Zapamiętaj!
- Trójskrzyn pstry (kroton) jest rośliną tropikalną z Południowej Azji i wysp Pacyfiku. 🌏
- Kroton lubi światło, ale nie pełne słońce ☀️
- Podlewaj 3 razy w tygodniu, uważając, aby nie przemoczyć gleby. 💧
- Aplikuj nawóz co 14 dni w okresie wzrostu (wiosna i lato). 🌱
- Przycinaj rośliny, gdy zaczną się nierównomiernie rozrastać. ✂️
- Posiada kontrastowe wzory: smugi, kreski, plamki. 🌱
- W mieszkaniu bywa kapryśny.🧐
Kroton, trójskrzyn pstry – jak wygląda?
W naturze trójskrzyn pstry jest zimozielonym krzewem dorastającym do 3 m wysokości. Odmiany hodowane w mieszkaniach osiągają natomiast maksymalnie 1 m. Ozdobą gatunku są jego liście, które wyrastają z cienkiego pnia. Są duże, skórzaste i mają eliptyczny, ostro zakończony kształt, aczkolwiek ich wygląd może się znacznie różnić w zależności od odmiany. Trójskrzyn bardzo efektownie przebarwia się pod wpływem słońca. Odmiany występują w wielu różnych kolorach, ale najczęściej spotykane są krotony z zielonymi liśćmi z widocznym żyłkowaniem, które przebarwiają się na różowo, pomarańczowo lub czerwono.
Od Redakcji
Zapewne nie raz zdarzyło Ci się zauważyć, że Twój kroton skłania się w stronę okna, w kierunku światła słonecznego. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnym obracaniu rośliny, co nie tylko pomoże uniknąć przechyłu, ale również zapewni równomierny wzrost i piękne, kolorowe liście.
Pamiętaj, że kroton to roślina bardzo wdzięczna, ale potrzebująca trochę uwagi i pielęgnacji, aby zachować swój wyjątkowy charakter i urok w Twoim domu czy biurze.
Odmiany krotona
Wyhodowano wiele ciekawych odmian trójskrzyna pstrego. Mogą się one różnić zarówno kolorem, jak i kształtem liści. Oto kilka najbardziej interesujących form rośliny:
- trójskrzyn pstry 'Aucubifolium’ o zielonych, ostro zakończonych liściach z żółtymi kropkami;
- trójskrzyn pstry 'Bravo’ o klapowanych liściach z żółtymi paskami;
- trójskrzyn pstry 'Craigii’ o dłoniastych liściach z widocznym żółtym unerwieniem;
- trójskrzyn pstry 'Golden Bell’ o długich, kolorowych liściach;
- trójskrzyn pstry 'Reidii’ z różnokolorowym zabarwieniem liści;
- trójskrzyn pstry 'Wilma’ o trójdzielnych jasnozielonych liściach.
Trójskrzyn pstry – uprawa
Trójskrzyn pstry jest rośliną średnio trudną w uprawie. Ma kilka specyficznych wymagań, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami.
Stanowisko i wymagania krotonu
Trójskrzyn pstry lubi mieć dużo światła. Nie wolno jednak stawiać go w pełnym słońcu, ponieważ ma dość delikatne liście, które łatwo ulegają poparzeniu. Niedobór światła z kolei może spowodować, że liście nie będą się ładnie wybarwiały, a roślina zacznie marnieć.
Podłoże dla trójskrzynu powinno być lekkie, przepuszczalne i równocześnie jak najżyźniejsze. Odpowiedni jest jego odczyn pH między 5,7 a 6,8. Sprawdzi się tu ziemia uniwersalna z dodatkiem torfu i piasku.
Kroton nadaje się do uprawy w normalnej temperaturze pokojowej i dobrze toleruje zakres między 18–22°C.
