Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium), znana też jako pelargonia zwisająca, dodaje charakteru każdemu balkonowi czy parapetowi. Jak jej nazwa wskazuje, w pokroju przypomina zwisający bluszcz. Pelargonium peltatum pochodzi z Afryki Południowej, skąd już jako mieszaniec rozprzestrzeniła się po całym świecie. Kwiat ozdobny jest połączeniem wspomnianej odmiany z innymi, nieokreślonymi gatunkami pelargonii. Cechują się one większą odpornością na niekorzystne warunki niż Pelargonium peltatum i są znane właśnie jako pelargonie bluszczolistne. Jak trzeba się o nie zatroszczyć? Pelargonia bluszczolistna pełna jest uroku. Poznaj ją bliżej już teraz.

Pelargonia bluszczolistna – charakterystyka

Pelargonie bluszczolistne mają zwisające, płożące się łodygi. Maksymalnie osiągają długość 1,5 m. Rośliny wypuszczają naprzemianlegle błyszczące i mięsiste liście, które kształtem przypominają bluszcz, stąd nazwa. Niektóre odmiany mają także wyróżniające się kolorem nerwy. Kwiaty pelargonii bluszczolistnej mogą być pełne lub pojedyncze. Są bardzo interesujące i tworzą kilkukwiatowe baldachy. Wygląd kwiatu może bardzo się różnić w zależności od odmiany. Warto wspomnieć, że są też pelargonie o dwubarwnych kwiatach.

Jakie kolory może mieć pelargonia bluszczolistna – odmiany rośliny

Ciekawym sposobem na aranżację balkonu może być wykorzystanie wielu odmian pelargonii bluszczolistnej. Kompozycje z użyciem kwiatu ucieszą oko domowników i gości. Aby stworzyć takie połączenia, warto najpierw przyjrzeć się popularnym odmianom rośliny. Wśród najciekawszych są pelargonie zwisające pełne, ale warto wymienić także:

 • ‘White Glacier’ to pelargonia bluszczolistna biała, uzupełniona czerwienią;
 • ‘Black Night’ o intensywnie fioletowych kwiatach, wpadających niemal w czerń;
 • ‘Lilac Gem’ o fioletowo-różowych kwiatach i krótkich pędach dorastających do 70 cm;
 • ‘Royal Night’ to pelargonia zwisająca czerwona, której pędy dorastają do 70 cm;
 • ‘Villetta Lilac to pelargonia bluszczolistna fioletowa, również o stosunkowo krótkich pędach (mniej niż 70 cm);
 • ‘Pink Sybil’ o intensywnie różowych kwiatach, które kolorem przypominają wręcz zabawki dla małych dziewczynek. Tutaj pędy maksymalnie osiągają 70 cm;
 • ‘Alpina’ to pelargonia biała zwisająca, z czerwonym oczkiem, tym razem to roślina o długich pędach, bo nawet 150-centymetrowych;
 • ‘Stellena’ jest odmianą o różowych kwiatach z białym obramowaniem, która ma pędy rozrastające się nawet do 150 cm.

Pelargonie bluszczolistne – sadzonki i nasiona

Sklepy internetowe mają zazwyczaj duży wybór takich roślin, a ceny nie są wysokie. Ile zapłacisz za pelargonie bluszczolistne? Sadzonki kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Nie jest to zatem wielki wydatek, a roślina może być naprawdę efektowna.

W jakiej jeszcze formie możesz kupić pelargonie bluszczolistne? Nasiona to to bardzo podobny wydatek, a z nasion wyhodować można od razu wiele kwiatów. Tutaj jednak ten proces potrwa dłużej i będzie wymagał odrobinę wysiłku.

Jak uprawiać pelargonię bluszczolistną?

Pelargonia bluszczolistna jest jedną z łatwiejszych roślin w uprawie, spośród tego typu sadzonek, ale jej wymagania są wciąż dość wysokie. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Pelargonia bluszczolistna – stanowisko i wymagania

Stanowisko pelargonii zwisającej musi być nasłonecznione, aby kwiaty optymalnie się rozwinęły. 

 1. Roślinę trzymaj w pełnym słońcu. 
 2. Możesz ją ustawić na balkonie, kiedy temperatury przestaną spadać poniżej 5 stopni Celsjusza w nocy, czyli nie wcześniej niż w połowie maja. 
 3. Stanowisko powinno być możliwie osłonięte od wiatru, ponieważ pędy tego gatunku są dość kruche i podmuchy powietrza mogą je połamać.

Podłoże pelargonii bluszczolistnej musi być żyzne i przepuszczalne. Najlepiej kupić specjalną mieszankę do roślin kwitnących, balkonowych lub konkretnie do pelargonii. Nie zapominaj o warstwie drenażowej. Miej też na uwadze, że donica na roślinę musi mieć dziurki. Brak odpływu może spowodować gnicie korzeni.

Pelargonia bluszczolistna – pielęgnacja

Pelargonię zwisającą musisz podlewać tak, aby nie dopuścić do przeschnięcia gleby, czyli regularnie.

Nawożenie również musi być częste. W okresie kwitnienia pamiętaj o nim raz na tydzień, bo inaczej pelargonia może zaprzestać kwitnienia. Najlepiej użyć specjalnego nawozu do roślin kwitnących balkonowych lub właśnie dla pelargonii bluszczolistnej. Zimowanie to czas, kiedy powinieneś przenieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze od 5°C do 10°C, zaprzestać jej nawożenia i rzadziej podlewać. 

Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnych

Roślinę można rozmnażać na dwa sposoby:

 1. Pobieranie sadzonek z dorosłego okazu. To najczęściej używany sposób, przy którym musisz wybrać młode pędy pelargonii zwisającej. Sadzonki pobiera się od później wiosny do lata.
 2. Pobieranie nasion pelargonii zwisającej. Niestety, często rośliny nie przypominają dojrzałego okazu, dlatego ta forma rozmnażania jest rzadko praktykowana w domowych uprawach.

To podstawowe informacje o pelargonii zwisającej, które wystarczą początkującemu entuzjaście tych kwiatów. Sadzonki pelargonii bluszczolistnych nie kosztują wiele, a mogą dostarczyć naprawdę ciekawych wrażeń estetycznych. Nic dziwnego, że wiele osób interesuje się tymi pięknymi roślinami.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021