Rośliny doniczkowe to najpopularniejsza ozdoba każdego domu. Jednak nie każda sadzonka nadaje się do ciemnych pokoi. Tam, gdzie promienie słoneczne nie są w stanie dotrzeć (np. w przedpokoju czy w łazience) świetnie sprawdzą się kwiaty do pomieszczeń bez okna. 

Zapamiętaj!

 • Kwiaty do pomieszczeń bez okna wymagają tylko wilgoci i cienia ✨
 • W łazienkach bez okna należy regularnie sprawdzać, czy nie jest roślinie za wilgotno ✨
 • Kalatea, paprocie i monstery to najczęstsze wybory Polaków ✨

Cechy roślin cieniolubnych

Rośliny filtrują powietrze i ozdabiają mieszkanie, dlatego są tak chętnie stawiane w różnych pomieszczeniach. Są takie miejsca, gdzie nie masz dostatecznego dostępu do światła słonecznego? Wybierz sadzonki, dla których jest ono zbędne. Takie kwiaty potrzebują jedynie wilgoci i cienia, aby mogły pięknie się rozwijać i rosnąć. To najważniejsza cecha, która wyróżnia je na tle innych roślin.

cieniolubnym roślinom wystarczy dobra ziemia i wystarczająco wilgoci

Kwiaty do pomieszczeń bez okna i ich zalety

Takie kwiaty mogą mieć różne kolory, choć większość z nich jest zielona. Wiele z nich osiąga imponujące rozmiary. Czy muszą więc zająć sporo miejsca? Niekoniecznie. Jeśli będziesz odpowiednio je przycinać, możesz uzyskać naprawdę ciekawy efekt. 

Kwiaty do pomieszczeń bez okna mogą wyglądać ciekawie w ozdobnej doniczce lub w mini-akwarium z kolorowymi kamyczkami. W intrygujący sposób przeniesiesz kawałek ogrodu do ciemnych miejsc w domu. Jakie kwiaty, o których mowa, cieszą się popularnością? Są to zwłaszcza:

 • kalatea;
 • paproć;
 • monstera dziurawa.

Najpopularniejsza roślina do pomieszczeń bez okna – kalatea

Kiedy zapytasz w kwiaciarni o rośliny do ciemnego pomieszczenia, sprzedawcy na pewno zaproponują ci kalateę. Ta piękna i bardzo kolorowa sadzonka rośnie w cieniu drzew lasu tropikalnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać ją w łazience. O czym trzeba pamiętać? 

 1. Kalatea musi mieć cień i wodę. 
 2. Podlewaj ją obficie dwa razy w ciągu tygodnia (najlepiej przegotowaną i schłodzoną wodą), a będzie pięknie rosła.

Rośliny do ciemnych pomieszczeń – paproć

Kwiaty do pomieszczeń bez okna najczęściej można zobaczyć w biurach. Jedną z sadzonek, która tam gości, jest paproć. Jakie warunki są dla niej optymalne?

 1. Paproć lubi rozproszone światło. Musisz ją jednak umieścić z dala od grzejnika, (najlepiej w miejscu, gdzie temperatura waha się od 18 do 22 stopni Celsjusza). 
 2. Co więcej, paprocie nie znoszą przeciągów i nadmiaru wody w glebie. 
 3. Wystarczy jedynie podlewać te rośliny miękką wodą i ustawić je w przedpokoju, a będą naprawdę okazałe.

Ciekawostka 🌱

Teoretycznie, paprocie mogą żyć wiecznie. Niektóre domowe okazy dożywają kilkudziesięciu lat!

Doniczkowa monstera dziurawa

Ta roślina ma ciemnozielone, ogromne liście, które nadają pomieszczeniu uroku. Świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli zatem nie masz parapetu i okna, kup monsterę, którą możesz postawić na podłodze. Jej również brak promieni słonecznych zupełnie nie przeszkadza, za to lubi wysoką wilgotność powietrza. Jakich jeszcze warunków potrzebuje?

 1. Optymalna temperatura dla takich kwiatów do pomieszczeń bez okna wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza. 
 2. Zraszaj monsterę miękką wodą i podlewaj, gdy zauważysz, że przeschła po wcześniejszym podlewaniu. Dzięki temu zagwarantujesz jej prawidłowy rozwój i wzrost.

Jak widzisz, każda z wymienionych roślin nie ma szczególnych wymagań, a jednocześnie wniesie nieco ożywienia do ciemnych miejsc w domu lub mieszkaniu.

Kwiaty do pomieszczeń bez okna idealnie sprawdzą się we wszystkich ciemnych pokojach i innych przestrzeniach. Zazwyczaj należą do nich łazienki, przedpokoje i biura. Cień, woda i odpowiednia temperatura to niemal wszystko, czego potrzebują te rośliny. Jeśli chcesz wnieść nieco wiosennej atmosfery i estetyki do ciemnych pomieszczeń, koniecznie kup kilka paproci czy kalatei.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kwiaty nie potrzebują światła?

Brak światła w pomieszczeniu nie skazuje cię wyłącznie na posiadanie sztucznych kwiatów. Do roślin cieniolubnych można zaliczyć: kalateę, paproć, skrzydłokwiat, monsterę dziurawą, sansewierię gwinejską, zielistkę Sternberga, dracenę obrzeżoną.

Jakie kwiaty do WC?

W ciemnej łazience bez okna sprawdzą się takie okazy jak: bluszcz, zamiokulkas, skrzydłokwiat, kalatea, cibora zmienna, sansewieria czy trójskrzyn pstry.

Czy kwiaty rosną przy sztucznym świetle?

Światło jest elementem niezbędnym do życia roślin, jednak niektóre gatunki lepiej rozwijają się w półcieniu lub w cieniu. Najlepsze dla roślin jest światło naturalne, jednak nawet sztuczne oświetlenie może zapewniać im potrzebne do rozwoju warunki. Pamiętaj jednak, że sztuczne lampy muszą wytwarzać widmo zbliżone do światła słonecznego.

Zobacz także: