Trójskrzyn pstry (kroton) wyróżnia się spośród roślin doniczkowych swoimi niezwykle ozdobnymi liśćmi. Jest jednak dość wrażliwą rośliną. Co zrobić, aby nie zmarniał?
Trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum) jest rośliną z rodziny wilczomleczowatych. Nazywany jest też krotonem lub kodieum. Pochodzi z północnej Australii i okolicznych wysp Pacyfiku. Dziki kroton pstry jest bardzo wrażliwy i trudny do utrzymania w warunkach pokojowych, jednak współcześnie wyhodowane odmiany, które są dostępne w sprzedaży, doskonale radzą sobie także w mieszkaniach.
Kroton, trójskrzyn pstry – jak wygląda?

W naturze trójskrzyn pstry jest zimozielonym krzewem dorastającym do 3 m wysokości. Odmiany hodowane w mieszkaniach osiągają natomiast maksymalnie 1 m. Ozdobą gatunku są jego liście, które wyrastają z cienkiego pnia. Są duże, skórzaste i mają eliptyczny, ostro zakończony kształt, aczkolwiek ich wygląd może się znacznie różnić w zależności od odmiany. Trójskrzyn bardzo efektownie przebarwia się pod wpływem słońca. Odmiany występują w wielu różnych kolorach, ale najczęściej spotykane są krotony z zielonymi liśćmi z widocznym żyłkowaniem, które przebarwiają się na różowo, pomarańczowo lub czerwono.
Odmiany krotona
Wyhodowano wiele ciekawych odmian trójskrzyna pstrego. Mogą się one różnić zarówno kolorem, jak i kształtem liści. Oto kilka najbardziej interesujących form rośliny:
- trójskrzyn pstry 'Aucubifolium’ o zielonych, ostro zakończonych liściach z żółtymi kropkami;
- trójskrzyn pstry 'Bravo’ o klapowanych liściach z żółtymi paskami;
- trójskrzyn pstry 'Craigii’ o dłoniastych liściach z widocznym żółtym unerwieniem;
- trójskrzyn pstry 'Golden Bell’ o długich, kolorowych liściach;
- trójskrzyn pstry 'Reidii’ z różnokolorowym zabarwieniem liści;
- trójskrzyn pstry 'Wilma’ o trójdzielnych jasnozielonych liściach.
Trójskrzyn pstry – uprawa

Trójskrzyn pstry jest rośliną średnio trudną w uprawie. Ma kilka specyficznych wymagań, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami.
Stanowisko i wymagania krotonu
Trójskrzyn pstry lubi mieć dużo światła. Nie wolno jednak stawiać go w pełnym słońcu, ponieważ ma dość delikatne liście, które łatwo ulegają poparzeniu. Niedobór światła z kolei może spowodować, że liście nie będą się ładnie wybarwiały, a roślina zacznie marnieć.
Podłoże dla trójskrzynu powinno być lekkie, przepuszczalne i równocześnie jak najżyźniejsze. Odpowiedni jest jego odczyn pH między 5,7 a 6,8. Sprawdzi się tu ziemia uniwersalna z dodatkiem torfu i piasku.
Kroton nadaje się do uprawy w normalnej temperaturze pokojowej i dobrze toleruje zakres między 18–22°C.
Pielęgnacja krotonu – podlewanie i wilgotność powietrza

Trójskrzyn pstry powinien mieć sporo wody. Jego ziemia musi być cały czas wilgotna, choć zimą można znacznie zmniejszyć częstotliwość podlewania.
Jest kilka sposobów na zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności. Najważniejszym i zarazem niezbędnym, jest zraszanie jej liści. Można w tym celu użyć przegotowanej i odstanej wody. Ta prosto z kranu może być zbyt twarda. Kolejnym sposobem jest postawienie przy krotonie naczyń z wodą i kamieniami. W sklepach dostępne są także nowoczesne, elektroniczne nawilżacze powietrza, za pomocą których można dowolnie regulować jego wilgotność w pomieszczeniu.
Pielęgnacja krotonu – nawożenie i przesadzanie
Kroton należy nawozić w całym okresie wzrostu rośliny, czyli od wiosny do jesieni. Nadaje się do tego rozcieńczony nawóz do roślin doniczkowych. Jest gatunkiem o średnim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, dlatego wystarczy robić to raz na dwa tygodnie.
Kiedy trójskrzyn pstry jest młody, należy przesadzać go co roku, ponieważ rośnie dość szybko. Z kolei wzrost starszych, kilkuletnich roślin jest znacznie spowolniony i wystarczy wymieniać im wierzchnią warstwę ziemi.
Trójskrzyn pstry – choroby i problemy w uprawie

Kroton narażony jest na sporo problemów w uprawie, jednak na szczęście można łatwo im przeciwdziałać. Jeśli roślina ma zbyt sucho, jej dolne liście zaczynają opadać. Wiotczenie liści jest z kolei objawem zbyt dużej ilości wody przy podlewaniu. Słabo oświetlony trójskrzyn pstry zacznie z kolei tracić kolor.
Roślinę mogą zaatakować choroby grzybowe, czego objawem są nieestetyczne plamy na jej liściach. W ich zwalczaniu mogą pomóc opryski z preparatów chemicznych, przy czym przed ich użyciem porażone liście należy usunąć.
Trójskrzyn pstry może być dość problematyczny w uprawie, jednak w zamian cieszy oko wyjątkowo wyglądającymi liśćmi. Wiele osób decyduje się na jego zakup pod wpływem pięknie prezentujących się przebarwień. Krotona można hodować przez wiele lat, o ile opanuje się kilka zasad jego pielęgnacji.
Famartin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
David J. Stang via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Zobacz także:- Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!
- Orszelina olcholistna – pielęgnacja i uprawa Clethra alnifolia
- Lilak pospolity – popularny krzew do uprawy w ogrodzie, który przypomina bez
- Lilak Meyera – niższy, ale równie piękny gatunek lilaka. Poznaj odmianę „Palibin” i inne
- Aukuba japońska – roślina o pięknie nakrapianych liściach
- Wawrzyn szlachetny – ozdobne drzewko w donicy