Zanim zdecydujesz, co posadzić obok bukszpanu, przedstawimy wymagania tej rośliny. 

Zapamiętaj!

  • Wybrane krzewy i kwiaty powinny mieć podobne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, wodę i słońce. 🌱
  • Najlepsze podłoże dla bukszpanu to umiarkowanie żyzna gleba przepuszczalna o odczynie obojętnym. 🌱
  • Stanowisko dla tej rośliny powinno być ciepłe, słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. 🌱
  • Musisz pamiętać, że system korzeniowy bukszpanu nie lubi zalegania wody w podłożu. 🌱

Co posadzić obok bukszpanu?

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, niezależnie od tego, czy sadzisz żywopłot, obwódki czy pojedyncze krzewy, warto je przycinać i formować. Wówczas ogrodowe aranżacje z bukszpanem i innymi roślinami są uporządkowane i spójne. A teraz sprawdź, co posadzić obok bukszpanu!

co psoadzić obok bukszpanu

Lawenda i inne byliny z bukszpanem

Pod tym pięknym zimozielonym krzewem warto posadzić kolorowe kwiaty, które ożywią ogród. Najlepiej sprawdzą się tutaj lawenda, przetacznik, cynia, kosmos, szałwia, kocimiętka, jeżówka i liliowiec. Jeśli uprawiasz bukszpany w cieniu, polecamy również ciemierniki i funkie.

Hortensja i inne krzewy z bukszpanem

Świetnym towarzystwem dla bukszpanu są również inne krzewy ozdobne, takie jak hortensja, róża, ostrokrzew i berberys. Ze względu na to, że powyższe rośliny doskonale znoszą cięcie ogrodnicze, możesz w swoim ogrodzie tworzyć wielopoziomowe aranżacje. Wystarczy je regularnie strzyc.

Porada na ćmę bukszpanową 🐛

Ćmy bukszpanowe sieją pogrom nie tylko wśród krzewów. Jeśli w pobliżu posadzisz inne rośliny, one też będą zagrożone. Warto im przeciwdziałać opryskami na bukszpan, jak i regularnym sprawdzaniem i pielęgnacją. 

Iglaki i bukszpan w ogrodzie

Co posadzić obok bukszpanu dla kontrastu? Dobrze sprawdzają się drzewa iglaste, na przykład cisy, sosny i świerki. Pamiętaj jedynie, aby przemyśleć przycinanie formujące iglaków i bukszpanu, jeśli zamierzasz zestawić je ze sobą.

Jakie drzewa sadzić z bukszpanem?

Bukszpany pięknie wyglądają pod dużymi drzewami, na przykład klonem japońskim, palmowym, brzozą czy wiśnią. Najlepiej, aby wybrane przez ciebie drzewa miały podobne wymagania uprawy.

Wiesz już, co posadzić obok bukszpanu. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że sadzonki bukszpanu wieczniezielonego możesz uprawiać również w donicach? Dzięki temu możesz stworzyć przepiękne aranżacje nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie i tarasie.

Najczęściej zadawane pytania

Co posadzić w miejsce bukszpanu?

Bukszpan może okazać się problematycznym krzewem. Możesz zatem wybrać jego zamiennik, np. ostrokrzew lub trzmielinę japońską. 

W jakiej odległości sadzić bukszpan na żywopłot?

To zależy od gęstości żywopłotu. Standardowo wystarczy posadzić sadzonki w odległości około 7 cm. Im gęstszy żywopłot chcemy tym więcej rzędów powinniśmy posadzić.

Kiedy sadzić bukszpan?

Bukszpan, który jest już gotowym krzewem można sadzić o dowolnej porze roku. Jeśli jednak posiadasz sadzonkę, posadź ją późnym latem. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023