Amsonia, to roślina, której spora popularność z dawnych lat wraca i budzi coraz większe zainteresowanie. Jej najpopularniejsze gatunki mogą stanowić dość oryginalną ozdobę ogrodu.
Bylina, jaką jest amsonia, to roślina posiadająca ponad 20 gatunków. Spośród nich najczęściej uprawiana jest amsonia nadreńska (Amsonia tebernaemontana). Ten ozdobny kwiat w środowisku naturalnym można spotkać w lasach, wysychających mokradłach oraz brzegach rzek. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Ze względu na fakt, że amsonia jest odporna na choroby i szkodniki, jest świetnym wyborem dla każdego miłośnika roślin ogrodowych.
Amsonia – jak wygląda?
Ta roślina jest byliną, półkrzewem, której wąskie pędy rosną prosto, wznosząc się. Jej wysokość sięga do 1 m wysokości. Lancetowate liście amsonii są skrętoległe, niekiedy owłosione na biało. Kwiatostan występuje najczęściej w kolorze jasnoniebieskim, ułożony w kształcie gwiazdy.
Amsonia – warunki uprawy
Choć amsonia (amzonia) w naturalnym środowisku występuje na terenach Morza Śródziemnego, Japonii oraz Ameryki Północnej, to z powodzeniem można ją uprawiać w polskich ogrodach.
Należy przygotować odpowiednie warunki, takie jak:
- ziemia – gleba powinna być żyzna, wilgotna i chłodna;
- ekspozycja na słońce – może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu;
- odczyn pH ziemi – kwaśny lub obojętny.
Amsonia – pielegnacja i rozmnażanie
Szczególnie jeśli amsonia rośnie w pełnym słońcu, należy regularnie ją podlewać. Co istotne, roślina ta jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej przesadzać na zimę. Podczas kwitnienia pędy amsonii powinny być podpierane. Po zakończonym okresie kwitnienia zaleca się przycinać jej nadmiernie wystające kępy.
Amsonia – rozmnażanie
Najlepiej jest rozmnażać amsonie, siejąc jej nasiona. Powinno mieć to miejsce późną jesienią lub wczesną wiosną. Kiełkowanie trwa przez okres 3–10 tygodni. Kolejnym etapem jest pozostawienie siewek na 6–8 tygodni. Następnie sadzonki przesadza się do doniczek. Później pozostaje tylko zasadzić je w ziemi.
Popularna odmiana – amsonia nadreńska „Blue ice”
Amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) to odmiana tej rośliny o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu, stąd jej potoczna nazwa „Blue ice”. Nie tylko piękne błękitne kwiaty charakteryzują tę bylinę, ale również kolor jej liści. Dzięki temu, że kwitnie przez dość długi okres czasu, to w okresie jesiennym jej liście stają się również ozdobą, w kolorze złocisto-żółtym. Amsonia nadreńska jest nieco niższa, ponieważ jej wysokość sięga do około 40 cm.
Podsumowanie
Chcąc mieć piękny ogród, warto wybrać roślinę ozdobną, jaką jest amsonia nadreńska oraz jej inne odmiany. Należy pamiętać o tym, że ta bylina nie lubi być przesadzana, dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym będzie się znajdować. Warto posadzić amzonie na obrzeżach ogrodu, pod koronami drzew, bądź wybrać tradycyjne rabaty. Jeżeli chodzi o nawożenie, to powinno się wiosną użyć nawóz wieloskładnikowy.
Zobacz także:- Koniczyna biała – charakterystyka, siew i uprawa roślin miododajnych. W jakim celu stosuje się koniczynę czerwoną i koniczynę rozesłaną?
- Piwonia chińska – kwiat kwitnący wiosną. Sprawdź, jak go uprawiać!
- Floks szydlasty – łatwa w uprawie roślina kwitnąca na skalniaki i obwódki
- Dzwonek karpacki – jak uprawiać ten piękny kwiat?
- Jaskier ostry – jak uprawiać tę piękną roślinę w swoim ogrodzie?
- Aster gawędka – piękny długowieczny kwiat
- Tarczownica tarczowata – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Sadzonki Darmera peltata w warunkach ogrodowych.
- Jeżówka blada – uprawa i zastosowanie ozdobnej rośliny
- Krwawnica pospolita – piękna i niewymagająca roślina ozdobna. Czy warto uprawiać ją we własnym ogrodzie?
- Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria
- Lilia złotogłów – piękna roślina ozdobna, która zachwyca i intryguje. Poznaj sekrety jej uprawy
- Ciemiernik cuchnący – opis, uprawa i pielęgnacja