Pielęgnacja krotonu – podlewanie i wilgotność powietrza
Trójskrzyn pstry powinien mieć sporo wody. Jego ziemia musi być cały czas wilgotna, choć zimą można znacznie zmniejszyć częstotliwość podlewania.
Jest kilka sposobów na zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności. Najważniejszym i zarazem niezbędnym, jest zraszanie jej liści. Można w tym celu użyć przegotowanej i odstanej wody. Ta prosto z kranu może być zbyt twarda. Kolejnym sposobem jest postawienie przy krotonie naczyń z wodą i kamieniami. W sklepach dostępne są także nowoczesne, elektroniczne nawilżacze powietrza, za pomocą których można dowolnie regulować jego wilgotność w pomieszczeniu.
Pielęgnacja krotonu – nawożenie i przesadzanie
Kroton należy nawozić w całym okresie wzrostu rośliny, czyli od wiosny do jesieni. Nadaje się do tego rozcieńczony nawóz do roślin doniczkowych. Jest gatunkiem o średnim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, dlatego wystarczy robić to raz na dwa tygodnie.
Kiedy trójskrzyn pstry jest młody, należy przesadzać go co roku, ponieważ rośnie dość szybko. Z kolei wzrost starszych, kilkuletnich roślin jest znacznie spowolniony i wystarczy wymieniać im wierzchnią warstwę ziemi.
Trójskrzyn pstry – choroby i problemy w uprawie
Kroton narażony jest na sporo problemów w uprawie, jednak na szczęście można łatwo im przeciwdziałać. Jeśli roślina ma zbyt sucho, jej dolne liście zaczynają opadać. Wiotczenie liści jest z kolei objawem zbyt dużej ilości wody przy podlewaniu. Słabo oświetlony trójskrzyn pstry zacznie z kolei tracić kolor.
Roślinę mogą zaatakować choroby grzybowe, czego objawem są nieestetyczne plamy na jej liściach. W ich zwalczaniu mogą pomóc opryski z preparatów chemicznych, przy czym przed ich użyciem porażone liście należy usunąć.
Trójskrzyn pstry może być dość problematyczny w uprawie, jednak w zamian cieszy oko wyjątkowo wyglądającymi liśćmi. Wiele osób decyduje się na jego zakup pod wpływem pięknie prezentujących się przebarwień. Krotona można hodować przez wiele lat, o ile opanuje się kilka zasad jego pielęgnacji.
Najczęściej zadawane pytania
Czy kroton rośnie w Polsce?
Nie, kroton (trójskrętnik barwny) nie rośnie naturalnie w Polsce, ponieważ jest rośliną tropikalną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. Można go jednak spotkać w Polsce w szklarniach lub jako roślinę doniczkową.
Czego nie lubi kroton?
Kroton nie lubi zimnych temperatur, przeciągów oraz nadmiaru wilgoci w podłożu. W takich warunkach może stracić liście i podatność na choroby grzybowe, co może prowadzić do zwiększonej podatności na szkodniki.
Co zrobić żeby kroton miał kolorowe liście?
Aby roślina kroton miała kolorowe liście, musisz jej zapewnić dużo jasnego, umiarkowanego światła słonecznego. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie podmokłą, i regularnie nawoź roślinę zbalansowanym nawozem podczas sezonu wegetacyjnego. Ponadto musisz chronić roślinę przed zimnymi przeciągami i temperaturami poniżej 15,5°C.
Czy kroton może stać w sypialni?
Jasne! Kroton doda trochę życia do Twojej sypialni! H2O, trochę światła oraz miłość!
Jak rozgałęzić krotona?
Można rozgałęzić krotona poprzez przycinanie wierzchołka pędu. Należy przyciąć go około 2 cm powyżej miejsca, gdzie pojawiają się boczne pędy. Następnie dobrze jest regularnie usuwać boczne pędy, aby zachować pożądany kształt rośliny.
Famartin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
David J. Stang via Wikipedia, CC BY-SA 4.0