Piękna żywa zieleń roślin ozdobnych i szary beton – czy takie połączenie może dobrze wyglądać? Okazuje się, że tak! Spróbuj samodzielnie przygotować betonową doniczkę dla swoich kwiatów ogrodowych i przekonaj się, jaki potencjał drzemie w tym surowcu. 

Krok po kroku

  • Przygotuj cement, mieszadło, karton lub folię malarską, formę (np. plastikowa doniczka), i ręczniki bądź szmaty. ✔️
  • Rozrób beton. ✔️
  • Zwilż ręczniki, po czym zamocz je w betonie. ✔️
  • Obłóż formę ręcznikami. ✔️ 
  • Pozwól cementowi wyschnąć (przynajmniej 24 godziny). ✔️
  • (opcjonalnie) Pomaluj doniczkę. ✔️

Jak przygotować potrzebne półprodukty?

jak przygotować potrzebne półprodukty

Do wykonania doniczki z cementu będzie ci potrzebny przede wszystkim cement. Można go kupić w sklepie z artykułami budowlanymi albo skorzystać z cementu, który został np. po remoncie. Wybierz biały cement, który będziesz rozrabiał z wodą w plastikowym wiaderku za pomocą drewnianego mieszadła. 

Możesz użyć plastikowej doniczki lub butelki, aby odcisnąć kształt. Folia i ręcznik bawełniany pomogą nadać pożądaną fakturę twojemu pojemnikowi z cementu. Będziesz też potrzebować solidnych gumowych rękawiczek ochronnych, specjalnego gruntu i pędzla.

Skąd wziąć formę na doniczkę z cementu?

Najlepszą formą na doniczkę z betonu będzie zwykła doniczka do kwiatów. Wysokość i średnicę doniczki dopasuj do twoich potrzeb. Jeśli chcesz zrobić wazon, najlepsza będzie wysmukła i dosyć wąska doniczka, jak pojemnik na storczyki. Możesz też użyć kubków i opakowań o pożądanym kształcie. Staraj się wybierać jak najmniej skomplikowane formy, aby łatwo było obłożyć je cementem.

Jak samodzielnie zrobić betonowe doniczki – krok po kroku

Najprostsze betonowe donice DIY można zrobić za pomocą kwadratowego kawałka ręcznika bawełnianego. Użycie ręcznika pozwala uzyskać wyrazistą fakturę powierzchni. Dla ułatwienia wykorzystaj doniczkę o odpowiedniej wielkości jako środkowe wypełnienie. Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o tym, aby starannie zabezpieczyć blat, na którym będziesz robić swoje donice. Możesz do tego wykorzystać folię malarską lub rozłożoną grubą warstwę kartonu.

Przygotowanie formy do doniczek z betonu

Najlepiej jest wyciąć materiał tak, aby z każdej strony pozostawić surowe brzegi. Na położonej do góry dnem doniczce umieść kawałek tkaniny i udrapuj go, aż do osiągnięcia pożądanego kształtu, żeby przymierzyć materiał i sprawdzić, czy ma dobry rozmiar. Jeśli chcesz, aby rogi ręcznika luźno zwisały, dla ułatwienia możesz postawić doniczkę na wysokiej butelce z szerokim gwintem. Postawienie doniczki bezpośrednio na stole pozwoli uzyskać efekt zawiniętych brzegów.

Jak rozrobić beton?

Nie rozrabiaj na raz większej ilości betonu, ponieważ do wykonania kilku niewielkich plastikowych doniczek z powodzeniem wystarczy dość cienka warstwa. 

  • Na dno wiaderka plastikowego wysyp około 3 cm białego cementu. 
  • Następnie trzeba powoli dolewać wodę, cały czas mieszając za pomocą drewniane mieszadła. 
  • Dolewaj wodę stopniowo, aż uzyskasz konsystencję podobną do tej, którą ma gęsta śmietana. Musi ona być na tyle rzadka, by dała się nałożyć na doniczkę obłożoną ręcznikiem, i na tyle zwięzła, aby z niej nie spłynąć.

Wykonywanie doniczki z cementu

Kwadrat wycięty z ręcznika trzeba lekko zwilżyć. Po co to robić? Wilgotny materiał zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu cementu. Tkanina nie może być zbyt mokra, dlatego nadmiar wody należy starannie wykręcić. 

Następnie zamocz ręcznik w cemencie i ułóż na uprzednio przygotowanej formie z doniczki. Gdy cement zacznie twardnieć, spróbuj delikatnie odchylić doniczkę z betonu od formy. Tak powstała szczelina ułatwi demontaż pojemnika po całkowitym wyschnięciu cementu. 

Doniczka musi schnąć 24 godziny. Po upływie tego czasu można usunąć plastikową doniczkę. Powstałą cementową donicę trzeba potraktować gruntem, który zabezpieczy przed przedostaniem się wilgoci do cementu.

Jaką farbą pomalować doniczki z cementu? 🎨

Do wzorów i zdobień najlepsze będą farby akrylowe. Jeśli zaś chcesz pomalować swoją doniczkę na jeden kolor, lub zrobić efekt ombre, to użyj farb w sprayu. 

Najczęstsze błędy podczas pracy z betonem. Jak ich unikać?

Nieprawidłowa gęstość betonu lub pozostawienie grudek w roztworze sprawi, że doniczki nie uda się zrobić lub będzie nieestetyczna. Może to zniechęcić cię do wykonania pojemnika. Nie należy też zbyt wcześnie próbować oddzielania lekko przeschniętego cementu. Nie należy też pomijać fazy gruntowania powierzchni, zwłaszcza gdy pojemnik ma stać w ogrodzie. 

Jeśli chcesz wsadzić rośliny bezpośrednio do doniczki, trzeba wykonać otwór w jej dnie i przygotować pasującą podstawkę. Jednak wygodniej będzie wstawić do środka kwiat w plastikowej osłonce.

Zalety doniczek z cementu

doniczki z cementu mają nowoczesny design, niepowtarzalny wzór i sa łatwe w wykonaniu

Najważniejszą zaletą takiej samodzielnie wykonanej doniczki jest jej niepowtarzalny wzór. Każde rękodzieło ma w sobie nieuchwytny urok. Doniczki z cementu mogą nie mieć idealnego kształtu i wyglądu, jednak dla autora zawsze pozostaną wyjątkowymi przedmiotami. Ponadto pojemniki z cementu wykonane własnoręcznie są tanie i uniwersalne. Można je stosować jako osłonkę na kwiaty doniczkowe i na bukiety w wazonie. 

Surowy wygląd i szary kolor to połączenie, które doskonale wygląda zarówno na stole w salonie, jak i na parapecie kuchennym czy podłodze na balkonie. Doniczki z cementu można postawić w mieszkaniu o wystroju industrialnym, nowoczesnym, skandynawskim i tradycyjnym.

Doniczki z cementu wyglądają naprawdę ciekawie. Można im nadawać dowolną formę, dzięki czemu każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Gdy następnym razem zostanie ci odrobina cementu, spróbuj samodzielnie przygotować taką nietuzinkową dekorację do domu. Sam się przekonaj, jak dobrą zabawą jest własnoręczne tworzenie pojemników z betonu.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023