Pięciornik krzewiasty jest znanym krzewem zdobiącym przydomowe ogródki oraz miejskie rabaty. Rozrasta się szybko, a w odpowiednich warunkach kwitnie długo, wydając mnóstwo kwiatów. Sprawdź, jak pielęgnować pięciornik!

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest rośliną niewymagającą, niemal samowystarczalną. Odporny na suszę i mrozy, przez długie lata będzie stanowić piękną ozdobę na rabatach, skalniakach, a nawet balkonach i tarasach. Co więcej, znanych jest wiele jego odmian, np. pięciornik różowy i pięciornik żółty. By cieszyć się urokiem rośliny, warto wybrać dobrze nasłonecznione stanowisko. 

Pięciornik krzewiasty – co to za roślina?

Pięciornik jest krzewem z rodziny różowatych. Rośnie szybko, osiągając nawet 1,5 m wysokości. Kwiaty zdobią go niemal przez połowę roku, ich pięknem można cieszyć się od maja aż do października. Najokazalej prezentuje się, posadzony w większych grupach. 

Pięciornik krzewiasty pojawia się dość często jako element dekoracyjny w miastach. Można zasadzić go w ogródku, stworzyć z niego kolorowy żywopłot, a jeśli nie dysponuje się większą przestrzenią, posadzić w donicy. Roślina nadaje się również do tworzenia drzewek bonsai. Pięciornik pochodzi z Azji, spotkać go można w Ameryce Północnej i Europie.

Jakich warunków potrzebuje pięciornik krzewiasty?

Pięciornik jest krzewem, który nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko choruje. Roślina lubi jednak miejsca dobrze nasłonecznione – w takich warunkach kwitnie obficie. Pięciornik krzewiasty ma głęboki system korzeniowy, dlatego dobrze sobie radzi podczas suchych dni. Jeśli jednak ziemia jest już bardzo przesuszona, jak najszybciej musisz podlać roślinę.

Pięciornik nie lubi gleby bogatej w wapń – na takim stanowisku zaczyna chorować, jego liście żółkną. Najlepiej czuje się na stanowiskach piaszczystych, lekkich, glebach przepuszczalnych. Odpowiednie pH podłoża to 4,5-6,5. Przed posadzeniem rośliny wzbogać glebę kompostem.

Pięciornik krzewiasty – cięcie

Jak dbać o pięciornik krzewiasty? Cięcie jest jednym z istotniejszych zabiegów. Krzew należy przycinać każdego roku. Dzięki temu będzie niższy, ale bardziej rozłożysty, zwarty. Przycinanie ma wpływ na zdrowie rośliny i sprawia, że dłużej kwitnie. 

Wykonuj je wczesną wiosną. Pędy skracaj o ⅓ ich wysokości. Ważne jest także usuwanie zgrubiałych, starych łodyg oraz uschniętych kwiatów. 

Pięciornik krzewiasty – rozmnażanie 

Pięciornik można rozmnażać poprzez sadzonki. W okresie od lipca do września odetnij ok. 7 cm fragmenty wierzchołków średnio zdrewniałych pędów. Następnie usuń dolne liście i przytnij górę. Tak przygotowaną sadzonkę należy umieścić w doniczce. Najlepszym podłożem jest mieszanka piasku i torfu. Pięciornik potrzebuje około miesiąca na ukorzenienie się. Po roku można go przesadzić w konkretne miejsce w ogrodzie.

Inną metodą rozmnażania jest pozyskanie zdrewniałych sadzonek. Najpierw przechowuje się je w chłodni, następnie uprawia przez jeden sezon na zagonach, po czym przenosi w miejsce docelowe.

Pięciornik krzewiasty a inne rośliny ogrodowe

Pięciorniki dobrze prezentują się w większych grupach. Warto sadzić je wśród przy innych krzewach kwitnących, czy w sąsiedztwie roślin zakwitających na fioletowo (pięciornik różowy) i niebiesko (pięciornik żółty). Ładnie wyglądają wśród gatunków sadzonych na skalniakach oraz pośród roślin iglastych.

Pięciornik krzewiasty – odmiany

Pięciornik ma małe, drobne, pięciopłatkowe kwiaty o średnicy ok. 3 cm. Wyrastają na końcach pędów pojedynczo lub grupami. Najczęściej spotyka się odmianę o żółtych kwiatach, jednak znane są odmiany białe, pomarańczowe, różowe. Można wymienić:

  • pięciornik żółty – „Goldfinger”, „Goldstar”, Klondike”, „Kobold”, „Sommerflor”, „Yellow Bird”, „Gold Drop”. Odmiany charakteryzują się kwiatami w kolorze żółtym. Poszczególne rodzaje osiągają wysokość od 50 cm do 1 m;
  • pięciornik różowy – „Pink Beauty”, „Blink”, „Princess”, „Bellissima”, „Pink Queen”. Kwiaty mogą przybierać jaśniejszy lub ciemniejszy odcień;
  • pięciornik pomarańczowy – „Hopley’s Orange”, „Tilford Cream”, „Red Ace”;
  • pięciornik biały – „Abbotswood”, „Manchu”.

Kiedy sadzić krzew?

Nasiona należy wsiać do doniczki jesienią. Przez zimę roślinę przetrzymaj w domu, regularnie podlewając. Wiosną można przesadzić ją do ogrodu na wyznaczone stanowisko. Sadzonki wsadzaj do gleby między marcem a listopadem, najlepiej wczesną wiosną lub wczesną jesienią. W tym okresie nie trzeba martwić się o nawodnienie – pamiętaj, że młoda roślina potrzebuje dużo wilgoci.

Pięciornik – ciekawostki

Pięciornik krzewiasty uprawiany jest od XVIII wieku, a dziś dostępny jest w niemal 500 odmianach. Krewnymi pięciornika są rośliny takie jak jeżyna, pigwowiec, pęcherznica. Nazwa rodzaju wzięła się od charakterystycznego wyglądu liści, które przypominają kształtem dłoń (najczęściej składają się z pięciu listków ząbkowanych na brzegu).

Pięciornik jest rośliną ozdobną, jednak znane jest również jego lecznicze działanie. Używany jest do sporządzania kompresów na oparzenia, siniaki, kontuzje. Dzięki zawartości kwasu garbnikowego wykazuje działanie ściągające, wykorzystywany jest w leczeniu biegunek, zatruć, zapaleń jelit, a także chorób gardła i jamy ustnej. Jak widzisz, pięciornik zasadzony w ogrodzie może być nie tylko piękny, ale i przydatny!

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022