Fiołek afrykański to niewielka roślina, która kwitnie niemal przez cały rok. Wytwarza drobne, fioletowo-niebieskie kwiaty. Przeczytaj, jak uprawiać ten gatunek w domu, aby atrakcyjnie się prezentował.
Fiołek afrykański tak naprawdę wcale nie jest fiołkiem. Choć jest do niego bardzo podobny, to nie ma nic wspólnego z europejskimi fiołkami w doniczce. To jeden z gatunków sępolii – sępolia fiołkowa. Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki, gdzie porasta zacienione tereny. Jak go podlewać? Jakie wybrać podłoże? Na co zwrócić uwagę przy przesadzaniu? Czy łatwo go rozmnożyć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Jak wygląda fiołek afrykański?
Sępolia fiołkowa jest rośliną ozdobną zarówno z liści, jak i kwiatów. Jej ciemnozielone, mięsiste, pokryte włoskami, owalne liście ułożone są w rozety o średnicy nawet 40 cm i dorastają do 20 cm wysokości.
Fiołek afrykański zakwita fioletowo-niebieskimi, pojedynczymi kwiatami. Co prawda obecnie można spotkać wiele odmian mających kwiaty także w innych kolorach, jednak należy pamiętać, że oryginalne barwy tej rośliny są właśnie fioletowo-niebieskie. Kwitnie praktycznie cały rok z krótką przerwą w okresie zimowym.
Uprawa fiołka afrykańskiego
Fiołek afrykański nie jest trudny w uprawie, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. W przeciwieństwie do innych fiołków w doniczce nie nadaje się do uprawy na zewnątrz, gdyż nie jest odporny na wahania temperatur. Najlepiej czuje się na domowym parapecie
Stanowisko dla fiołka afrykańskiego
Liście sępolii fiołkowej są wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Wystawione na ich bezpośrednie oddziaływanie mogą się przebarwiać i obumierać. Idealnym stanowiskiem będzie parapet północny czy zachodni lub inne cieniste miejsce.
Fiołek afrykański nie lubi gorąca. Optymalny przedział temperatur to 16–18°C. Powyżej 25°C roślina może zacząć usychać. Nie lubi też miejsc zimnych, poniżej 15°C. Zły dobór stanowiska spowoduje, że fiołek afrykański nie będzie zakwitał.
Podlewanie fiołka afrykańskiego
Fiołek afrykański potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Nie może być ono jednak przelane, ponieważ to prowadzi do gnicia rośliny. Dwa razy w tygodniu wlewaj wodę do podstawki i ustaw w niej fiołka na 30 minut. Po tym czasie wylej wodę – roślina pobrała już jej wystarczającą ilość.
Woda do podlewania fiołka afrykańskiego powinna być przegotowana lub odstana. Nadaje się do tego także deszczówka. Pamiętaj, by była w temperaturze pokojowej. Fiołki afrykańskie nie lubią zraszania.
Podłoże dla fiołka afrykańskiego
Ziemia dla fiołka afrykańskiego powinna mieć pH w zakresie 6–7. Najlepiej sprawdzi się podłoże próchnicze lub substrat torfowy. Ziemię należy zasilać nawozem raz na dwa tygodnie. Należy użyć połowy porcji nawozu oznaczonej na opakowaniu.
Rozmnażanie i przesadzanie fiołka afrykańskiego
Najprostszym sposobem rozmnażania sępolii fiołkowej są sadzonki liściowe. Najlepiej pobierać je po okresie kwitnienia. Jest to czas, kiedy roślina nie musi zużywać energii na produkcję kwiatów, więc lepiej zniesie ten zabieg. Pobrane sadzonki można ukorzeniać w mieszance torfu z piachem lub w specjalnym podłożu do ukorzeniania, które możesz kupić w sklepach ogrodniczych.
Młode sadzonki należy umieścić w temperaturze 20–25°C. Jeśli nie masz specjalnej maty grzewczej, dobrym miejscem będzie parapet nad kaloryferem. Istotna dla rozwoju młodych roślin jest także wilgotność powietrza. Możesz umieścić je w szklarni domowej lub pod szklanym kloszem. Ukorzenianie fiołka afrykańskiego trwa około 4–6 tygodni.
Młode, ukorzenione sadzonki możesz przesadzić do docelowego podłoża, do doniczki o średnicy około 6 cm. Kiedy rozeta osiągnie rozmiar wykraczający poza obszar doniczki, to znak, że należy przesadzić roślinę. W tym czasie możesz ją także rozsadzić do kilku pojemników. Fiołek afrykański kwitnie po około pół roku od ukorzenienia. Jest możliwe też rozmnażanie sępolii fiołkowej z nasion, jednak robi się to tylko w profesjonalnych szklarniach. Proces ten jest dość trudny i długotrwały.
Błędy w uprawie fiołka afrykańskiego
Najpoważniejszym błędem w uprawie sępolii fiołkowej jest jej przelanie. Już pierwsze może spowodować obumarcie rośliny. Dzieje się tak dlatego, że zbyt mokre korzenie zaczynają gnić i nie są w stanie dostarczać roślinie składników odżywczych. Gnije cały fiołek afrykański. Możesz spróbować ratować przelaną roślinę. Należy wyjąć ją z podłoża i dokładnie oczyścić ze wszystkich zgniłych tkanek. Po tym zabiegu pozostaw sępolię do wyschnięcia na 1–3 dni. Tak przygotowaną roślinę posadź do nowego podłoża.
Zdecydowanie łatwiej uratować przesuszonego fiołka afrykańskiego. Zwiędłą sępolię należy wyjąć z podłoża i wstawić do naczynia z odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Gdy liście staną się na powrót sprężyste, wsadź roślinę do nowego podłoża.
Innym błędem w uprawie fiołka afrykańskiego jest wystawienie go na działanie zbyt intensywnych promieni słonecznych. Liście odbarwiają się, pojawiają się na nich plamy. Ratunkiem dla rośliny jest przeniesienie go do bardziej zacienionego miejsca.
Fiołek afrykański jest rośliną dość prostą w uprawie. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby cieszyć się kwiatami praktycznie przez cały rok.