Kwiaty są pierwszym ze zwiastunów wiosny. Pojawiają się, kiedy słońce zaczyna coraz częściej wysnuwać się zza chmur, noce są cieplejsze, a z ziemi na dobre znika pokrywa śnieżna. Sprawdź, jakie fioletowe kwiaty wiosenne będziesz mógł podziwiać tego sezonu!

Zapamiętaj!

 • Poznaj najpopularniejsze fioletowe kwiaty wiosenne i ich cechy charakterystyczne!
 • Na przykład krokusy – te małe, ale bardzo wiosenne kwiaty, pojawiają się już w lutym i marcu. To jedne z pierwszych roślin, które zaczynają kwitnąć po zimie.
 • Hiacynty, z drugiej strony, to wyższe rośliny o intensywnym zapachu. Są one piękne w połączeniu z innymi wiosennymi kwiatami, takimi jak szafirki czy przylaszczki.
 • Irysy, z kolei, kwitną później wiosną i mogą stanowić atrakcyjny element ogrodu aż do początku lata.

Fioletowe kwiaty wiosenne – kosaniec żyłkowany

Irys żyłkowany, nazywany również kosańcem (Iris reticulata) to wczesnowiosenna roślina cebulowa, którą chętnie uprawia się w ogrodach. To jedna z najpiękniejszych odmian irysów. Nazwa rośliny odnosi się do charakterystycznego siateczkowatego wzoru, który pokrywa cebule kwiatowe.

Irys rośnie w częściowo zacienionych lub słonecznych miejscach. Za sprawą jego ozdobnego charakteru najczęściej można go spotkać na skalniakach, rabatach, obwódkach, pojemnikach, ale też w donicach. Preferuje przepuszczalną, lekko zasadową i umiarkowanie suchą glebę. Kwitnie w marcu.

Kosaniec jest rośliną o wyprostowanym pokroju, która osiąga do 20 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami wyrastającymi na szczytach pędów i składającymi się z sześciu płatków – trzech odwiniętych do dołu i trzech wzniesionych pionowo. Irys może występować w niebiesko-fioletowej lub purpurowej barwie. Można go spotkać w marcu, w towarzystwie krokusów, mini tulipanów i krokusów.

Wiosenny kwiat – zawilec grecki

Zawilec grecki, nazywany również powabnym (Anemone blanda) to kwiat cebulowy, który kwitnie od kwietnia do czerwca. Preferuje próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną lub zasadową glebę o umiarkowanej wilgotności oraz słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska. Najczęściej spotkamy go w wiejskich ogrodach, na obwódkach rabat, samych rabatach i pod koronami drzew.

Zawilec rośnie w kępach, które osiągają do 15 centymetrów wysokości. Roślina wytwarza na przedwiośniu okrągłe w zarysie, dość duże, mocno powycinane i postrzępione liście o dłoniastym kształcie, które osadzone są na długich ogonkach i zebrane w luźną rozetę, która nieco przypomina paproć.

W kwietniu roślina tworzy wzniesiony, górujący nad liśćmi, owłosiony i sztywny pęd, na którego szczycie wyrasta pojedynczy kwiat. Ten posiada okółek długich, wąskich i lancetowatych płatków, które otaczają wypełnione żółtymi pręcikami dno kwiatowe. Kwiaty są najczęściej fioletowe lub niebiesko-fioletowe, ale występują również białe, błękitne i różowe odmiany.

wiosenny kwiat - zawilec grecki

Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny – hiacynt

Hiacynt (Hyacinthus) to roślina należąca do podgrupy kwiatów cebulowych. Posiada małe wymagania glebowe, ale najlepiej kwitnie w żyznym, przepuszczalnym i piaszczystym podłożu o obojętnym odczynie. Hiacynty preferują stale wilgotne gleby oraz nasłonecznione lub częściowo zacienione podłoże. Kwiaty z powodzeniem można sadzić na skalniakach, rabatach, obwódkach rabat, a nawet w pojemnikach i doniczkach.

Hiacynty dorastają do 30 centymetrów wysokości. Roślina posiada mięsiste, błyszczące, równowąskie liście, pośród których wyrasta gruby pęd kwiatostanowy o maksymalnej wysokości dosięgającej 20 centymetrów. W zależności od miejsca posadzenia, kwiaty kwitną od stycznia do maja przez okres około dwóch tygodni. Można spotkać odmiany w kolorach:

 • fioletu;
 • bieli;
 • żółci;
 • pomarańczy;
 • czerwieni;
 • purpury;
 • różu;
 • lilii;
 • błękitu.
jeden z pierwszych zwiastunów wiosny - hiacynt

Ciekawostka

Według mitologii greckiej hiacynt wyrósł na miejscu śmierci pięknego młodzieńca o tym samym imieniu. Z tego powodu ten piękny kwiat często kojarzony jest ze smutkiem i żałobą, utratą ukochanego.

Pojawia się wczesną wiosną – śnieżnik

Śnieżnik (Chionodoxa) to kwiat z grupy roślin cebulowych, który kwitnie wczesną wiosną w przepuszczalnej, gliniastej, piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej glebie o obojętnym odczynie. Jego piękne, drobne kwiaty można spotkać na skalniakach, rabatach, skarpach oraz w pojemnikach balkonowych. Roślina najpiękniej rośnie na nasłonecznionym i półcienistym stanowisku.

Śnieżnik dorasta do 40 centymetrów, chociaż z łatwością można spotkać również niskie okazy o wysokości zaledwie 10 centymetrów. Pojedyncza cebulka wytwarza po dwa podłużne i ostro zakończone liście, pomiędzy którymi zawiązuje się jasnofioletowy lub biały kwiatostan.

