Ozdobna roślina odstraszająca komary
Komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides lub Plectranthus glabratus) to gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z obszarów tropikalnych, a w Europie spotykana jest głównie jako doniczkowa roślina ozdobna. Komarzyca wydziela silny zapach, który odpędza owady takie jak mole i komary, stąd jej popularna nazwa. Roślina potocznie nazywana jest też komarnicą i kadzidełkiem (nie mylić z kadzidłowcem), lub zamiennie pokrzelicą Forstera (Plectranthus forsteri).
Zastosowanie
Komarzyca można uprawiać jako roślinę okrywową, ze względu na brak mrozoodporności w gruncie jedynie do pierwszych przymrozków. Jeśli się jednak o nią właściwie zadba, życie plektrantusa można przedłużyć o dobre kilka sezonów. Jest względnie łatwa w uprawie domowej. Najczęściej hoduje się ją w warunkach domowych jako ozdobną roślinę doniczkową lub roślinę na komary na balkonie i tarasie.
Wygląd
Komarnica początkowo rośnie wyprostowana, z czasem wypuszczając długie, łukowato zwisające pędy osiągające długość nawet do kilkunastu metrów. Wraz ze wzrostem przyjmuje formę zwisającą. Późnym latem (lipiec-wrzesień) na pędach pojawiają się raczej niepozorne, małe kwiaty o jasnofioletowej lub białej barwie. Typowo dla roślin jasnotowatych, przyjmują kształt grzbiecisty i dwuwargowy. Kwiaty gromadzą się w formie gron o około 15 cm długości.
Roślinę można rozpoznać po charakterystycznych, opadających kaskadowo zielonych liściach z białą obwódką. To właśnie one stanowią największą ozdobę, stawiając komarzycę na czele popularnych roślin wiszących. Wraz ze starzeniem się rośliny, jej listki czerwienieją.
Zapach
Listki komarzycy po roztarciu i zgnieceniu wydzielają charakterystyczny zapach przypominający olej kamfory, dzięki czemu roślina skutecznie odstrasza niepożądane insekty. Cecha jest niezależna od odmiany. Plektrantus koleusowaty zapewni nam latem trochę spokoju od nieprzyjemnych ukąszeń komarów.
Odmiany komarzycy
Komarzyca – roślina występuje w wielu odmianach, różniących się głównie barwą i kształtem liści. Wszystkie z nich mają formę kaskadową i charakterystyczny zapach. Pośród najpopularniejszych wyróżnia się takie jak:
- „Variegata” lub „Marginatus” (nazwy stosowane zamiennie) – liście z białym, karbowanym brzegiem, łodygi osiągające nawet do 100 cm długości;
- „Cilatus” – liście jasnozielone z białymi plamkami;
- „Two Tone” – purpurowe pędy;
- „Green Mountain” – trójbarwne biało-zielono-żółte liście;
- „Elf” – liście w dwóch odcieniach zieleni;
- „Nico” – okrągłe liście z purpurowym zabarwieniem nerwów i blaszki liściowej.
Stanowisko: balkon, taras czy ogród?
Choć komarzycę można zasadzić w ogrodzie, najlepiej sprawdza się jako roślina balkonowa. Opadająca kaskada długich pędów komarzycy ma niezaprzeczalny urok dekoracyjny, roślina chętnie jest więc podwieszana w skrzynkach. Hodowla komarzycy w domu pozwoli też przedłużyć jej żywotność. Jak?
Ze względu na tropikalne pochodzenie, odmiany uprawiane w Polsce uznawane są za rośliny jednoroczne. Najlepszym miejscem w domu będzie parapet okienny wychodzący na południe/zachód, co gwarantuje roślinie ochronę przed zimnem i stałą ekspozycję na promienie słoneczne. Ważne, aby parapet nie znajdował się bezpośrednio nad kaloryferem, suche powietrze może bowiem prowadzić do wyschnięcia bryły korzeniowej.
Ogród i warunki klimatyczne
Plectranthus rośnie oczywiście jako bylina w naturze, potrzebuje jednak temperatury przynajmniej 18°C i nie znosi deszczu, nie jest więc polecana do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Jeśli jednak umieścimy ją w doniczce lub pojemniku, który da się przenieść do mieszkania na początku jesieni, komarzycę można przezimować. Przeczytaj jak!
Jak zimować komarzycę?
Aby przezimować komarzycę, jesienią należy przyciąć ją około 10-15 cm nad podłożem i przenieść w miejsce odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Stanowisko powinno być jasne i chłodne, przy utrzymaniu optymalnej temperatury 16°C. Na okres zimowania należy ograniczyć podlewanie, jednocześnie dbając o to, aby nie przesuszyć podłoża. Odcięte pędy można wykorzystać do rozmnożenia i przygotowania nowych sadzonek.
Po zimowaniu roślinie warto zapewnić stopniową ekspozycję na światło, najlepiej wystawiając doniczkę na kąpiele słoneczne. Unikniemy dzięki temu poparzenia pędów.
Uprawa i pielęgnacja
Plektrantus to roślina łatwa w pielęgnacji, aby jednak cieszyć się nią jak najdłużej, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jej pielęgnacji. Przeczytaj, co należy wiedzieć o uprawie komarzycy.
Jak pielęgnować komarzycę? Podstawy
Stanowisko: Komarzyca to roślina, która wymaga dużej ilości światła i najlepiej rosnąć będzie na słonecznym stanowisku. Półcieniste lub ciemne miejsce może skutkować blednięciem liści oraz powiększaniem się odstępów pomiędzy pędami i mało atrakcyjnym wyglądem łodyg. Roślina bardzo szybko się rozrasta, w donicy lub skrzynce musi być więc odpowiednia ilość miejsca.
Podlewanie: Regularne, przy czym należy unikać zarówno przesuszenia gleby jak i zastoju wody.
Sadzenie: Po zakończeniu sezonu zimnego podłoża i przymrozków, najbezpieczniej w połowie maja.
Gleba: Komarzyca nie ma specjalnych wymagań glebowych, można więc posadzić ją w najzwyczajniejszej ziemi kwiatowej. W celu zwiększenia przepuszczalności, ziemię ze sklepu ogrodniczego można wymieszać z kompostem i piaskiem.
Doniczka: Pojemnik, w którym rośnie komarzyca, powinien mieć wywiercone otwory w dnie, oraz właściwą warstwę drenażową. Pomiędzy sadzonkami (również tego samego gatunku) należy zachować odstęp co najmniej 20 cm. Komarzyca powinna być przesadzana i przycinana przynajmniej raz do roku, aby zachować prawidłowy wzrost szybko rozwijających się korzeni.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Nawożenie: Od wiosny do końca sierpnia nawóz płynny co dwa tygodnie, alternatywnie już przy sadzeniu do podłoża nawóz wolnodziałający. Najlepiej wybrać nawóz o zwiększonej zawartości potasu.
Rozmnażanie: Komarzycę można rozmnażać poprzez sadzonki pędowe umieszczane bezpośrednio w ziemi lub wodzie.
Naturalne kadzidełko na komary
Komarzyca plektrantus to roślina, która będzie nie tylko ozdobą balkonu, ale i skutecznym naturalnym środkiem na letnie owady. Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać jej uprawa balkonowa i jak najlepiej wyeksponować jej wdzięk. Powodzenia! Życzymy ci ogrodniczego sezonu wolnego od insektów!