Masz już dość latających małych chrabąszczy w twoim ogrodzie? W naszym artykule przedstawiamy, czym charakteryzuje się guniak czerwczyk i jak z nim walczyć. Wyjaśniamy, czy jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka.
Guniak czerwczyk to uciążliwy, mały kuzyn znanego chrabąszcza majowego. W Polsce występują trzy gatunki tego owada. Pojawia się w czerwcu i może popsuć niejeden letni wieczór w ogródku. Sprawdź, komu najbardziej zagraża ten owad, jakie szkody wyrządza i jak z nim walczyć.
Guniak czerwczyk – charakterystyka małego chrabąszcza
Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale) jest małym chrząszczem pochodzącym z rodziny poświętnikowatych oraz rodziny chrabąszczowatych. Poza czerwczykiem, który występuje na terenie całego kraju, w Polsce spotkać też można Amphimallon assimile i Amphimallon ruficorne. Te gatunki są bardzo rzadkie, pojawiają się jedynie w południowej części kraju i dodatkowo wpisane są do listy chronionych owadów.
Od czerwcowego guniaka różnią się ubarwieniem i niektórymi szczegółami anatomicznej budowy, między innymi długością włosków rosnących na przedpleczu.
Jak wygląda guniak czerwcowy?
Guniak czerwczyk jest często mylony z chrabąszczem majowym. Podstawową różnicą między tymi owadami jest to, że guniak jest zdecydowanie mniejszy. Jego dorosła forma osiąga około 1,8 centymetra długości. Ponadto ten szkodnik ma ciało pokryte okrywą skrzydeł w kolorze żółtobrązowym, miodowym lub brunatnym. Wokół jego głowy dostrzec można osłonę, która składa się z jasnych włosków. Owad posiada również czułka składające się z dziewięciu członów, z których zaledwie trzy to blaszki buławki. Jego przedplecze jest gęsto owłosione – u samca jest wełniste i dłuższe niż u samicy.
Gdzie można spotkać małego chrabąszcza?
Zastanawiasz się, gdzie najczęściej można spotkać guniaka czerwczyka? Występuje on na terenie całej Polski. Spotkać go można przede wszystkim na obrzeżach lasów, na pastwiskach, zrębach czy też ugorach. Bardzo często widuje się go również w pobliżu różnych zbiorników wodnych, jak i w środowisku miejskim, na przykład w ogrodach, parkach, trawnikach czy nawet skwerach miejskich. Amphimallon solstitiale można także zaobserwować na plantacjach, sadach i polach. Warto wspomnieć, że ten chrabąszcz uaktywnia się późnym wieczorem – fruwa w poszukiwaniu osobnika do poczęcia kolejnego pokolenia.
Czy guniak czerwczyk jest niebezpieczny dla życia człowieka?
Guniak czerwczyk nie jest niebezpiecznym owadem. Jego wysoka aktywność spowodowana jest poszukiwaniem drugiej połówki. Dlatego niektórym osobom może się wydawać, że chrabąszcz chce je zaatakować. Jest to bardzo uciążliwy owad, który może uprzykrzyć życie. Może on na przykład wlecieć do mieszkania czy też wpaść pod odzież wierzchnią, czy nawet wczepić się we włosy w przypadku spacerowiczów, czy rowerzystów. Takie spotkanie na pewno będzie nieprzyjemne, ale nie groźne. Owad nie posiada silnego aparatu gębowego, nie przetnie ludzkiej skóry, więc nie ma się czego obawiać.
Co najczęściej guniak czerwczyk atakuje i niszczy?
Guniak czerwczyk atakuje i niszczy tylko rośliny. Dorosłe osobniki przede wszystkim podgryzają liście i kwiaty rosnące na drzewach. Ich szkodliwość bywa zauważalna dopiero w momencie pojawienia się ich inwazji. W takich sytuacjach może dość nawet do gołożeru. Groźniejsze są jednak pędraki tego chrabąszcza. Są one białe i tłuste, żerują w ziemi, gdzie podgryzają korzenie roślin. Znaleźć je można w trawniku, roślinach uprawnych i ozdobnych. Ich obecność można zauważyć przez żółte placki znajdujące się na murawie, ponieważ larwy osłabiają swoją zdobycz, a w niektórych przypadkach uśmiercają ją.
Co przyciąga Amphimallon solstitiale?
Co przyciąga uwagę guniaka czerwczyka? Jest to w większości przypadków otoczenie wysokich bądź nieco niższych drzew, na przykład brzóz lub wierzb. Insekty zazwyczaj gromadzą się w wysokich miejscach. Uważa się, że te małe chrabąszcze chętnie fruną do obiektów, które wyróżniają się kolorem. Lubią okolice domów o jasnym kolorze elewacji. Przypadkowo mogą także zbliżyć się do osoby, która będzie miała na sobie ubrania w jasnej barwie. Owady chętnie pojawiają się również w punktach odosobnionych (jakiś starych, samotnych budowli). Wabi je również światło, dlatego potrafią zlatywać się do latarni.
Jak zwalczyć inwazję guniaka czerwczyka?
Zwalczanie inwazji guniaka czerwczyka jest dość trudne. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które ograniczają liczebność tych szkodników. Wymienić można tutaj między innymi:
- wykonywanie zabiegów mechanicznych typu głębokie przekopanie ogródka – wyciągnięte na powierzchnię ziemi larwy zostaną pożarte przez ptaki, krety, pasożytnicze nicienie lub inne gryzonie (pędraki szybko wysychają, więc można je też zebrać i wyrzucić do kosza);
- wyłożenie plandeki pod drzewem i strząśnięcie z niego dorosłych owadów;
- stosowanie różnych dostępnych środków ochrony.
Wiesz już, czym jest guniak czerwczyk. Jeśli jego obecność stanie się uciążliwa, to wypróbuj jeden ze sposobów zwalczania tego chrabąszcza. Pamiętaj, że nie jest on groźny dla twojego zdrowia, ale może wyrządzić liczne szkody w twoim ogrodzie.