Zapamiętaj!
- Budleję Dawida ścina się po ustaniu mrozu, na przełomie marca i kwietnia ✂️
- Powinno się uciąć wszystkie martwe, cienkie, przemarznięte i słabe gałązki ✂️
- Nie ucinaj roślin gdy pada deszcz ✂️
- Skróć wszystkie pędy na wysokość około 20 cm nad ziemią ✂️
Krótko o budlei Dawida
Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to inaczej omżyn albo motyli krzew. Preferuje gleby żyzne i dobrze przepuszczalne, a stanowisko dla rośliny w ogrodzie powinno być dobrze nasłonecznione. Sadzonki budlei Dawida można umieścić również w donicach.
Najlepszy czas, by posadzić motyli krzew w ziemi, to październik lub maj. Silne cięcie budlei na wiosnę wzmacnia roślinę i pobudza ją do wypuszczania młodych pędów. Krzew ozdobny po przycięciu rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość od 1,5 do 2 metrów – a niektóre okazy sięgają nawet 5 metrów! Pąki, z których rozwija się kwiatostan, pojawiają się na skróconych wiosną pędach tegorocznych.
Kiedy przycinać budleję Dawida w przydomowym ogrodzie?
Omżyn zakwitnie latem, najczęściej w czerwcu. Fioletowy kwiatostan rozwija się aż do października włącznie, zatem w tym okresie należy wstrzymać się z bardziej inwazyjnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Budleję Dawida uprawianą w ogrodzie należy przycinać wcześnie po zimie, po ustąpieniu mrozów – najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Przymrozki mogą nieodwracalnie uszkodzić nowe pędy. Cały krzew szybko się zregeneruje, ale wypuści mniejsze kwiaty w mniejszej liczbie.
Pielęgnacja krzewu budlei Dawida – ochrona pędów rośliny przed zimnem
Przy wykonaniu cięcia budlei wiosną nie ma takiego ryzyka osłabienia krzewu, jakie występowałoby podczas przycinania go późną jesienią. Trzeba jednak dodatkowo zabezpieczyć roślinę przed nastaniem zimy, nie tylko po jesiennym sadzeniu. W tym celu wykonuje się następujące czynności:
- usunięcie przekwitłych kwiatostanów;
- usypanie kopczyka z ziemi, liści i trawy na wysokość ok. 15–20 cm, który okryje dolne części rośliny;
- pobranie zdrewniałych i najgrubszych pędów, które mogą posłużyć do rozmnażania krzewu i powiększenia uprawy budlei.
Czemu na wiosnę?
Pewnie się zastanawiasz, dlaczego dokładnie przycięcie budlei na jesień byłoby złe. Otóż ścięte pędy są wystawione na wszelkie warunki pogodowe. Wyobraź sobie wyjść w zimę bez butów – tak właśnie by się czuła budleja ścięta w listopadzie!
Cięcie budlei na wiosnę – jak prawidłowo przyciąć krzew ozdobny?
Spośród wszystkich odmian budlei omżyn wyróżnia się rozmiarem pokroju oraz szybkością regeneracji. Dzięki temu roślina powinna odrodzić się, nawet jeżeli ogrodnik popełni spory błąd. Podczas cięcia budlei Dawida na wiosnę należy skrócić wszystkie pędy na wysokość ok. 20 cm nad ziemią. Ponadto wycina się w całości wszystkie części, które są:
- zbyt cienkie;
- martwe;
- pokładające się;
- przemarznięte;
- słabe.
Wiosenne cięcie gałązek jednorocznego krzewu odbywa się według uniwersalnych zasad. To znaczy, że należy ciąć w odpowiednich warunkach pogodowych. Duże znaczenie dla późniejszej kondycji rośliny ma również technika. Mocne cięcie budlei na wiosnę wykonuje się:
- podczas słonecznego dnia, kiedy nie pada;
- za pomocą ostrego narzędzia, które nie zmiażdży pędów krzewu;
- na ukos, na zewnątrz omżynu.
Co dalej po cięciu budlei?
