Zapamiętaj!
- Geranium to łatwy w uprawie kwiat, z którego można robić lecznicze nalewki i okłady 🌿
- Geranium potrzebuje 4–6 godzin w słońcu dziennie ☀️
- Podlewaj raz na 7–10 dni, uważając, aby nie przemoczyć gleby 💧
- Aplikuj nawóz co 14 dni w okresie wzrostu (wiosna i lato) 🌱
- Przycinaj rośliny, gdy zaczną się nierównomiernie rozrastać ✂️
- Geranium da się łatwo rozmnażać z uciętych pędów 🌱
Geranium (Pelargonium graveolens) należy do rodziny bodziszkowatych i pochodzi z Afryki. Cenne właściwości, łatwość uprawy i szybki wzrost czynią anginkę bardzo popularną rośliną doniczkową. Ze względu na cytrynowy zapach bywa też nazywana cytrynką. Pora na garść przydatnych informacji dotyczących zastosowania i pielęgnacji geranium!
Anginka – kwiat to nie jedyna ozdoba rośliny
Liście geranium są bladozielone i pokryte niewielkimi włoskami. Kwiatostany geranium są bardzo delikatne, najczęściej białe lub jasnoróżowe. Niestety, w uprawie pokojowej anginka kwitnie rzadko. Latem można wystawić roślinę na taras lub balkon. W takich warunkach prawdopodobnie wytworzy kwiatostany.
Anginka – uprawa
Podłoże powinno być przepuszczalne, z drenażem, lekko kwaśne lub obojętne. Zasadź geranium na słonecznym stanowisku i trzymaj w temperaturze pokojowej. W zimie warto przestawić je do chłodniejszego pomieszczenia (ok. 15°C).
Geranium – pielęgnacja
Geranium ma niewielkie wymagania. Jeśli znajdziesz dla niego słoneczne stanowisko i będziesz regularnie podlewać roślinę, z pewnością zaobserwujesz naprawdę szybki wzrost.
Geranium – podlewanie
Anginkę należy podlewać umiarkowanie, raz na tydzień, kiedy podłoże zdążyło już przeschnąć. Geranium to roślina, która źle reaguje na przelanie, dlatego w jej doniczce powinien znaleźć się drenaż. Aby zapobiec przelaniu rośliny, możesz też podlewać ją od dołu, wlewając wodę na podstawkę.
Geranium – nawożenie
Geranium należy nawozić w czasie wiosny i lata nawozem do pelargonii, co 14 dni. Jesienią i zimą nie należy nawozić rośliny. Zrezygnuj z dokarmiania dopiero co posadzonej rośliny – na kilka tygodni. Rośliny uprawiane w celach leczniczych dokarmia się nawozami naturalnymi.
Geranium – przycinanie
Anginka lubi się nierównomiernie rozrastać, dlatego czasem wymaga przycinania. Nie wyrzucaj ściętych liści i pędów geranium. Możesz je ukorzenić i podarować sadzonki bliskim.
Geranium anginka – rozmnażanie
Rozmnażanie geranium jest bardzo łatwe. Wystarczy ściąć zdrowy pęd lub liść rośliny i włożyć go do wody albo bezpośrednio do podłoża. Anginka bardzo szybko się ukorzeni. Możesz też wysiewać nasiona rośliny.
Problemy w uprawie i choroby geranium
Geranium jest rośliną wytrzymałą, jednak czasem chorują jej liście. Początkowo stają się żółte, a następnie schną i obumierają. Powodem jest przelanie rośliny, dlatego należy jak najszybciej umieścić ją w suchym i przepuszczalnym podłożu. Jeśli twoja anginka obumarła już w większej części, spróbuj ukorzenić ostatnie zdrowe pędy.
Pelargonia pachnąca może być atakowana przez przędziorki i mszyce. Owady należy od razu usunąć i wytrzeć liście wacikiem nasączonym w wodzie i szarym mydle. Jeśli w walce z chorobą lub szkodnikiem stosujesz środki chemiczne, nie używaj później rośliny w celach leczniczych.
Anginka – roślina, która odstrasza komary
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy geranium to roślina dla ciebie, po tej informacji będziesz mieć pewność! Otóż anginka to roślina, która odstrasza owady, w szczególności uciążliwe komary. Postaw geranium przy oknie, gdzie stworzy ona zapachową barierę ochronną dla nieproszonych gości. Tej rośliny nie może zabraknąć w twojej sypialni.
Anginka – właściwości
Ciepłe letnie wieczory to nie jedyny moment, kiedy obecność anginki w domu okazuje się nieoceniona. Roślina zawiera olejki eteryczne o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwbólowych. Z liści geranium przygotowuje się napary i nalewki. Można je również wykorzystać jako przyprawę do potraw.
Kwiatek anginka na ból ucha i stawów
Zgnieć lekko kilka liści geranium i obłóż nimi ucho, aby ból ustąpił. Okład ze zmiażdżonych liści można zastosować również przy bólu stawów czy ukąszeniach owadów.
Olejek z geranium do inhalacji
Inhalacje z dodatkiem olejku z geranium są pomocne jako remedium na katar i infekcje dróg oddechowych. Kilka kropli olejku dodanych do kąpieli zapewni spokój, odprężenie mięśni i dobry sen.
Czy roślina anginka jest bezpieczna dla zwierząt?
Niestety, geranium jest toksyczne dla zwierząt domowych, dlatego nie powinny mieć one dostępu do rośliny. Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele kotów. Te pupile często podgryzają rośliny doniczkowe, a wspięcie się na parapet czy półkę nie stanowi dla nich problemu.
Porady rośliniary 💬
Jeśli masz w domu ciekawskiego kota, nie musisz rezygnować z uprawy geranium. Możesz na przykład trzymać je na balkonie lub po zewnętrznej stronie okna. Jeśli chcesz mieć doniczki z kwiatami w domu, polecam storczyki, fiołki afrykańskie lub gerbery – są bezpieczne dla mruczków!
Pelargonia pachnąca, geranium – cena
Anginka to bardzo tania roślina doniczkowa. Sadzonka kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Jeśli znasz kogoś, kto posiada ten kwiat, możesz mieć ją za darmo. Wystarczy, że poprosisz o szczepkę anginki.
Czy warto uprawiać geranium?
Geranium ma cenne właściwości i możliwości zastosowania, dlatego z pewnością jest rośliną wartą uwagi. Anginka to piękna dekoracja wnętrz, z którą poradzą sobie również początkujący miłośnicy roślin. Ostrożność powinni jednak zachować właściciele zwierząt domowych. Jeśli do nich należysz, upewnij się, że obecność anginki w domu nie będzie zagrażała pupilowi!
ZALETY | WADY |
niska cena | toksyczne dla zwierząt domowych |
działa leczniczo na drogi oddechowe i skórę | źle reaguje na przelanie |
łatwo je pielęgnować i rozmnażać | może być atakowane przez mszyce i przędziorki |
nadaje się do ciętych bukietów | może nie zakwitnąć w pomieszczeniu |