Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to najpiękniejsza ozdoba każdego ogrodu. Cieszą wzrok przez cały sezon ogrodniczy, a ich uprawa nie wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności. Piękne, bogate kwiatostany to feeria barw i piękny zapach. Pierwsze kwiaty pojawiają się już wczesną wiosną, aby stracić liście dopiero jesienią.
Krzewy ozdobne długo kwitnące
- pięciornik krzewiasty 🌼
- forsycja 🌼
- pigwowiec 🌼
- hortensja 🌼
- budleja 🌼
- lagerstroemia 🌼
- lilak 🌼
Krzewy ozdobne do ogrodu, czyli długo kwitnące krzewy ogrodowe
Piękny ogród to ozdoba domu i miejsce relaksu. Planując przestrzeń, warto wziąć pod uwagę okresy rozkwitania poszczególnych roślin. Dzięki temu cały sezon będzie wypełniony przepięknymi kolorami. Niektóre krzewy będą miały jadalne owoce, inne zapach przyciągający różne gatunki owadów. Krzewy długo kwitnące i żywopłot wypełnią ogródek wiosną i latem. Rośliny zimozielone ocieplą nieco chłodniejsze miesiące roku.
Najpopularniejsze krzewy do ogrodu, których okres kwitnienia przypada na sezon wiosna-lato
Rozkwitający w czerwcu dekoracyjny krzew o kwiatach, których barwa zależy od pH gleby – hortensja ogrodowa. Lilak drobnolistny, czyli niski krzew odporny na susze i upały. Forsycja, której kwiaty w kolorze żółci mają właściwości prozdrowotne. Budleja Dawida – motyli krzew osiągający nawet 5 m wysokości i przyciągający różne pożyteczne owady. Zakwitający wczesną wiosną pięciornik krzewiasty o obfitym kwiatostanie w kolorach bieli, czerwieni, różu i żółci. Większość gatunków rozkwita już na początku maja, aby stracić kwiaty dopiero jesienią.
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – jak sadzić?
Drzewa i krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni są stosunkowo łatwe w uprawie i raczej mało wymagające. Odpowiednio posadzone mogą tworzyć żywopłoty albo dzielić przestrzeń na strefy. Takie ogrodowe kompozycje przyciągają wzrok intensywnymi barwami i ciekawymi formami. Dodatkowo wydzielają piękny zapach, który wabi rozmaite owady.
Sposób sadzenia zależy od wybranego gatunku
W większości przypadków niezbędna jest żyzna, wilgotna gleba i nasłonecznione miejsce. Pigwowiec i hortensja bukietowa lubią stanowiska słoneczne. Wiecznie zielony bukszpan i wawrzynek najlepiej rosną w cieniu.
Przed posadzeniem roślin należy przygotować podłoże. Po oczyszczeniu i odchwaszczeniu – wykopać dół, w którym zmieszczą się korzenie. Warto zwracać uwagę, aby nie wymieszać żyznej ziemi z podglebiem. Na dnie powinna znajdować się ziemia urodzajna albo kompost. W tak przygotowany dołek wsadź roślinę, zasypując ja glebą i udeptując. Na koniec podlej.
Ozdobne krzewy kwitnące wiosną – pielęgnacja
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to rośliny wyjątkowo proste w pielęgnacji. Ich niepodważalna zaleta to łatwa uprawa oraz długi okres rozkwitania. Aby o nie zadbać, wystarczy przycinanie pędów. Robi się to wczesną wiosną, latem lub już po przekwitnięciu.
Krzewy przycinane są nie tylko, gdy urosną zbyt duże. Robi się to także, kiedy słabo kwitną lub mają obumarłe pędy. Okres przycinania zależy od rodzaju rośliny, ale można wskazać ogólne terminy. Te zakwitające wiosną przycina się bezpośrednio po rozkwitnięciu, tak aby nie usunąć pąków kwiatowych. Rośliny kwitnące latem – na przełomie grudnia i marca. Jest to cięcie pobudzające wzrost, które wspomaga zakwitanie. Nie przycina się na mrozie i w upale. Optymalne warunki to chłodny, pochmurny dzień z lekkim deszczem.
Porady dla Rośliniarzy 🌱
Nie bój się krótko przyciąć krzewu na wiosnę. Pomoże to im w ponownym zakwitnięciu – całą swoją energię skupią na nowych kwiatostanach.
Krzewy kwitnące jesienią i zimą
Niektóre odmiany i gatunki krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni są odporne na niskie temperatury. To dzięki temu zimowy ogród nie jest całkowicie uśpiony. Jesienią i zimą zdobi go zimozielony krzew, któremu przymrozek niestraszny. Co ciekawe, miłośnicy natury nie muszą poprzestawać na kolorowej, ozdobnej korze. Nawet w pozornie niesprzyjających warunkach można podziwiać kwiaty.
Oczar, zimokwiat, wawrzynek i wrzosiec krwisty – kiedy kwitną?
Większość roślin zimą zasypia, inne dopiero rozpoczynają wegetację. Takie gatunki pojawiają się praktycznie z dnia na dzień. Jednym z zimowych czarodziejów jest oczar. Ten odporny na mrozy krzew rozkwita od grudnia do marca. Pod wpływem mrozu jego płatki kurczą się, a w słońcu znowu otwierają. Zimą zakwita również bladożółty zimokwiat i trujący wawrzynek. Z kolei rozkwitający w lutym wrzosiec krwisty niekiedy pojawia się nawet pod śniegiem.
Kwitnące krzewy ozdobne – co warto o nich wiedzieć?
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to uczta dla oczu, pokarm dla zwierząt i miejsca lęgowe dla ptaków. Są doskonałym uzupełnieniem kwiatów cebulkowych i sposobem na odgrodzenie od sąsiadów. Mogą tworzyć żywopłoty albo wyznaczać strefy.
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni nie są wymagającymi roślinami. Sadzone w wilgotnej, żyznej glebie zazwyczaj lubią słoneczne stanowiska. Największe gatunki wyrastają do 5 m wysokości, mniejsze mają zaledwie kilkadziesiąt cm.
Obfite kwiatostany to piękne kwiaty o intensywnych barwach i kuszącym zapachu. Przyciągają pszczoły, motyle oraz wiele innych owadów. Jako ozdoba ogrodu sprawdzają się o każdej porze roku – jedne zasypiają pod śniegiem, inne są odporne na przymrozki. Zimowe krzewy pojawiają się błyskawicznie. Mają niepozorne listki i kwiaty, ale to tylko złudzenie. Na białym tle zimozielone rośliny tworzą wspaniały kontrast.
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni: plusy i minusy
+ | – |
ozdoba na cały sezon | wymagają przycinania na wiosnę i jesień |
przyjazne dla pszczół i środowiska | należy chronić kwiatostany przed letnimi upałami |