
W sklepach ogrodniczych można kupić nawozy, odżywki do konkretnych gatunków, a także ekologiczne preparaty na bazie wyciągów roślinnych. Można też samodzielnie przyrządzać nawozy w domu. Sprawdź, jakie rośliny podlewać drożdżami.
Traktowanie roślin preparatami na bazie składników naturalnych to alternatywne metody ochrony przed chorobami i szkodnikami. Podpowiadamy, jak wykorzystać drożdże piekarskie w pielęgnacji kwiatów oraz do walki z patogenami. Zobacz, jakie rośliny podlewać drożdżami w ramach pielęgnacji.
Jakie rośliny podlewać drożdżami? Zastosowanie oprysku z drożdży w ogrodzie
Drożdże rozpuszczone w wodzie pomagają zachować zdrowy system korzeniowy. Podczas wegetacji odżywka przyspiesza wzrost roślin, wspomaga kwitnienia i dojrzewania owoców. Ogranicza rozwój mikroorganizmów, zwłaszcza grzybów. Taki nawóz stosuje się w uprawie amatorskiej warzyw. Szczególnie polecany jest do ogórków i pomidorów, a także drzew i krzewów ogrodowych.
Domowa odżywka dla roślin doniczkowych

Roztwór drożdżowy można przygotować na dwa sposoby. Odżywkę niesfermentowaną przyrządzisz z 100 g świeżych drożdży zalanych 10 litrami ciepłej wody. Do rozdrobnionej kostki drożdży dodaj szklankę cukru, a po 2 godzinach 10 l wody i odstaw na kilka dni. W ten sposób uzyskasz nawóz sfermentowany. Naturalny nawóz z drożdży piekarskich gotowy do użycia można stosować 2 razy w miesiącu. Teraz warto wiedzieć jeszcze, jakie rośliny podlewać drożdżami i w jakim celu.
Jak stosować nawóz z drożdży?

Jakie rośliny podlewać drożdżami? Wszystkie, które potrzebują dodatkowego zastrzyku witamin z grupy B, węglowodanów i żelaza. Nawóz poleca się do warzyw psiankowatych i dyniowatych, kwiatów doniczkowych i krzewów oraz drzew. Jeśli do przygotowanej mieszaniny niesfermentowanej dodasz 0,5 l mleka i odrobinę szarego mydła, powstanie ciecz, którą będziesz mógł opryskiwać części zielone. Działa na szarą pleśń i zarazę ziemniaczaną na pomidorach, ogórkach i truskawkach.
Zalej drożdże dużą ilością letniej wody, aby samodzielnie stworzyć tani i skuteczny nawóz. Używaj go w pielęgnacji i do ochrony roślin. Obserwuj, jak pięknieją w oczach.
Zobacz także:- Chcesz urozmaicić swój ogród? Zasadź w nim jagody!
- Wiosenne prace w przydomowym ogródku – maj w ogrodzie
- Kwiaty na Dzień Matki – bukiet czy kwiaty doniczkowe? Poznaj 4 wyjątkowe pomysły na prezenty, które wzruszą każdą mamę!
- Jakie narzędzia będą przydatne do pielęgnacji ogrodu?
- Naturalna pielęgnacja włosów. Co trzeba wiedzieć?
- Poidełko dla ptaków, jak zrobić je samodzielnie?
- Środki ochrony roślin – jak wybrać właściwy oprysk?
- Czy opalanie w ogrodzie jest korzystne dla skóry? Jak radzić sobie z trądzikiem latem?
- Drzewo kawowe – jak je wyhodować w domu i mieć własną kawę ziarnistą?
- Bukiet ślubny zimowy – jaki wybrać? Podpowiadamy!
- Piły łańcuchowe spalinowe czy elektryczne?
- Kwiaty na urodziny. Poznaj najpiękniejsze rośliny do bukietu urodzinowego i na imieniny