Kwiatki wczesnowiosenne – szafirek armeński

Szafirek armeński (Muscari armeniacum) to roślina cebulowa rosnąca w żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych glebach o lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Te niewysokie kwiaty spotkać można w wiejskich ogrodach, na skalniakach, obwódkach, rabatach, pod koronami drzew oraz w pojemnikach i doniczkach.

Szafirek posiada kwiaty w postaci drobnych kuleczek zebranych w gęste grona. Przybierają one intensywny fioletowo-niebieski, jasnoniebieski lub biały kolor.

Roślina cebulowa – krokus

Krokus wiosennny (Crocus vernus) jest pięknym kwiatem cebulowym, który przez wielu uznawany jest za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Kwiat preferuje próchnicze, przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Krokusy warto często podlewać, ponieważ lubią wilgotne i umiarkowanie wilgotne warunki. Kwiaty osiągają najsilniej nasyconą barwę, kiedy posadzone są w nasłonecznionych lub częściowo zacienionych stanowiskach. Spotkać można je na skalniakach, rabatach, obwódkach rabat, pod koronami drzew, w pojemnikach tarasowych, w doniczkach, a ostatnio coraz częściej pomiędzy źdźbłami trawy w zieleniach miejskich. Krokusy wzrastają do 10–15 centymetrów wysokości.

Krokusy kwitną od lutego do kwietnia. Z każdej cebulki wyrasta pojedynczy kwiat, który składa się z sześciu płatków, pomarańczowego słupka, trzech żółtych pylników oraz owłosionej gardzieli okwiatu. Krokusy występują w bardzo wielu kolorach, wśród których znajduje się także fioletowy.

roślina cebulowa - krokus

Kwiaty zwiastujące wiosnę – bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to bylina o niebieskich lub fioletowych kwiatach, cechująca się płożącym pokrojem oraz zimozielonymi liśćmi. Roślina preferuje umiarkowanie wilgotną glebę oraz zacienione stanowisko. Można ją spotkać na tarasach, obwódkach rabat, pod koronami drzew, w ogrodach i na balkonach. Bluszczyk jest rośliną o właściwościach leczniczych.

Roślina wytwarza zimozielone liście o sercowatym lub nerkowatym kształcie oraz niebiesko-fioletowe kwiaty o wargowym kształcie i osadzone na krótkich szypułkach.

kwiaty zwiastujące wiosnę - bluszczyk kurdybanek

Najpopularniejszy kwiat leśny – dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) jest płożącą lub okrywową byliną preferującą zacienione stanowiska. Jej piękne białe, różowe lub niebiesko-fioletowe kwiaty oraz półzimozielone liście spotkać można na skalniakach, obwódkach rabat, brzegach zbiorników wodnych, skarpach i pod koronami drzew.

Kwiaty rośliny pojawiają się w maju i kwitną aż do sierpnia. Zebrane są w groniasty kwiatostan znajdujący się na szczycie łodygi. Jeśli planujesz posadzić dąbrówkę w swoim ogrodzie, pamiętaj, że jest bardzo ekspansywna. Oznacza to, że tworzy rozłogi zagłuszające sąsiadujące rośliny.

Zobacz także  Cięcie wiśni na wiosnę. Kiedy i jak przycinać drzewa owocowe? O czym pamiętać?

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity często nazywany jest również barwinkiem mniejszym (Vinca minor). To liściasty krzew najczęściej spotykany w dużych ogrodach i parkach. Zalicza się go po podgrupy roślin płożących lub okrywowych, zimozielonych oraz trujących, Krzew preferuje żyzną, próchniczą glebę.

Największym walorem barwinka są jego pojedyncze, fioletowo-niebieskie kwiaty kwitnące od kwietnia do sierpnia. Kwiaty są pięciopłatkowe i pojawiają się na wzniesionych pędach zgromadzone zwykle w 2–3-sztukowe grupy.

Fioletowe kwiaty wiosenne to jedna z najpiękniejszych ozdób runa leśnego oraz przydomowych rabat. To rośliny, obok których z pewnością nie można przejść obojętnie. Wiele z zaprezentowanych przez nas uznawanych jest za pospolite, ale niektóre stanowiły dla nas prawdziwe odkrycie. Niezależnie od stopnia popularności, jedno jest pewne – kwiaty takie warto sadzić i podziwiać.

barwinek pospolity

Często zadawane pytania

Jakie kwiaty są zwiastunami wiosny?

Kwiaty, które są zwiastunami wiosny, to m.in.:

 • krokusy;
 • przebiśniegi;
 • śnieżyczki;
 • pierwiosnki;
 • narcyzy;
 • zawilce;
 • bratki.


Jakie kwiaty kwitną na fioletowo?

Kwiaty, które kwitną na fioletowo, to m.in.:

 • fiołki;
 • irysy;
 • lawenda;
 • dzwonki;
 • stokrotki;
 • lobelie.


Jakie rośliny kwitną w marcu?

Rośliny, które kwitną w marcu, to m.in.:

 • krokusy;
 • przebiśniegi;
 • śnieżyczki;
 • pierwiosnki;
 • irysy;
 • forsycje;
 • wierzby.


Jakie drzewo kwitnie na fioletowo?

Drzewo, które kwitnie na fioletowo, to jałowiec pospolity. Jest to roślina iglasta o kolorze ciemnozielonym, która w okresie wiosny wytwarza męskie i żeńskie szyszki kwiatowe. Szyszki męskie mają barwę fioletową, co nadaje drzewu charakterystyczny kolor w czasie kwitnienia.

fioletowe kwiaty wiosenne - często zadawane pytania
Zobacz także: