew, który rośnie średnio do ok. 1 m wysokości, choć niektóre odmiany osiągają i 1,5 m. Ma wzniesione, rozgałęzione pędy z charakterystycznymi, jajowatymi liśćmi z piłkowanymi brzegami. Choć roślina kwitnie, to jednak jej liście stanowią element ozdobny. Mogą zmieniać kolory zależnie od pory roku czy panujących wokół warunków atmosferycznych. Bardzo często młode liście mają inne kolory niż te starsze, tzn. są jaśniejsze.
Tawuła japońska kwitnie od czerwca do sierpnia, choć niektóre odmiany mają dłuższy lub krótszy okres kwitnienia. Drobne kwiatki tworzą kwiatostany zwane baldachogronami, które wyrastają na szczytach liściastych pędów. Zazwyczaj mają kolor biały, różowy lub czerwoną.
Tawuła japońska – odmiany
Oto kilka odmian tawuły japońskiej, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów w szkółce:
- „Allgold” – odmiana z dużymi, żółtymi liśćmi o złotym odcieniu oraz różowymi kwiatami;
- „Anthony Waterer” – odmiana tawuły japońskiej o ciemnoróżowych kwiatach;
- „Genpei Shirobana” – na jednej roślinie rosną kwiaty w kolorze białym i w kolorze różowym;
- „Golden Princess” – odmiana z purpurowymi kwiatami;
- „Goldflame” – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach i ozdobnych liściach o brązowo-czerwonym zabarwieniu, z czasem przechodzącym w żółte;
- „Little Princess” – odmiana bardzo niska; kwitnie jasnoróżowo i bardzo obficie, a do tego ma żółte liście w jasnym odcieniu;
- „Macrophylla” – odmiana stosunkowo wysoka, wyróżnia się kształtem eliptycznych, ostro zakończonych liści; kwitnie drobnymi, różowymi kwiatami;
- „Magic Carpet” – odmiana bardzo rozkrzewiona, z liśćmi w czerwono-pomarańczowym kolorze, które przebarwiają się potem na złote i purpurowo-czerwone;
- „White Gold” – niska odmiana o białych kwiatach i żółtych liściach.
Uprawa Spiraea japonica
Jako krzew ozdobny tawuła japońska nie ma wielu wymagań. Warto jednak wiedzieć, w jakich warunkach najlepiej rośnie. Roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, co sprawia, że nie jest specjalnie wymagająca w uprawie.
Wymagania glebowe i stanowisko
Tawuła japońska preferuje podłoże żyzne. Najlepiej sadzić ją na stanowisku słonecznym lub ewentualnie w półcieniu. To gatunek odporny na niekorzystne warunki, w tym również mrozoodporny.
Podlewanie i nawożenie
Choć tawuła japońska dobrze znosi suszę, to jednak przy przedłużającym się braku wody wymaga regularnego podlewania. Można również ją nawozić podobnie jak pozostałe krzewy ogrodowe. To pozwoli jej jeszcze obficie zakwitać.
Cięcie tawuły japońskiej
Tawuła japońska wymaga regularnego cięcia. Nawet sadzonki rosną bardzo szybko i intensywnie. Z tego powodu wczesną wiosną zalega się ucięcie pędów nawet do ok. 15 cm nad ziemią, zależnie od odmiany. Następne cięcie warto wykonać w momencie, gdy kwiatostany przekwitną. Wtedy obcinaj jedynie przekwitłe pędy. Jest szansa, że jeszcze w tym samym sezonie roślina wypuści nowe. Co więcej, regularne cięcie pozwoli tawule zachować zwarty pokrój.
Tawuła japońska – rozmnażanie
Nie poleca się rozmnażania tawuły japońskiej amatorom, jako że nie jest to łatwe. Sadzonki uzyskuje się podczas przycinania, przez podział dorosłych roślin. Nie oznacza to jednak, że się dobrze przyjmą. W szkółkach można kupić rośliny, które zostały pozyskane ze zdrewniałych pędów rosnących potem w bardzo konkretnych, wymagających warunkach.
Tawuła japońska – zastosowanie
Warto wiedzieć, że tawuła japońska to roślinna o wszechstronnym zastosowaniu. Można kształtować ją na półkulisty kształt, a wtedy będzie świetnie sprawdzała się jako obwódka rabat. Możesz też uprawiać ją w skalnym albo japońskim ogrodzie. Odpowiednio przycinana nadaje się na niski żywopłot. Bez względu na to, którą z form wybierzesz, dzięki barwie liści i charakterystycznym kwiatom będzie stanowiła doskonałą ozdobę przydomowego ogrodu, działki albo parku.
Tawuła japońska to roślina, która może przyrastać o kilkanaście cm rocznie. Wymaga z tego powodu regularnego cięcia, które pozwoli utrzymać intensywność kwitnienia, a także zagęści pokrój. Jako że jest to roślina stosunkowo odporna na działanie szkodników, nie wymaga stosowania wielu środków ochrony roślin.