Popularność begonii bulwiastej wynika zarówno z jej wyjątkowego wyglądu, jak i łatwości uprawy. Warto jednak znać podstawowe wymagania rośliny, dzięki którym zapewnisz sobie jej obfite kwitnienie. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać – jak podlewać, zimować i pielęgnować begonie bulwiaste!
Begonia bulwiasta – podstawowe informacje i odmiany
Begonia bulwiasta (inaczej ukośnica bulwiasta; Begonia x tuberhybrida) jest typowo hodowlanym gatunkiem. Powstała z łączenia różnych odmian begonii naturalnie występujących na terenie Ameryki Południowej i Andów. Jest byliną cebulową należącą do rodziny begoniowatych.
Begonia bulwiasta osiąga zwykle ok. 20-30 cm wysokości. Ma niesymetryczny pokrój, mięsiste i silne łodygi. Liście mają sercowo-lancetowaty kształt i ciemnozielony kolor, a charakterystyczna bulwa – kształt nerki i ciemnobrązowy kolor. Największą ozdobą rośliny są duże kolorowe kwiaty. Begonie bulwiaste kwitną od maja aż do października. Kwiaty mają różne kolory (najczęściej w odcieniach bieli, różu, czerwieni, pomarańczu i koloru żółtego) i różny układ płatków – od pojedynczych po pełne.
Begonie bulwiaste dzieli się na begonie wielkokwiatowe, drobnokwiatowe i o zwisłych pędach (tzw. begonia kaskadowa).
Najbardziej popularne odmiany tej rośliny to:
- samba mix o dużych, pełnych i kolorowych kwiatach;
- kaskada zwisająca – charakteryzuje się intensywnie czerwonymi kwiatami.
Begonia bulwiasta świetnie sprawdza się posadzona w donicy, na okiennym parapecie, na balkonie, tarasie, rabacie kwiatowej w ogrodzie oraz jako otoczenie oczka wodnego.
Uprawa i pielęgnacja begonii
Begonia bulwiasta jest rośliną łatwą w uprawie. Podstawą jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Begonie wielkokwiatowe i te o zwisłych pędach najlepiej czują się w miejscach zacienionych i osłoniętych od wiatru. Z kolei odmiany drobnokwiatowe można posadzić również na bardziej słonecznych rabatach.
Najlepsza gleba – dla każdej odmiany rośliny – to ziemia żyzna i przewiewna o lekko kwaśnym pH (idealna byłaby gleba torfowa). Uprawa begonii uda się jednak również na innych rodzajach gleby ogrodowej.
Warto pamiętać, aby w okresie kwitnienia co jakiś czas sprawdzać wygląd roślin i usuwać przekwitłe już kwiaty. Wówczas roślina jeszcze lepiej się prezentuje i nabiera sił do wydawania kolejnych pąków i kwiatów.
Podlewanie i nawożenie roślin
Begonie lubią wilgotną glebę, ale nie znoszą przelania – szybko wówczas dochodzi do gnicia bulwy. Dlatego też podlewaj je często (latem nawet codziennie), ale niezbyt obficie. Staraj się przy tym nie zalewać liści i kwiatów. Nie zraszaj też roślin!
Begonie bulwiaste koniecznie trzeba również nawozić – zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Wybieraj nawóz do roślin kwitnących albo taki przeznaczony typowo do begonii. Świetnie sprawdzają się preparaty mineralne. Zwróć jednak uwagę, aby nie były zbyt bogate w azot – ten pierwiastek sprawia, że begonia bujnie i szybko rośnie, ale nie kwitnie zbyt obficie. Co więcej, bulwy nadmiernie zaopatrywane w azot znacznie gorzej przechowują się przez zimę.
Jak zimować begonie bulwiaste?
Choć część osób traktuje begonie bulwiaste jako rośliny jednoroczne, wcale tak nie jest! Bulwy można przechować przez zimę i wiosną znów cieszyć się ich kwitnieniem. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to łatwe, a rośliny nie zawsze dobrze się one przechowują. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że ogrodowa begonia bulwiasta przetrwa zimę, postaraj się zapewnić jej optymalne warunki.