Zabieg cięcia należy wykonać pod odpowiednim skosem, gdyż w ten sposób zapobiega się, aby wilgoć nie zalegała na przyciętych pędach. Nadmiar wody w tych miejscach mógłby powodować choroby grzybowe. Aby uniknąć dotkliwych ran budlei, lepiej zawczasu wyposażyć się w dobrze naostrzony sekator lub nożyce. Kiedy budleja bardzo szybko rośnie, przyrastające części błyskawicznie stają się coraz twardsze i grubsze.
Gdy budleja Dawida kwitnie, krzew przyciąga mnóstwo motyli, stąd zresztą jedna z jego nazw. Kwiaty budlei Dawida zawierają wyjątkowo dużo nektaru. Roślina potrzebuje optymalnych warunków i składników odżywczych, by mogła go wytwarzać w odpowiedniej ilości. Dlatego tak ważny jest odpowiedni nawóz – aplikowany po cięciu budlei na wiosnę i jeszcze 2–3 razy w ciągu roku.
Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida wczesną wiosną
Stan oraz żyzność gleby w kwietniu i w maju są kluczowe dla prawidłowego wzrostu rośliny. Do nawożenia omżynu najlepiej nadają się następujące środki i metody:
- preparaty azotowe podczas wegetacji;
- specyfiki potasowe po sezonie;
- środki wieloskładnikowe;
- obornik lub kompost.
Budleja jest krzewem, który wymaga od hodowcy ciągłej uwagi. Ważne, by nie zakwasić gleby. Generalnie budleje wolą zasadowe podłoże – dotyczy to wszystkich odmian, nie tylko omżynu. Warto także od czasu do czasu spulchnić ziemię wokół rośliny. Po cięciu wiosną budleja może wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Zwłaszcza młode okazy są mocno narażone na przesuszenie, kiedy przez długi czas nie pada. Pozostawienie kropel wody na liściach przy dużym nasłonecznieniu może zaś przyczynić się do oparzeń – objawiają się w formie ciemnych, brązowych plam.
Cięcie budlei na wiosnę – czym grozi złe przycinanie lub brak cięcia budlei?
Pozostawienie krzewu samemu sobie w naturalny sposób spowoduje jego zdziczenie. Pędy zaczną rozrastać się we wszystkich kierunkach, staną się też bardziej zagęszczone. To uniemożliwi bujne ukwiecenie, na którym przecież ogrodnikom zależy najbardziej.
Brak cięcia budlei na wiosnę nie wpłynie negatywnie na jej żywotność. Roślina powinna przetrwać bez większego problemu, ale utraci swoje największe walory estetyczne. Bez umiejętnego przycinania trudno o uzyskanie dużych, stożkowatych kwiatów oraz przyciągnięcie większej liczby kolorowych owadów.
Cięcie budlei na wiosnę nie powinno sprawiać poważniejszych trudności. Zajmuje także stosunkowo niewiele czasu. Wystarczy włożyć minimum wysiłku w pielęgnację omżynu, by piękny krzew stał się jedną z najpiękniejszych ozdób całego twojego ogrodu!
Masz jakieś uwagi do powyższych wskazówek i na swojej działce robisz coś inaczej? Może cięcie wykonujesz jakąś alternatywną techniką? Zachęcamy do wymiany opinii i doświadczeń z budlejami Dawida w komentarzach do poradnika!
Najczęściej zadawane pytania
Czy budleję trzeba przycinać?
Tak. Cięcie budlei na wiosnę jest konieczne, aby jej kwitnienie było obfite i gęste, a roślina zachowywała ładny pokrój.
Jak podciąć budleję na wiosnę?
Podczas cięcia motylego krzewu należy skrócić wszystkie pędy do ok. 20 cm nad ziemią. Usuń martwe, przemarznięte i słabe gałązki. Pamiętaj, aby przycinanie przeprowadzać za pomocą ostrego narzędzia podczas słonecznego dnia. Gałązki tnij na ukos.
Jak obcinać przekwitłe kwiaty budlei?
Przekwitłe kwiaty warto lepiej uciąć niż oberwać. Zachęci to roślinę do przedłużenia okresu kwitnienia. Należy to zrobić na drugą połowę lata (najlepiej pod koniec lipca).
Co zrobić żeby budleja pięknie kwitła?
Aby budleja pięknie zakwitła, należy ją uciąć na wiosnę. W okresie wegetacji dobrze jest wspomóc ją nawozem.