Czyściec wełnisty to silnie kwitnąca bylina wieloletnia o płożących pędach, jajowatych, grubych i miękkich liściach, cała gęsto biało-wełniście owłosiona. Osiąga wysokość 40-50 cm. Przez swój wygląd liści bywa nazwana króliczymi lub jagnięcymi uszami.
Roślina tworzy gęsty dywan, ponieważ silnie się rozsrasta. Czyściec wełnisty jest mrozoodporny. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu i Iranu, a w Polsce rośnie dziko. Dobrze znosi susze, rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych, na glebach gliniasto-piaszczystych, kamienistych. Nie potrzebuje silnego nawożenia i podlewania.
Czyściec wełnisty – wygląd rośliny
Roślina okrywowa świetnie wypełniająca wolne przestrzenie na rabatach. Ładnie komponuje się z roślinami kwitnącymi na różowo lub fioletowo, np. róże parkowe, szałwia, lawenda. Znakomicie wygląda też posadzona na skalniakach, w ogródkach żwirowych lub wrzosowiskach oraz stosowany do obsadzania zielonych dachów.
Łodyga
Pojedyncza, sztywna, pokryta włosami zróżnicowanymi od dołu. Posiada kłącza i bulwiaste rozłogi oraz jest słabo ulistniona, nieco wzniesiona ku górze.
Liście
Ta roślina ma dekoracyjne i niezwykłe ulistnienie. Liście mają kształt podługowato-eliptyczny, są miękkie i grube, pokryte gęstym długim biało-szarym poplątanym włosem. Liście tej rośliny utrzymują się przez całą zimę. Na wiosnę ścinamy liście przy samej ziemi, ponieważ pobudza to roślinę do krzewienia się i pozwala utrzymać wigor i zdrowy wygląd liścia. Wymagają podziału co 4 lata.
Kwiaty czyśćca
Są purpurowo-fioletowe, niepozorne i małe. Mają długość do 2 cm, są dwuwargowe i zebrane w kłos. Pojawiają się w czerwcu i lipcu, są miododajne, a po ścięciu nadają się do suszenia.
Owoce
Pojedyncze, dwu lub wielonasienne, zamknięte, suche i rozpadające się, powstają ze słupka. Zwierzęta i wiatr roznoszą nasiona czyśćca, które są ciemnobrunatne i połyskujące.
Kwitnienie i stanowisko Stachys byzantina
Czyściec wełnisty nie powinien mieć stanowiska w pełnym słońcu, gdyż jego liście stają się wtedy bledsze. Lepiej zrezygnować też z wilgotnych podłoży, ponieważ na nich łatwo gnije. Na przełomie czerwca i lipca zaczyna kwitnąć. Na jego szczycie pojawiają się nietypowe drobne kwiaty, które są wysoko miododajne i występują w kolorze fioletowym lub karminowym. Preferuje podłoże niezbyt wilgotne (nawet suche), piaszczysto-gliniaste, kamieniste i przepuszczalne
Nawożenie i rozmnażanie
Nawożenie nie jest konieczne i co kilka lat można podsypać warstwą kompostu, jeżeli zauważymy, że słabo rośnie. Rozmnaża się przez podział kęp wiosną co kilka lat, a sadzonki wierzchołkowe w kwietniu i maju lub przez wysiew nasion.
Choroby tej rośliny
Czyściec wełnisty jest odporny na choroby, szkodniki i mróz. Jednak przy wilgotnym podłożu może być atakowany przez choroby grzybowe, tj. mączniak prawdziwy. Jego objawy występują na liściach, które pokrywają się białym nalotem, zaczynają wolniej rosnąć i deformować się, a wtedy należy opryskać roślinę preparatem przeciw chorobom grzybowym. Natomiast aby zapobiec chorobie należy regularnie oczyszczać z obumarłych liści i nie dopuszczać do gnicia.
Zastosowanie
Czyściec wełnisty to podręczny opatrunek na rany, skutecznie wspomaga leczenie czyraków, wrzodów i trudno gojących się ran oraz sprawdza się w formie okładu na owrzodzenia żylakowate nóg. Roślina nie jest przeznaczona do jedzenia ani do robienia herbaty.
Uprawa czyśćca wełnistego
Roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach skalnych na obwodku ścieżek jako roślina okrywowa. Można także uprawiać ją w pojemnikach. Jej walorem ozdobnym są srebrzyste, filcowate pędy. Podczas zimnej i wilgotnej pogody staje się brzydsza.
Czyściec wełnisty – podsumowanie
Ten kwiat atrakcyjny jest także zimą, ponieważ liście nie zamierają jesienią. Sadzonki można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w szkółkach roślin. Sprzedaż w cenie 6-20 zł za sadzonkę. Jest to piękna roślina, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Ma wiele zastosowań leczniczych, a jeśli rozrośnie to przypomina kwiatowy dywan. Liście są podłużne, jest łatwa w uprawie i dorasta do 40 cm. Kwiaty czyśśca pięknie ozdobią każdy ogród i będą stanowić oryginalną dekorację.