Zaraz po pierwszych jesiennych przymrozkach wykop bulwy begonii. Rośliny są bardzo wrażliwe na chłód i nie przetrwają w glebie do kolejnego roku! Wykopane rośliny oczyść z resztek kwiatów, pędów i liści. Pozostaw w suchym, przewiewnym miejscu, aby obeschły. Suche bulwy przełóż do pojemnika i przysyp torfem lub trocinami. Przechowuj w suchym pomieszczeniu w temperaturze 6-10°C (najlepiej sprawdza się zwykle piwnica albo garaż).
Czy samodzielnie można rozmnażać rośliny?
Czy begonie nadają się do rozmnażania w domowych warunkach? Jak najbardziej! Najlepsze metody to podział bulwy albo pobranie sadzonej liściowych.
Przez podział bulwy możesz rozmnożyć zarówno begonie ogrodowe, jak i te rośliny, które na co dzień rosną w skrzynkach na twoim oknie albo balkonie. Jak to zrobić? Podział najlepiej przeprowadzić w marcu. Zanim zaczniesz, dokładnie obejrzyj bulwy i sprawdź, czy nie ma na nich śladów pleśni albo innej choroby grzybowej. Takie bulwy możesz spróbować ratować, umieszczając je w preparacie grzybobójczym. Do podziału wybierz jednak bulwy zdrowe.
Weź ostry nóż i podziel każdą z bulw na 3 części. Każda z nich powinna mieć przynajmniej jeden zdrowy pączek. Miejsce cięcia przesyp rozgniecionym węglem drzewnym. Potem umieść przygotowane w ten sposób sadzonki w doniczkach wypełnionym mieszanką ziemi, torfu i piasku. Odstaw w ciepłe, jasne miejsce.
Drugi sposób to pobranie sadzonek liściowych. Rozmnażanie begonii w ten sposób przeprowadza się zimą. Wybierz dorodne bulwy i posadź je płytko w ziemi. Kiedy wypuszczą pędy liści, pobierz je i zrób z nich sadzonki. Po ok. 3 tygodniach powinny się one ukorzenić.
Begonię bulwiastą możesz też rozmnożyć z nasion – tak właśnie rośliny rozmnażają profesjonalni hodowcy. Jest to jednak czasochłonny proces, który nie zawsze kończy się powodzeniem. Jak go przeprowadzić? Nasionka wysiewa się do pojemników wypełnionych wilgotnym, przepuszczalnym i odkażonym podłożem. Następnie przykrywa się je odkażonym piaskiem – na koniec trzeba pojemniki osłonić perforowaną folią. Tak przygotowane siewki trzeba przechowywać w miejscu ciemnym i suchym w temperaturze 20-22°C. Są one bardzo delikatne i podatne na zakażenia odglebowe (stąd konieczność stosowania odkażonego podłoża). Nasiona wysiewa się zimą: w styczniu albo lutym.
Begonia bulwiasta – sadzenie roślin
Niezależnie od tego, czy zamierzasz posadzić własnoręcznie wyhodowane rośliny, czy te zakupione od sprawdzonego producenta, warto poznać podstawowe zasady sadzenia begonii. Bulwy umieszcza się w doniczkach już na przedwiośniu (luty-marzec) i przykrywa cienką warstwą ziemi – wystarczy nawet 0,5 cm! Ważne jest właściwe ich ułożenie: wgłębieniem do góry, a wypukłą stroną do dołu. Potem donice lub skrzynki należy przechować w jasnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 18-20°C. Do ogrodu lub na balkon begonię bulwiastą wysadza się dopiero w drugiej połowie maja – kiedy prawie na pewno nie będzie już przymrozków.
A jeśli zakupisz bulwy później? Wciąż możesz wykorzystać je i posadzić jednak wówczas może zdarzyć się, że w danym roku nie zdążą już w pełni zakwitnąć.
Begonia bulwiasta to popularna roślina, która nieodmiennie przyciąga spojrzenia. Jest łatwa w uprawie i odporna na większość chorób (wyjątek stanowi tylko mączniak prawdziwy). Wszystko to czyni z niej niemal idealną roślinę balkonową, tarasową i ogrodową! Być może więc pojawi się również w twoim domu i zachwyci cię kolorowymi, pełnymi kwiatami?