Kwiaty do przedpokoju – czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Trzeba jednak dobrać odpowiednie, czyli cienioznośne gatunki. Które rośliny lubią cień i sprawdzą się w przedpokoju? Przeczytaj o tym już teraz w naszym krótkim tekście!

Przedpokój to wizytówka domu lub mieszkania. Jest bowiem pierwszym z miejsc, które widzą twoi goście w czasie odwiedzin. To także przestrzeń, gdzie możesz odetchnąć po powrocie z pracy lub szkoły. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby była jak najlepiej urządzona. Chcesz dodać nieco ożywienia w tym ciemnym miejscu? Warto postawić kwiaty do przedpokoju. Które rośliny najlepiej ozdobią to pomieszczenie i są w stanie przetrwać bez dostępu do światła słonecznego? Odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj!

Zapamiętaj!

 • Kwiaty do przedpokoju muszą znosić cień, wilgotne powietrze i przeciągi 🪴
 • Jeśli w Twoim przedpokoju jest okno, postaw tam monsterę, chamedorę wytworną lub peperomię kluzjolistną – pasują odpowiednio do wnętrz skandynawskich, neutralnych i klasycznych 🪴
 • W przedpokoju bez okna najlepiej poradzi sobie skrzydłokwiat – jest cieniolubny i niewymagający 🪴
 • Inne opcje to zamiokulkas zamiolistny i sansewieria 🪴

Kwiaty do przedpokoju – cechy odpowiednich roślin

Wiele kwiatów nie poradzi sobie w przedpokoju, zwłaszcza jeśli nie ma tam zbyt dobrego nasłonecznienia. Jednak można wyróżnić również takie, które rosną i rozwijają się się z dala od promieni słonecznych. Jakie są cechy idealnych kwiatów do przedpokoju? To rośliny, które:

 • są odporne na przeciągi;
 • lubią wilgoć;
 • nie potrzebują słońca do tego, aby prawidłowo wzrastać.

Kwiaty do przedpokoju z oknem

Jeżeli do przedpokoju docierają promienie słoneczne, możesz kupić bardzo wiele różnych gatunków roślin. Mamy trzy propozycje. Możesz wybrać np.:

 • monsterę;
 • chamedorę wytworną;
 • peperomię kluzjolistną.
Kwiaty do przedpokoju z oknem: monstera, chamedora wytworna, peperomia kluzjolistna.
 1. Ta pierwsza to roślina o dość nietypowych, powycinanych liściach. Sprawdzi się zwłaszcza w przedpokoju w stylu skandynawskim lub loft i ociepli surowe wnętrze swoim nieco tropikalnym charakterem.
 2. Chamedora wytworna to duża sadzonka, która może osiągać nawet 2 metry. Warto ją postawić w jasnym przedpokoju. Doskonale kontrastuje bowiem ze stonowanymi barwami na ścianach.
 3. Do klasycznych i nowoczesnych wnętrz pasuje również peperomia kluzjolistna (zwana także pieprzówką). Ma wydłużone, błyszczące liście, które mogą być czerwone, zielone lub żółte. Możesz ją zawiesić lub postawić na szafce. W obu przypadkach ożywisz pomieszczenie i nadasz mu charakteru.

Kwiaty do przedpokoju bez okien

Jeżeli nie możesz zapewnić swoim roślinom odpowiedniego dostępu do promieni słonecznych, kup skrzydłokwiat. Dlaczego warto to zrobić?

 1. Ten kwiat lubi cień.
 2. Nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji.
 3. Neutralizuje obecne w powietrzu toksyny. 

Takie kwiaty do przedpokoju pasują do wszystkich pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że skrzydłokwiat jest trujący. Trzymaj go zatem z dala od dzieci i zwierząt.

Skrzydłokwiat – oczyszczająca i wytrzymała roślina do przedpokoju, a przy tym jaka piękna!

Wskazówka 💡

Nie musisz ograniczać się do gatunków cieniolubnych, jeśli wyposażysz przedpokój w dodatkowe oświetlenie LED. Na rynku dostępne są specjalne lampki do doświetlania roślin, a także dekoracyjne lampy, świecące listwy i taśmy, które mogą palić się przez cały dzień. Na pewno pokochasz swój nowy, jaśniejszy przedpokój!

Jakie jeszcze kwiaty do przedpokoju bez okien wybrać?

W cieniu doskonale rośnie też zamiokulkas zamiolistny. Będzie pasował do stylu skandynawskiego, loft lub boho.

Jeżeli interesują cię kwiaty do przedpokoju z walcowatymi i długimi liśćmi, możesz też wybrać sansewierie. Uznaje się je za najbardziej wytrzymałe rośliny doniczkowe, które należą do cieniolubnych. Mają egzotyczny wygląd i znakomicie prezentują się w drewnianych i metalowych doniczkach.

Jeśli przedpokój ma okna, wybór roślin, które możesz tam postawić, jest praktycznie nieograniczony. Jeżeli zaś do pomieszczenia nie dochodzą promienie słoneczne, szukaj kwiatów cienioznośnych. Do przedpokoju, gdzie jest ciemno, będą idealne. Lubią właśnie takie warunki, nie są trudne w pielęgnacji i nie kosztują zbyt wiele. Chcesz urozmaicić przestrzeń i ożywić ciemne pomieszczenie? Kwiaty do przedpokoju to świetny pomysł!

Zobacz także: