Begonia królewska, roślina o ozdobnych liściach i niewielkich kolorowych kwiatach, może pięknie prezentować się na okiennym parapecie albo na tarasie. Jak sprawić, by obficie kwitła, a jej liście miały intensywne wybarwienie? Podpowiadamy!
Begonia królewska – podstawowe informacje
Begonia królewska (begonia rex) naturalnie występuje na terenie Chin oraz północno-wschodnich Indii. Do Europy sprowadzono ją dopiero w 1858 roku. Od tamtej pory begonie stale zyskiwały na popularności. Obecnie to jedne z chętniej uprawianych roślin pokojowych.
Begonia królewska dorasta do 30 cm wysokości. Roślina stanowi ozdobę domu przez cały rok – wszystko dzięki sercowatym, dekoracyjnym liściom o różnych kolorach. Od czerwca do sierpnia (a czasem nawet zimą!) begonia kwitnie – niewielkie, dość niepozorne kwiaty mogą mieć kolor czerwony, żółty, biały albo różowy.
Najpopularniejsze odmiany begonii królewskiej to:
- red baron,
- satin jazz,
- eskargot.
Uprawa i pielęgnacja begonii
Begonia lubi jasne stanowiska, ale bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Dobrze rośnie na parapetach okien wychodzących na północ i wschód. Jest wrażliwa na przeciągi. Zimą wymaga umieszczenia w pokoju o niższej temperaturze (optymalnie 13-15°C). Begonie przed zimą zrzucają często część dolnych liści. Jest to zupełnie normalne i nie świadczy o złym stanie rośliny! Liście odrosną na wiosnę.
Begonia nie ma większych wymagań glebowych – wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów. Dobrze jest umieszczać roślinę w niewielkich doniczkach – w dużych skrzyniach najpierw dojdzie do rozrostu bryły korzeniowej, a nie części nadziemnej.
Jak podlewać i nawozić roślinę?
Begonia lubi obfite podlewanie. Trzeba jednak kontrolować stan podłoża. Powinno ono być wilgotne, ale nie zbyt mokre – w innym przypadku dojdzie do gnicia mięsistych kłączy. W okresie wzrostu dobrze jest nawozić rośliny preparatem wieloskładnikowym. Begonii nie powinno się jednak zraszać, a podczas podlewania należy uważać, aby nie zamoczyć jej liści i kwiatów.
Do podlewania rośliny najlepiej jest wykorzystywać miękką wodę – odstaną albo przegotowaną.
Rozmnażanie begonii królewskiej
Begonię królewską można rozmnażać na kilka sposobów. Najbardziej popularne jest przygotowywanie sadzonek liściowych. Wybrane liście wystarczy uciąć tak, aby pozbawić je ogonków. Teraz trzeba położyć liść w pojemniku z przygotowaną ziemią i docisnąć go do podłoża. Liście można też podzielić na 2-3 części (każda z nich musi mieć widoczne rozgałęzienie nerwów). Miejscem z widocznymi nerwami kawałek liścia należy posadzić w przygotowanej doniczce, zakopując na głębokość ok. 1 cm. Sadzonki najlepiej przechowywać w temperaturze 21°C pod folią. Pobiera się je późną wiosną.
Begonię można także wyhodować z nasion wysianych wczesną wiosną. Ta metoda jest jednak bardziej czasochłonna.
Ostatni sposób rozmnażania rośliny to podział kłącza. Jak to zrobić? Trzeba wyjąć begonię z doniczki i delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni, rozdzielić bryłę korzeniową. Potem wystarczy umieścić uzyskane rośliny w nowych donicach i ustawić w miejscu docelowym.
Choroby i szkodniki ukośnicy
Uprawa begonii królewskiej uznawana jest za łatwą nie tylko dlatego, że roślina nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Takie określenie wynika także z jej odporności na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że korzenie i pędy rośliny zaczynają gnić. Najczęstsza przyczyna to przelanie begonii.
Walory dekoracyjne rośliny doceniane są przez ogrodników od wielu lat. Begonię łatwo uprawiać, przesadzać i utrzymać piękne wybarwienie liści. Dlatego też tak chętnie wybierana jest do domów. Begonia może również stać się ozdobą tarasu albo balkonu – na dworze można uprawiać ją wiosną i latem.