Drzewko oliwne to roślina wieloletnia. Najbardziej słynie ze swoich wytrawnych owoców, które stanowią przysmak na całym świecie. Znajdują także zastosowanie w innych dziedzinach życia. Niestety w naszym klimacie uprawa oliwki możliwa jest tylko w donicy.
Aby hodować oliwkę europejską we własnym domu, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Co ciekawe, drzewo oliwne można uprawiać jako bonsai, dowolnie przycinać i formować. Gatunek ten występuje naturalnie i na plantacjach na terenie Włoch, Grecji, Hiszpanii oraz Maroko. Najważniejszą cechą tego gatunku jest jego długowieczność. Jak podlewać swój domowy okaz oliwki europejskiej? Czy można uprawiać ją także na balkonie czy tarasie? Poznaj szczegóły!
Jak wyglada drzewko oliwne? Najważniejsze cechy
W warunkach naturalnych oliwka to drzewo osiągające wysokość nawet 10 metrów. Uprawiana w donicy nie przekroczy w tym względzie 3 metrów. Pień zwykle jest pochylony i sękowaty, a starsze okazy mają liczne odrosty.
Oliwka posiada podłużne zielone, a czasem szarawe liście. Tak samo jak gałęzie, są one pokryte drobnymi włoskami. Układają się naprzeciwlegle i utrzymują się na roślinie do trzech lat. Kwiaty oliwki zebrane są w charakterystyczne wiechy zwierające od 10 do 40 kwiatów. Są one białej barwy i o przyjemnym zapachu.
Owoc drzewka oliwnego jest pestkowcem podobnym do śliwki. Niedojrzałe mają barwę biało-szarą, natomiast pózniej stają się
czarne o zabarwieniu niebieskim. Pestka w ich wnętrzu ma charakterystyczne bruzdy.
Uprawa drzewa oliwnego w doniczce
W Polsce oliwka może być uprawiana jako bonsai lub roślina pokojowa i całkiem nieźle odnajduje się w takich warunkach. Roślina potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska. Chociaż w warunkach naturalnych rośnie w glebie jałowej, w przypadku doniczki trzeba zapewnić jej ziemię żyzną, próchniczą i dobrze przepuszczalną. Warto także na samo dno dodać odpowiednią warstwę drenażu.
Latem donicę z drzewkiem oliwnym można wystawić na zewnątrz, na balkon lub taras. Każdego roku trzeba ją przesadzać do nieco większego pojemnika. W letnie miesiące oliwka europejska wymaga umiarkowanego podlewania. Można także ją nawozić nawozem uniwersalnym dwa razy w roku – na początku wiosny i w środku lata.
Pielęgnacja drzewa oliwnego
Oliwka doskonale nadaje się do dowolnego przycinania i formowania. Bardzo dobrze znosi takie zabiegi, a wręcz ich potrzebuje. Jeśli przytniesz pędy wiosną, korona drzewka ładnie się zagęści.
Innym dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie rośliny biohumusem, który można zastosować przy okazji podlewania. Drzewko oliwne potrzebuje tego szczególnie latem i wiosną w okresie intensywnego wzrostu.
W okresie zimowym, kiedy roślina przez dłuższy czas stoi w pomieszczeniu, można zwilżać jej liście miękką wodą. To ważne, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy w mieszkaniach powietrze staje się suche. Kiedy robi się cieplej i temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, drzewko dobrze jest wystawić na świeże powietrze.
Szkodniki i choroby atakujące oliwkę
Choć drzewko oliwne jst względnie odporne na występowanie szkodników czy chorób, to jednak jak każda doniczkowa roślina musi uważać na:
Pojawienie się powyższych szkodników często jest skutkiem złej pielęgnacji drzewa oliwnego.
Błędy w uprawie oliwki europejskiej
Bardzo często zdarza się, że przelewamy drzewko oliwne albo ją przesuszamy. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja jest dla rośliny szkodliwa i może doprowadzić do jej obumarcia. Zapominamy także o tym, że ta śródziemnomorska roślina potrzebuje dobrego dostępu do światła słonecznego. Kolejnym problemem może być wspomniane już przesuszone powietrze. Zimą nie stawiajmy donicy w pobliżu grzejnika. Oprócz zraszania można dodatkowo rozstawić w jej pobliżu naczynia z wodą, która parując, będzie skutecznie nawilżać otoczenie oliwki.
Drzewko oliwne to niezwykle efektowna i oryginalna roślina, która odpowiednio pielęgnowana może stanowić ozdobę każdego wnętrza. To, o czym należy pamiętać przy zakupie sadzonki, to sprawdzenie, czy konkretna roślina została zahartowana w naszym umiarkowanym klimacie. Pielęgnacja oliwki obejmuje tak naprawdę kilka czynności, dzięki którym drzewo osiągnie elegancki pokrój i zdrowy wygląd. Jeśli zdecydujesz się ma uprawę gatunku i zastosujesz się do kilku ważnych zasad, będzie cieszyć twoje oko przez wiele lat.