Słoneczne stanowisko to takie, gdzie bezpośrednie promienie słońca padają przez większą część dnia. Nie wszystkie rośliny preferują takie warunki. Sprawdź, które rośliny na miejsca silnie nasłonecznione możesz uprawiać na rabacie oraz w doniczce.
Zapamiętaj!
- Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione to przede wszystkim gatunki pustynne i łąkowe 🏜️
- Na oknie południowym możesz postawić sukulenty takie jak kaktus czy aloes – są odporne na poparzenia słoneczne ☀️
- Żyworódka to kolejna opcja, którą można uprawiać w doniczce 🪴
- W ogrodzie na silnie nasłonecznionych stanowiskach poradzą sobie krzewy takie jak forsycja, jaśmin, wrzosiec, kalina czy pigwowiec 🌺
- Byliny odporne na słońce i suszę to m.in. jeżówka, lawenda, krwawnik, dziewanna i szałwia 🌼
Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione – kwiaty doniczkowe
Rośliny lubiące słońce i preferujące dużą ilość światła to takie, które w naturalnych warunkach rosną na terenach pustynnych lub półpustynnych. Jeśli w twoim domu okna zlokalizowane są od strony południowej, to przez większą część dnia będzie mocno operować słońce. Na parapecie możesz zatem ustawić rośliny, których liście nie ulegną poparzeniu. Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione to głównie sukulenty tj. kaktusy czy aloes. Mają zdolność gromadzenia wody w liściach, dlatego są odporne na jej brak. Pielęgnacja jest prosta, a podlewać należy je, gdy ziemia będzie całkowicie sucha.
Kaktusy
Kaktusy to typowe rośliny na miejsca silnie nasłonecznione. Nie mają wielkich wymagań i znakomicie znoszą suszę. Potrzebują dużej ilości światła i gleby o sporej przepuszczalności. Najlepiej wybierz gotową mieszankę dostępną w sklepie ogrodniczym. Zimą potrzebują nieco chłodniejszej temperatury i w tym czasie można zaprzestać podlewania lub ograniczyć się do niego raz w miesiącu. Właściwie pielęgnowane kaktusy mogą zakwitnąć, co w warunkach domowych jest zjawiskiem rzadkim i wyjątkowym.
Aloes zwyczajny
Aloes jest znany ze swoich właściwości leczniczych, dlatego dosyć często jest uprawiany jako roślina doniczkowa. To kolejny sukulent, który najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Aloes dobrze rośnie w ciasnych doniczkach, wypełnionych mocno przepuszczalną ziemią. Podlewać należy tylko, gdy ziemia będzie całkowicie sucha. W przeciwnym razie aloes zacznie się łamać, a jego pędy staną się wiotkie.
Żyworódka
Żyworódka, podobnie jak aloes jest chętnie uprawiana jako roślina doniczkowa, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej z niewielką ilością piasku, natomiast potrzebuje nieco więcej wody niż pozostałe sukulenty. Żyworódki, tak jak inne rośliny na miejsca silnie nasłonecznione, dobrze znoszą suche powietrze i wysokie temperatury. Najczęściej na domowych parapetach króluje żyworódka pierzasta oraz kalanchoe, która zachwyca kwiatami nawet w okresie zimowym.
Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione do ogrodu
Ogród pełen kolorowych kwiatów, skąpanych w pełnym słońcu to marzenie wielu ogrodników. By jednak w pełni urzeczywistnić to marzenie, musisz wiedzieć, które rośliny na miejsca silnie nasłonecznione można posadzić w ogrodzie. Na stanowiska słoneczne i suche dobrze jest sadzić przede wszystkim krzewy i byliny. Te rośliny nie tylko dobrze znoszą wysokie temperatury i bezpośrednią ekspozycję na słońce, ale prezentują się okazale na ogrodowych skalniakach i klombach.
Krzewy ogrodowe
Pośród roślin na miejsca silnie nasłonecznione na szczególną uwagę zasługują krzewy. W pełnym słońcu pięknie będą kwitnąć m.in.:
Lubią wilgotną ziemię, dlatego należy im zapewnić odpowiednią ilość wody. Ważne jest, by krzewów nie nawadniać w czasie największego upału. Najlepiej to zrobić o poranku lub późnym popołudniem. Unikaj też bezpośredniego polewania liści – mogą zostać poparzone przez silne promienie słoneczne.
Byliny na skalniak w ogrodzie
Skalny ogród to forma ciekawej aranżacji roślin. Stworzenie skalniaka wymaga zaangażowania oraz stworzenia specyficznych warunków dla roślin. W tym celu wybiera się rośliny na miejsca silnie nasłonecznione, odporne na suszę. Najlepiej nadają się różnego rodzaju byliny. Najbardziej znane to przede wszystkim:
- jeżówka purpurowa;
- lawenda;
- krwawnik pospolity;
- dziewanna ogrodowa;
- szałwia.
Wiele z nich to rośliny wieloletnie, które dobrze znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury.
Zakładanie skalniaka 🪨
Jeśli chcesz założyć skalniak, zacznij od wyraźnego projektu – zaznacz obszar, który będzie zajmował i rozrysuj sobie układ kamieni i roślin. Upewnij się, że do wybranego miejsca dociera wystarczająco dużo słońca, aby dobrze się na nim czuły rośliny światłolubne. Pierwsze prace nad skalniakiem obejmują wykopy, rozłożenie agrowłókniny na brzegach i wysypanie żwiru i drobnych kamieni. Potem sypiemy ziemię, podlewamy i układamy na niej większe kamienie.
Z ziemi i kamieni formujemy pożądane wzniesienia, podlewamy i czekamy, aż ziemia osiądzie. Po kilku dniach można zacząć sadzić rośliny na miejsca silnie nasłonecznione. Gdy posadzisz wszystko, co zaplanowałeś, przysyp powierzchnię ziemi żwirem. Gotowe!
Wiele roślin bez problemu toleruje wysokie temperatury i suszę. Uprawa nie jest wymagająca, ale musisz pamiętać, że rośliny lubiące słońce potrzebują zdecydowanie mniej wody. To właśnie rzadkie i oszczędne nawadnianie stanowi klucz do sukcesu.
Rośliny na słońce – tabela
rośliny doniczkowe | aloes zwyczajny drzewka cytrusowe drzewka oliwne grubosz jajowaty kaktusy (np. pałczak, opuncja, echinokaktus) sagowiec odwinięty sansewieria żyworódka pierzasta |
rośliny jednoroczne do ogrodu | aksamitka cynia godecja (klarkia) nasturcja surfinia słonecznik zwyczajny werbena ogrodowa |
byliny do ogrodu | czyściec wełnisty dziewanna ogrodowa gipsówka jeżówka purpurowa krwawnik pospolity lawenda rojnik rozchodnik ostry szałwia |
krzewy do ogrodu | forsycja jaśminowiec wonny kalina ketmia (hibiskus) lilak pospolity pigwowiec okazały pięciornik krzewiasty tawuła japońska wrzosiec |