Przyroda w Polsce ma wiele do zaoferowania. Liczne rośliny oraz gatunki ptaków pozwalają każdego dnia obserwować coś nowego. Sprawdź, jak nauczyć się rozpoznawać ptaki!

Gatunki ptaków spotykanych w polskich ogrodach nie tylko przyciągają wzrok i pozwalają na stopniowe zapoznanie się z przyrodą. Odpowiadają one także za niesamowite poranne koncerty, które zwłaszcza latem stanowią doskonałą pobudkę lub tło do porannego wstawania.

Jakie ptaki są najpopularniejsze w Polsce?

W Polsce można spotkać różnorodne gatunki ptaków. Bardzo często do ogrody przylatują maleńkie zniczki. To pożyteczny ptak, zamieszczający duże drzewostany,

Regularnie widywanym ptakiem jest także strzyżyk. Można spotkać go przy żywopłotach, choć ma ubarwienie maskujące.

Sikora modra oraz wróbelek mazurek to z pewnością gatunki ptaków, które każdy spotkał choć raz w swoim życiu.

Które gatunki ptaków można spotkać w ogrodzie?

W polskich ogrodach można spotkać ogromną ilość ptaków. Dzięki temu pierwsze obserwacje ciekawych gatunków można z powodzeniem przeprowadzić bez konieczności wychodzenia z domu.

Najczęściej do przydomowych ogródków przylatują kosy, jaskółki, drozdy, sójki oraz sikorki. Świetnym sposobem na zwabienie większej ilości ptaków w swoje okolice jest świadome i umiejętne przygotowanie karmnika.

Jak nauczyć się rozpoznawać gatunki ptaków?

Obserwowanie, zapisywanie oraz robienie zdjęć to pierwszy krok do nauki. Następnie należy regularnie i w skupieniu przeglądać atlas ptaków. Może być zarówno papierowy, jak i wirtualny. Świetnym wyjściem są także różnorodne aplikacje. Pomagają one rozpoznawać gatunki ptaków na podstawie nagrywanych dźwięków lub na bieżąco wykonywanych zdjęć.

Zobacz także  Zbiornik na wodę – który wybrać, jak zamontować?

Stopniowo, poprzez zanurzanie w tym fascynującym, pięknym świecie można zaznajamiać się z obecnymi w Polsce gatunkami ptaków.

Ptaki Polski – jak przygotować się do ich poznawania?

Rozpoznawanie ptaków to bardzo ciekawa, przydatna umiejętność. Nauczenie się jej wymaga jednak czasu oraz zaangażowania. Warto do tego procesu podejść metodycznie i przygotować się na wiele miesięcy obserwacji.

Mając do dyspozycji niezbędny sprzęt, dużo czasu i cierpliwości, można poznać okoliczną przyrodę i czerpać przyjemność z jej obserwacji.

Choć teoretycznie do rozpoznawania ptaków pojawiających się sporadycznie w przydomowym ogrodzie nie potrzeba profesjonalnego sprzętu, to już do obserwacji np. w lesie warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych drobiazgów. 

Jaki sprzęt pomoże w rozpoznawaniu ptaków?

Bardzo istotna jest dobra lornetka, dzięki której nawet ze sporej odległości będzie można dostrzec wszystkie niezbędne szczegóły. Pozwoli to na obserwację i rozpoznawanie poszczególnych gatunków bez płoszenia.

Warto zabrać ze sobą także aparat. Uwieczniając zauważone ptaki, można po powrocie do domu na spokojnie jeszcze raz przeanalizować ich wygląd i określić gatunek.

Warto mieć także przy sobie notes oraz ołówek, aby na bieżąco zapisywać wnioski. W przypadku obserwacji leśnych zaleca się noszenie stonowanych ubrań wykonanych z nieszeleszczących materiałów.

W niektórych przypadkach bardzo pomocna bywa także mata do siedzenia.

Najczęstsze odgłosy ptaków w ogrodzie?

Z pewnością każdy nie raz budził się nad ranem i wsłuchiwał w śpiew ptaków. Najczęściej za te nostalgiczne dźwięki odpowiada skowronek szary. Może generować kilku lub nawet kilkunastominutowe trele.

Natomiast kukułka wydaje z siebie krótkie, lecz bardzo charakterystyczne odgłosy z silnym akcentem na pierwszą sylabę.

Jeśli jednak rano daje się słyszeć oddalone dudnienie, prawdopodobnie jego autorem jest dudek.

Melodyjne, regularne gwizdy o poranku zawdzięcza się natomiast kosom. Każdej nocy można usłyszeć w pełni niepowtarzalny koncert, organizowany przez szereg gatunków.

Zobacz także  Gdzie szukac specjalistów od projektowania ogrodów?

Warto jednak pamiętać, że część ptaków generuje bardzo nieprzyjemne dźwięki. Głównie są to sójki i myszołowy.

O co warto zadbać, aby ogród stał się przyjazny dla ptaków?

Projektując ogród, można zadbać o kilka elementów, dzięki którym będzie przyjaźniejszy dla ptaków. Warto zadbać o obecność drzew owocowych, dzięki którym ptaki będą mogły samodzielnie zdobyć pożywienie. Świetnym pomysłem jest jabłoń ozdobna lub śliwa tarnina. Stanowią one źródło pożywienia podczas zimowych mrozów.

Można zamontować także różnorodne nasienniki pełne słonecznika lub szczeciny pospolitej.

Warto pamiętać także o bezpieczeństwo ptaków podczas okresu lęgowego. Nie należy w tym czasie przeprowadzać inwazyjnych prac ogrodowych, takich jak przycinanie krzewów.

Popularne w Polsce gatunki ptaków mogą być zarówno wybarwione w odcieniach brązu i szarości, jak i wielobarwne. Obserwowana na co dzień przyroda również może być fascynująca i warto ją dobrze poznać.

Zobacz także: