Uciążliwe gryzące insekty potrafią sprawić, że pobyt na świeżym powietrzem jest mało przyjemny. Warto szukać alternatywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Posadź rośliny odstraszające komary w swoim ogrodzie i sprawdź ich skuteczność.

Wśród metod ochrony przed owadami są specjalne spraye, świece, a nawet emitery ultradźwięków. Jednym ze sposobów jest także sadzenie roślin, które wydzielają intensywny zapach. Działa on odpychająco na komary. Pełnią one także funkcję dekoracyjną. Poznaj popularne byliny i rośliny odstraszające komary, które możesz postawić na tarasie. Dzięki nim pozbędziesz się kłopotu z komarami i otoczysz się pięknym zapachem kwiatów.

W jaki sposób rośliny skutecznie odstraszające komary?

Liście i pędy pokryte włoskami wydzielają olejki eteryczne. Jeśli w pobliżu rośliny znajdzie się owad, który nie lubi tego zapachu, oddali się. Dlatego świetnym sposobem na pozbycie się insektów jest obsadzenie balkonu lub tarasu roślinami, których zapach odpycha te insekty. Jeśli powiesisz na balustradzie pojemniki balkonowe z geranium, pelargoniami lub kocimiętką, zauważysz zmniejszenie ilości fruwających nieopodal komarów. Tak wlaśnie działają rośliny odstraszające komary.

Jakich zapachów nie lubią komary i kleszcze?

Olejki naturalne, zwłaszcza goździkowy, cytrynowy, eukaliptusowy i waniliowy skutecznie zniechęcają komary i kleszcze. Nie lubią one także zapachu anyżu i mięty. Komarzyca (plektrantus koleusowaty) ma intensywny zapach podobny do kamfory, która jest bardzo skutecznym repelentem. Te naturalne metody są bezpieczne dla pszczół i innych owadów. Nie powodują też zanieczyszczenia środowiska. Olejki eteryczne na komary mogą być skutecznym sposobem na pozbycie się tych denerwujących stworzeń.

Rośliny odstraszające komary – zioła

Niektóre gatunki ziół wykazują silne działanie odstraszające komary i meszki. Są to np. aromatyczna mięta pieprzowa, melisa i rozmaryn. Fioletowe kwiatostany lawendy także pomagają w walce z uciążliwymi insektami. Popularne aromatyczne rośliny przyprawowe, jak koper włoski, lawenda i bazylia również produkują substancje lotne z odpowiednim zapachem. Gdy zioła zaczynają kwitnąć, są one ozdobą i źródłem przyjemnego zapachu. Olejki eteryczne unoszą się w powietrzu i powodują, że owady unikają tego miejsca.

Jakie rośliny odstraszają komary i inne owady?

W doniczkach można uprawiać niewielkie rośliny, które zniechęcają uprzykrzone owady. Plektrantus i mirt zwyczajny nadają się do obsadzenia tarasu lub do postawienia przy schodach. Świetnie czują się w pojemnikach, a ich pędy dobrze znoszą formowanie. Ich gałązki można też uciąć i wstawić do wazonu. Bodziszek i trawa cytrynowa nadają się do uprawy doniczkowej. Pięknie wyglądają w glinianych naczyniach postawionych w nasłonecznionym miejscu balkonu lub tarasu. Można z nich zrobić ciekawie wyglądające kompozycje, które będą ozdobą przez całe lato.

Czy zapach odstrasza komary w ogrodzie?

Wśród roślin, które mają właściwości odstraszające komary, wymienić należy także kocimiętkę, która przyciąga koty. Można ją zasadzić w gruncie jako element rabat bylinowych. Również większe gatunki, jak np. surmia bignoniowa pomagają zniechęcić komary. Rośliny takie jak aksamitki i pelargonia pachnąca mają wydłużony okres kwitnienia. Dzięki temu przez długi czas zapewniają spokój od uciążliwych much i komarów.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zadbaj o to, aby w twoim otoczeniu pojawiły się rośliny odstraszające komary. Większość z nich można posadzić w ogrodzie czy na balkonie. Uprawiaj te rośliny i przekonaj się, że są naprawdę skuteczne. Z ich pomocą będziesz mógł bez obaw korzystać z ciepłych letnich wieczorów.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022