Rośliny bulwiaste ozdobne pięknie dekorują ogródki, balkony, a nawet mieszkania już od wczesnej wiosny. Należą do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, jednak wymagają specjalnych warunków i odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Poznaj najlepsze porady dotyczące uprawy ozdobnych roślin bulwiastych.

Zapamiętaj!

  • Do roślin bulwiastych należą m.in. begonie, dalie, krokusy, irysy, żonkile i tulipany 🌷
  • Zdobią ogrody przez cały sezon wegetacyjny; można je także uprawiać w doniczkach 🪴
  • Zakupione cebulki posadź od razu, jesienią (te kwitnące na wiosnę) lub wiosną (te kwitnące latem) 📆
  • Stanowisko musi być słoneczne i osłonięte przed wiatrem ☀️
  • Gleba powinna mieć odczyn obojętny, przepuszczać wodę i być dobrze spulchniona 🌱
  • Po przekwitnięciu należy wykopać cebulki i umieścić je w suchym i chłodnym miejscu ❄️

Rośliny bulwiaste i cebulowe – rodzaje

Rośliny bulwiaste zdobią ogrody od wczesnej wiosny nawet do późnej jesieni. Pośród najbardziej znanych i najczęściej uprawianych roślin można wymienić przede wszystkim:

Piękne kwiaty roślin cebulowych i bulwiastych cieszą oczy różnorodnymi kolorami. Wiele z nich z powodzeniem można uprawiać na balkonie, a nawet w mieszkaniu. Choć sama uprawa nie jest wymagająca, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie gleby oraz sadzenie bulw i cebulek w określonym czasie.

Cebulki i bulwy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli planujesz przydomową uprawę roślin ozdobnych, kupując cebulki, zwróć uwagę na ich kondycję. Nie mogą być uszkodzone, ponacinane, ani posiadać śladów pleśni, plam czy narośli. Roślina musi być zdrowa, by wydać piękne kwiaty. Zakupione cebulki i bulwy najlepiej od razu zakop w ziemi, aby nie doprowadzić do ich wysuszenia. Rośliny ozdobne kwitnące na wiosnę, sadzi się już jesienią, aby roślina zdążyła się ukorzenić. Natomiast te, które kwitną latem, należy zasadzić wiosną. Rośliny bulwiaste sadzi się na stanowisku dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. Miejsce nie powinno być też podmokłe.

Przygotowanie podłoża pod uprawę

Większość roślin preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym o pH wynoszącym 6,8–7,2. Rośliny bulwiaste nie tolerują gleby o odczynie kwaśnym, dlatego przed sadzeniem należy sprawdzić jej jakość. Jeśli jest zbyt kwaśna, można ją zobojętnić, mieszając z wapnem. Ten proces najlepiej przeprowadzić nawet rok wcześniej. Ponadto ziemia musi być przepuszczalna i spulchniona, a także oczyszczona z wszelkich chwastów, które mogą zakłócać prawidłowy wzrost. Dodatkowo, jeśli gleba jest mocno wyjałowiona, można ją wymieszać z ziemią do roślin kwitnących, która zawiera odpowiednio dobrany nawóz.

Sadzenie i pielęgnacja

Aby umożliwić prawidłowy wzrost kwiatom, należy pamiętać o odpowiednim czasie sadzenia. Dużą rolę odgrywa również głębokość, na której zostanie umieszczona cebulka. Waha się pomiędzy 6–9 cm, jednak jest inna dla poszczególnych odmian. Cebulki roślin bulwiastych zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury, jednak w niektórych przypadkach, warto wstrzymać się z sadzeniem roślin do czasu, aż miną ostatnie wiosenne przymrozki. Zazwyczaj przyjmuje się drugą połowę maja, kiedy minie tzw. zimna Zośka. Wtedy spokojnie można przystąpić do uprawy roślin, które mają zakwitnąć latem.

Wykopywanie cebulek

Większość roślin bulwiastych wywodzi się ze stepów, które charakteryzują się gorącym i suchym latem. Cebulki po okresie kwitnienia przechodzą w czas spoczynku, co niestety rzadko jest możliwe w naszym klimacie. Latem występują obfite opady, co może prowadzić do gnicia, a tym samym uszkodzenia i spleśnienia cebulek. Dlatego po okresie kwitnienia, należy cebulki delikatnie wykopać z ziemi i umieścić w suchym miejscu. Cebulki należy przenieść w suche miejsce, tak aby przetrwały aż do jesieni, kiedy to znowu wrócą do ziemi. Rośliny kwitnące latem z powodzeniem można przechować przez całą zimę.

Zapewnienie roślinom ozdobnym odpowiednich do wzrostu warunków jest priorytetem. Duże znaczenie odgrywa zarówno gleba, jak i odpowiednie stanowisko z dostępem do światła słonecznego oraz jakość samym cebulek. Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków i systematycznej pielęgnacji możesz długo cieszyć się pięknymi kwiatami roślin bulwiastych.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023