Mirt zwyczajny to egzotyczna roślina, która nadaje się do uprawy w doniczce i ogrodzie. Może być oryginalną ozdobą w mieszkaniu, ale też w takich miejscach jak np. w hotelu lub restauracji. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o mirt w doniczce.
Mirt jest niezbyt często spotykaną rośliną doniczkową o ozdobnych i pachnących liściach. Jego gałązki z charakterystycznymi eliptycznymi liśćmi są wykorzystywane we florystyce jako zieleń cięta. Ten dekoracyjny gatunek ładnie prezentuje się jako powtarzający się akcent, dlatego polecany jest do ozdoby sali restauracyjnej lub korytarza w hotelu. Można go także uprawiać w mieszkaniu. Przeczytaj, jakie warunki trzeba zapewnić tym roślinom, aby cieszyć się ich delikatną urodą.
Mirt pospolity – opis gatunku, funkcja dekoracyjna
W naturze mirt jest dużym krzewem, który osiąga wysokość 5 m. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany w doniczce mirt zazwyczaj nie przekracza 1 m. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i dużym zagęszczeniem pędów. Liście są lancetowate, błyszczące i skórzaste. Ich barwa to ciemna zieleń. Gdy spróbujesz potrzeć je w palcach, poczujesz charakterystyczny słodki i intensywny zapach.
Mirt zwyczajny – stanowisko i uprawa
Uprawa mirtu w doniczkach jest możliwa przez cały rok. Latem można wynosić pojemniki z na taras lub do ogrodu. Chłodniejsze pory roku rośliny powinny spędzać na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Podłoże dla mirtu zwyczajnego powinno być przepuszczalne, lekko kwaśne i zasobne w składniki pokarmowe. Należy zadbać o regularne nawadnianie, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby. Mirt dobrze prezentuje się w doniczkach z naturalnych tworzyw, np. z terakoty, gliny lub kamienia.
Mirt potrzebuje dopływu świeżego powietrza, dlatego dobrze jest postawić go blisko wyjścia na balkon lub taras. Z tego samego powodu zaleca się wystawianie go na zewnątrz w ciepłe miesiące. Aby zapewnić mirtowi dobrą wentylację, nie powinno się go ustawiać gęsto wśród innych roślin.
W zimie mirt pospolity powinien przejść w stan spoczynku. Aby mu to umożliwić, najlepiej jest zainicjować ten proces przez ograniczenie częstotliwości podlewania. Pojemnik z mirtem powinien zostać przeniesiony w chłodne i jasne miejsce, np. do widnego garażu lub piwnicy. Idealna temperatura podczas zimowego odpoczynku to od 6 do 10 stopni Celsjusza.
Mirt – roślina o wielu zastosowaniach
Jadalne liście i owoce mirtu są wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej jako przyprawa. Same owoce przypominają nieco swoim wyglądem szyszkojagody jałowca. W smaku są słodkie i korzenne. Mirt znajduje także zastosowanie w celach leczniczych. Z jego części zielonych pozyskuje się olejek mirtowy. Używa się go do produkcji niektórych leków i kosmetyków.
Już w starożytności mirt był cenioną rośliną, również ze względu na swoje symboliczne znaczenie. Tradycyjnie był związany z nieśmiertelnością, miłością i wiernością. Wyplatano z niego wieńce na głowy dla młodej pary, a liście i gałązki były spalane dla uzyskania charakterystycznego zapachu. Obecnie mirt bywa elementem dekoracyjnym, np. w postaci drzewek stylizowanych na bonsai, ale także może być wplatany do wianków oraz używany do ozdoby stołów weselnych.
Kiedy przycinać mirt i jak go rozmnażać?
Gdy korona krzewu nie jest regularnie formowana, przybiera luźny kształt. Odpowiadają za to delikatne gałązki w połączeniu z zielonymi liśćmi. Aby mirt zwyczajny miał zwarty pokrój i by nadać mu określonego kształtu, polecane jest jego cięcie. W ten sposób można uzyskać koronę przypominającą kulę, stożek lub kolumnę. Krzew znosi przycinanie bardzo dobrze. Roślina ta jest wykorzystywana na formowane żywopłoty w ogrodach przydomowych w rejonie Morza Śródziemnego.
Cięcie najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną. Przy okazji można spróbować pobrać sadzonki pędowe i w ten sposób rozmnażać roślinę. W tym celu należy ucinać kilkucentymetrowe fragmenty pędów z wierzchołka. Następnie trzeba je umieścić w specjalnym podłożu do ukorzeniania. Można je zrobić samemu poprzez wymieszanie ze sobą części torfu i piasku. Po około 4 tygodniach pojawiają się pierwsze korzenie. Sadzonki warto od razu sadzić w docelowych pojemnikach, ponieważ mirt źle znosi przesadzanie.
Kwiat mirtu. Popularne odmiany
Mirt zwyczajny wytwarza pojedyncze białe kwiaty. Kwitnienie zaczyna się późną wiosną i trwa aż do września. Roślina wytwarza drobne kwiaty z pięcioma płatkami i wystającymi pręcikami. Wyglądają one jak jasne puszyste kuleczki. Po zapyleniu powstają niewielkie podłużne owoce w kolorze niebieskim lub białym.
Odmiany mirtu spotykane w uprawie doniczkowej różnią się wielkością oraz kolorem liści i owoców. Najpopularniejsze z nich to karłowata „Microphylla”, „Leucocarpa” wytwarzająca białe owoce oraz „Variegata” o dwubarwnych biało-zielonych liściach.
Symboliczna i pełna znaczeń roślina nadal chętnie stosowana do wykonywania ozdób, a także cenne źródło surowców dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego – mirt zwyczajny jest wszechstronnym, choć rzadko spotykanym gatunkiem. Jeśli masz taras lub ogród, możesz udekorować go za pomocą tego szlachetnego krzewu.
Zobacz także:- Psianka koralowa – uprawa, odmiana, pielęgnacja
- Bluszcz pospolity, nazywany także Hedera helix, to doskonała roślina do uprawy doniczkowej i ogrodowej. Sprawdź, jak uprawiać bluszcz doniczkowy!
- Rumianek pospolity – na czym polega jego uprawa? Poznaj tę roślinę i dowiedz się, jak ją hodować w swoim przydomowym ogrodzie!
- Bluszcz pospolity – piękny, trujący i pożyteczny. Sprawdź, jak dbać o Hedera Helix
- Róże miniaturowe – zapach ogrodu w twoim domu. Zasady pielęgnacji róż
- Aloes – roślina o oryginalnej urodzie i leczniczych właściwościach
- Jakie wymagania ma Vitis vinifera i jak ją uprawiać? Poznaj przydatne wskazówki dotyczące hodowli tej rośliny!
- Palma waszyngtonia – do domu i ogrodu. Poznaj zasady jej uprawy!
- Mięta – uprawa letniego zioła doniczkowego. Sprawdź, jakiej wymaga pielęgnacji!
- Glorioza – tropikalna roślina o pięknym wyglądzie. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować!
- Palma sabałowa – zwykła roślina o niezwykłych właściwościach
- Sukulenty – rośliny dla każdego! Sprawdź, jak je uprawiać