Białe kwiaty cięte mogą być piękną dekoracją każdego pomieszczenia. Dlatego warto wiedzieć, jakie gatunki kwiatów najdłużej przetrwają w wazonie.

Białe kwiaty cięte

Goździki

Białe kwiaty cięte? Z pewnością pierwszy jaki Ci przyszedł do głowy to goździk! 

Goździki to długo kwitnące kwiaty, które wyróżniają się niesamowitą trwałością – w wazonie mogą przetrwać nawet do 3 tygodni. Przeważnie występują w kolorze białym, różowym i czerwonym, ale stale pojawiają się nowe odmiany o innych barwach. 

Ich cechą charakterystyczną jest piękny goździkowy zapach. Świetnie komponują się one z większością letnich kwiatów, ale doskonale prezentują się również same w bukiecie.

białe kwiaty cięte

Róże

Róże uważane są za eleganckie kwiaty, które są symbolem miłości i piękna. Mimo że zazwyczaj kojarzą się one z kolorem czerwonym, to coraz częściej i chętniej uprawiane są odmiany o białej barwie. Róże świetnie prezentują się w domowych bukietach, ale i w komercyjnych kompozycjach kwiatowych. Z powodzeniem hodowane są one w przydomowych ogródkach. 

Warto zapamiętać! 🌼

Zbierając róże, warto pamiętać o tym, aby robić to dopiero, gdy ich pąki będą już zabarwione – w przeciwnym razie będą małe szanse na to, że zielone pąki rozwiną się w wazonie.
białe piwonie

Piwonie

Piwonie są kolejną grupą roślin, które długo utrzymują swoją świeżość w wazonie. Są to piękne kwiaty, które mają jasne zabarwienie i silnie pachną. Piwonie mogą samodzielnie tworzyć bukiet lub być elementem większych kompozycji. Warto tu zaznaczyć, że są to sezonowe kwiaty – dostępne są od późnej wiosny do początku lata.

Tulipany

Tulipany są popularnymi ciętymi kwiatami, które występują w przeróżnych kolorach, również w białym. Najczęściej spotykana jest odmiana holenderska, ale dostępna też jest francuska – droga, z długimi łodygami oraz papugowa – o potarganych płatkach. Podczas zbierania tulipanów z własnego ogrodu, warto pozbawić je pylników, gdyż wyczerpują one te kwiatki (opadający pyłek może też brudzić powierzchnie).

Chryzantemy

Chryzantemy to kolejne trwałe kwiaty cięte. W wazonie mogą wytrzymać nawet do 4 tygodni. Wyróżniają się grubymi i miękko owłosionymi łodygami oraz pięknymi kwiatami, które występują w wielu kolorach – nie tylko w białym. Zebrane są one w kwiatostany i mają różne wielkości. Kwitną jesienią, ale dostępne są też odmiany, które zakwitają w sierpniu.

Co zrobić, aby białe kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

Co należy zrobić, aby białe kwiaty cięte dłużej stały w wazonie? Oto kilka porad:

  • narzędzie do cięcia musi być ostre – jest to ważne, gdyż zbyt intensywne szarpanie może uszkodzić tkanki łodygi, co prowadzi do procesów gnilnych;
  • ścinanie dekoracyjnych kwiatów najlepiej wykonywać wcześnie rano lub wieczorem;
  • przed włożeniem kwiatów do wazonu należy przyciąć ich końcówki po skosie – zwiększa to powierzchnię do pobierania wody;
  • liście znajdujące się poniżej poziomu wody warto usunąć – bez dostępu do tlenu zaczną gnić;
  • często zmieniać wodę w naczyniu i stosować odżywki do kwiatów ciętych.

Jeśli chcesz przez długi czas podziwiać białe kwiaty cięte w swoim domu, to koniecznie wybierz któryś z proponowanych przez nas rodzajów! Stosując się do naszych porad, możesz także łatwo przedłużyć ich obecność w wazonie!

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023