Gerbera może poprawić jakość powietrza w twoim pomieszczeniu. To kolorowy kwiat, który idealnie nadaje się do dekoracji i bukietów. Niekiedy spotyka się ją pod nazwą Gerbera Daisy, ponieważ przypomina dużą stokrotkę. Czy rzeczywiście można porównać te dwie rośliny? Jakie wymagania gerbery należy spełnić, by pięknie rosła?

Charakterystyka gerbery doniczkowej

Gerbera (Gerbera jamesonii) jest byliną cebulową z rodziny astrowatych. Naturalnie występuje w Azji oraz Ameryce w ponad 50 odmianach. W Polsce hoduje się je w doniczce lub jako kwiat cięty. Warunki atmosferyczne w naszym kraju nie sprzyjają gerberom, nie są one tak mrozoodporne. Traktuje się je jako rośliny jednoroczne. Kwitną wiosną i latem. Posiadają atrakcyjny kwiatostan w wielu kolorach.

Wygląd

Przypomina przerośniętą stokrotkę, dlatego w nazwie handlowej często możesz spotkać Gerberę Daisy. W zależności od odmiany roślina ta może osiągać do 50 cm wysokości.

Pęd i liście

Ma gruby, omszony pęd, a na jego końcu wyrasta urokliwy kwiat. Liście są podłużne i wąskie, powycinane na końcach. Rosną w gęstych kępach. Do złudzenia przypominają listki mniszka lekarskiego. Od spodu mogą być pokryte delikatnym meszkiem, a ich kolor zmienia się w zależności od rozwoju. Młoda roślina posiada jasne liście, a dojrzały kwiat jest koloru ciemnej zieleni.

Kwiatostan

Kwiat gerbery to koszyk kwiatowy, którego płatki są rurkowate i językowate. W środku tworzy się „oczko” z kwiatów rurkowych. Ich kolor może być:

  • żółty;
  • czarny;
  • pomarańczowy;
  • brązowy.

Wokół „oka” wyrasta obwódka z kwiatów językowatych. Barwa zależy od rodzaju, a paleta kolorów jest naprawdę zróżnicowana. Zakwitają na bardzo jasne, delikatne kolory, aż po intensywne, krzykliwe odcienie.

Odmiany

Gerbera może również rosnąć w ogrodzie, choć naturalnie występuje na łąkach. Wszystko zależy od jej gatunku. Najbardziej popularne są gerbery karłowate do posadzenia w doniczce:

  • Gerbery Royal – to obszerny gatunek, który występuje pod różnymi nazwami w zależności od koloru kwiatów (np. Royal White, Royal Yellow). Są miniaturowe, idealnie nadające się do doniczki. Dorastają do maksymalnie 50 cm;
  • Gerbery Pasta – mają poskręcane końce płatków, wyglądają zjawiskowo, np. Pasta Toscana o różowych płatkach z żółtymi końcówkami, Pasta Carbonara o barwie kremowej, Pasta Rosata w kolorze pudrowego różu;
  • Gerbera Jamesona – rozłożysty kwiat w mocno różowej barwie. Jego kwiatostan jest obfity w małe płatki, które tworzą rozłożyste oczko.

Uprawa

Gerbery lubią dużo słońca. Najlepiej się czują na parapecie, oświetlonym balkonie lub ogrodzie. Mimo tego nie znosi palących promieni słonecznych, które w efekcie niszczą roślinę. Osłaniaj ją przed bezpośrednim działaniem słońca, zwłaszcza latem. W okresie letnim intensywnie kwitnie, dlatego potrzebuje ciepła. Najlepiej utrzymuj temperaturę 20–25°C w dzień oraz 16–18°C nocą.

Gerbera zimą odpoczywa, przechodzi w stan spoczynku. Idealna temperatura dla niej to 8–12°C.

Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne, lekko wilgotne. Dobrze, aby była lekko kwaśna, pH 5,5–6,5.

Gerbera kwitnie długo i okazale. Odpowiednie warunki sprawią, że może kwitnąć cały rok w doniczce.

Pielęgnacja

Pielęgnacja gerbery jest przyjemna i nieskomplikowana. Kwiaty potrzebują wilgotnego powietrza, ale nie możesz przesadzić z wodą. Powietrze w pomieszczeniu nie może być zastane. Wietrz pokój stosunkowo często, ale nie narażaj kwiatu na bezpośredni powiew.

Podlewanie

Gerbery źle reagują na nadmiar wody. Ich podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Podlewaj ją obficie, ale rzadko, gdy ziemia będzie lekko wilgotna. W momencie gdy gleba jest stale mokra, może zaatakować ją np. mącznik. Jeśli pojawi się na twojej roślinie, musisz stanowczo ograniczyć podlewanie.

Nawożenie

Nawóz do gerber musi być płynny, wieloskładnikowy z dodatkiem mikroelementów. Częstotliwość jego stosowania jest zależna od światła. Latem stosuj nawóz częściej niż raz w tygodniu. Warto skorzystać z nawozu do pelargonii lub biohumusu

Cięcie

Aby sadzonki gerbery miały nieograniczony dostęp do światła, musisz usuwać nadmiar liści. Nie dopuścisz wtedy do zatrzymania rozwoju pąków i pędów. Regularnie pozbywaj się starych, zżółkniętych liści. Jednorazowo zaleca się usunięcie 1/3 liści. Pomoże to pobudzić roślinę do rozrostu. Przekwitnięte rozety wystarczy wyłamać.

Rozmnażanie

Gerbery możesz rozmnażać przy pomocy podziału rośliny lub przez wysiew nasion.

Podczas dzielenia rośliny wyjmij bryłę korzeniową z podłoża, oczyść i podziel na mniejsze fragmenty. W ten sposób otrzymasz rozmnożone kwiaty.

Wysiewanie z nasion powinno się odbyć od razu po ich zbiorze, aby mieć pewność, że wykiełkują. Wysiewem zajmij się na przestrzeni grudnia lub stycznia albo lipca i sierpnia.

Korzyści wynikające z uprawy gerbery

Gerbera to roślina ozdobna. Poza zadowalającym wyglądem posiada ogromny potencjał produkowania tlenu. Odpowiadają za to liście, które mają właściwości transpiracyjne wody. Tym samym nawilżają powietrze, zwiększają wilgotność powietrza oraz oczyszczają je z toksyn.

Choroby atakujące gerbery

Jak każdy kwiat, gerbera również może zachorować lub zostać zaatakowana przez szkodniki:

Zobacz także  Falenopsis – tropikalny storczyk o efektownych kwiatach. Jak prawidłowo pielęgnować ćmówkę w domu?

Zimowanie gerber w doniczkach

Każda gerbera, nawet hodowana w ogrodzie, może przezimować w kontrolowanych warunkach. Zimą przechodzi w stan spoczynku i nie należy go zakłócać. Gerberę ogrodową musisz przesadzić do doniczki, aby móc zanieść ją do pomieszczenia. Temperatura powinna wynosić nie więcej niż 12°C. Zmiana tego czynnika naruszy odpoczynek rośliny. Nawet zimą musi mieć dostęp do światła. Warto umieścić ją na parapecie przy oknie i grzejniku. Możesz ją podlewać co 2 tygodnie.

Gerbery to piękne kwiaty w różnych odcieniach i barwach. Nadają się do wszelakiego rodzaju dekoracji. Bez problemu dobierzesz odpowiedni rodzaj do swoich preferencji, ponieważ każda z nich jest wyjątkowa.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022