Nie wszystkie rośliny nadają się do tego, aby je posadzić wzdłuż chodnika. Zupełnie inne gatunki nadadzą się na stanowiska wokół ścieżki w ogrodzie. Warto znać ogrodnicze triki i mieć na tyle wiedzy, aby wiedzieć, co posadzić przy chodniku do domu.

Nasi ulubieńcy 🌺

Czym obsadzić płyty chodnikowe w ogrodzie?

Wejście do domu to ważny ciąg komunikacyjny. Warto posadzić rośliny, które będą ładnie wyglądać przez cały rok. Takim gatunkiem jest lawenda. Latem kwitnie, a jesienią ozdabia ogród kępami srebrzystych liści. Zimozielone rośliny o skórzastych liściach, np. mahonia i bukszpan, posadzone obok płyt chodnikowych, będą dekoracyjne o każdej porze roku. Gatunki odporne na deptanie, jak rozchodnik i gęsiówka, pięknie wyglądają wzdłuż ścieżki z płyt, żwiru lub kamieni ogrodowych.

Rośliny do obsadzania ścieżek i chodników: lawenda, bukszpan i gęsiówka.

Kolorowy ogród przed domem – jakie rośliny przed ogrodzeniem?

Byliny na rabacie to także sposób na ozdobienie ogrodu przed domem. Gatunki roślin warto dobrać do ekspozycji. Jeśli ogród przed wejściem jest dobrze nasłoneczniony, postaw na piękne i pachnące róże oraz trawy ozdobne. W miejscach półcienistych dobrze sprawdzą się pnącza, np. aktinidia lub kokornak. Wzdłuż ogrodzenia mogą rosnąć też wyższe krzewy iglaste jak jałowiec, cis, cyprys. Mocniej zacienioną część ogrodu warto obsadzić kwasolubnymi kwitnącymi krzewami takimi jak azalie lub hortensje.

Co posadzić przed ogrodzeniem: trawy ozdobne, róże, cyprysy.

Korzyści z żywopłotu 🔍

Zastanawiasz się, czy warto tworzyć żywopłot? Owszem, wymaga to trochę cierpliwości, ale Twoja rodzina dużo na tym skorzysta. Żywopłot osłoni Twój ogród przed spalinami, kurzem, silnymi wiatrami i ciekawskimi spojrzeniami. Odpowiednio gęsty, złożony np. z buków lub berberysów, pochłonie także huk przejeżdżających samochodów i umożliwi spokojny wypoczynek w ogrodzie znajdującym się przy ruchliwej ulicy.

Co posadzić przy chodniku do domu?

Brzegi ścieżki prowadzącej do domu możesz udekorować niskimi bylinami. Do tego celu nadają się floksy szydlaste, niezapominajki lub niskie krzewinki jak wrzosy, barwinek lub goździki. Wybieraj rośliny mało wymagające w uprawie, odporne na zasolenie gleby i suszę. Jeśli wolisz klasyczne rozwiązania, sprawdzi się niski żywopłot formowany z bukszpanu lub irgi.

Niskie byliny do dekoracji ścieżki: floksy, niezapominajki, goździki.

Udekoruj swój ogród i nadaj mu charakteru za pomocą ciekawych nasadzeń wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Wybieraj gatunki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz takie, które przez większą część roku są dekoracyjne. Jeśli nie wiesz, co posadzić przy chodniku do domu, poradź się doświadczonego ogrodnika.

Najczęściej zadawane pytania

Co posadzić przy płocie sąsiada?

Przy ogrodzeniu oddzielającym twój ogród od sąsiada warto posadzić ozdobne krzewy (np. berberys) lub drzewka iglaste (np. tuje). Nie tylko dodadzą uroku twojej posesji, ale też zapewnią więcej prywatności. Polecamy również trawy ozdobne (np. trawę pampasową), kwietne parkany (można kupić gotowe mieszanki) i słoneczniki.

Co posadzić wzdłuż podjazdu?

Wzdłuż podjazdu przed domem najlepiej spisują się ozdobne drzewa z formowanymi koronami. To na przykład klony czerwonolistne, robinie akacjowe, jałowce, świerki lub cisy. Wybierz gatunek, który dobrze wygląda o każdej porze roku!

Co można posadzić pod betonowym płotem?

Pod betonowym płotem posadź rośliny na tyle wysokie, że będą nad nim górować i przełamywać jego monotonię. Polecamy zwłaszcza jałowce, sosny czarne, cyprysiki i cisy.

Cyprysik a cyprys – choć wyglądają podobnie, to dwa różne gatunki. Cyprysik to najczęściej krzew, a jego szyszki są dużo mniejsze niż u cyprysów.

Co zamiast tui przy płocie?

Jeśli nie jesteś fanem tui, możesz posadzić przy płocie gęste drzewa liściaste. W roli żywopłotu świetnie sprawdzi się grab. Pięknie prezentuje się też głogownik z czerwonymi liśćmi, buk uformowany w zieloną ścianę, czy krzewuszka, zachwycająca różowymi kwiatami.

Czy tuje wyciszają?

Tak, o ile są odpowiednio rozmieszczone. Z tui i innych iglaków można zrobić wyciszający żywopłot, który w dodatku oczyści powietrze w ogrodzie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023